10 Maddede Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenlerhamilelik

10 maddede hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler Anne adayının hamilelik süreçlerinin başlaması ile beraber çeşitli kısıtlamalar ya da kriterler doğrultusunda hamileliklerini geçirmeleri gerekir.

1-İş Hayatı

Çoğu kadın, gebelikleri süresince İş hayatına devam eder. Gebeliğin oluşturduğu mide bulanması, kusma, sık sık idrara çıkma isteği, hareket etmede zorluk ya da çabuk yorulma gibi kronik nedenler iş yaşamını oldukça zorlaştırmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı gebe kadınların çalışma koşulları ve saatleri yazılı şekilde düzenlenmiştir.

2-Egzersiz

Hamilelikte egzersiz yapılması hemen her anne adayı ve bebekleri açısından oldukça faydalıdır. Ancak, öncelikli olarak hekime danıştıktan sonra spor yapmak daha da uygun olacaktır. Bazı özel durumların meydana gelmemesi açısından egzersiz yapmaktan uzak durulması gerekebilir. Egzersiz hareketlerine başlanması açısından genel itibarıyla 3. ayın bitmesi beklenir. Egzersizde düzen oldukça önemli bir faktördür.

3- Giyim

Özellikle de yaz aylarıyla beraber gebeler açısından sıcak havalar çekilemez duruma gelmektedir. Anne adayını sıcak tutan ve terleten sentetik kumaşlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Pamuklu kumaşlardan üretilmiş giysiler kadınlar için daha idealdir. Ayrıca açık renkte bulunan ve bol kıyafetler anne adayına daha rahat etmesini sağlayacaktır. Hamile kadınların üzerlerine uygun olan sutyen kullanması gerekir.

4-Kilo Alma

Hamilelikten doğum zamanına kadar alınması gereken kilo yaklaşık olarak 9 ile 12 kilo olarak belirlenmiştir. Çok zayıf olan anne adaylarının en fazla 17 kiloya kadar almasında herhangi bir problem yoktur. Fazla kilolu olan kadınların ise çok kilo almaları tehlikeli olabilir.

Özellikle de anne adayının fazla kilo alması karnında bulunan bebeğin hayatını tehlikeye atacak derecede risk faktörlerini meydana getirecektir. Ancak kişilik faktörü kişiden kişiye değişiklik gösterecek için ideal olan ölçüyü hekimler belirlemektedir. Anne olmak isteyen fazla kilolu bayanların hamile kalmadan önce fazla kilolarını vermesi önemlidir.

5-Yolculuk

Gebe kadınlar için önerilmeyen yolculuk tipi otobüs ile yapılan yolculuktur. Otobüs yolculuğuna alternatif olacak başka seyahat çeşitlerinin denenmesi hem anne adayını hem de karnındaki bebeğini daha da rahatlatacaktır. Otobüslerde hareket alanı kısıtlı yani dar olduğu için molalarda kısa olduğu için anne adayı rahat edemeyecektir. Bu nedenle özellikle de diğer yolculuk araç gereçlerinin kullanılması gerekir.

6-Bağırsak Hareketleri

Gebelik sürecinin 15. haftasından sonra bebek çok hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir. Bu nedenle kadının bağırsak hareketlerinin yavaşlaması meydana gelecektir. Kabızlık gibi problemler,  hamilelerde görülür. Bu dönemde ideal olan ise günde en az 1 kez tuvalete çıkmaktır. Eğer ki bu yerine getirilemiyorsa anne adayının alması gereken önlemler vardır. Özellikle de anne adayıp mutlaka lifli gıdalardan bol bol tüketmelidir. Özellikle de sebze ağırlıklı beslenmeye önem verilmelidir. Kahvaltıda ise süt ile beraber yulaf ezmesi tüketilmelidir. Bol bol su tüketimi de alınarak kabızlık probleminin meydana gelmemesi sağlanmış olur.

7-Ağız Ver Diş Bakımı

Gebelik döneminde anne adayının iyi beslenmesi ve ağız bakımını kesinlikle ihmal etmemesi gerekir. Ağız ve diş bakımı ihmal edildiğinde ise gebelik döneminde meydana gelen hormonal etkiler neticesinde ağız içerisinde çeşitli olumsuz değişimler ve diş kaybı meydana gelebilir. Hamilelik döneminde tükürük ve kanda bulunan asit oranı artacağı için dişler çok kolay bir şekilde çözülmeye başlayacaktır.

8-Göğüs Ver Karın Bakımı

Gebelik sürecinde anne adayının vücudunda çeşitli hormonal değişim meydana gelecektir. Hormonal sebeplerden vücudun hemen hemen her bölgesinde farklılıklar ve değişiklikler gözlemlenecektir. Bunların en başında göğüs ve karın gelir. Hamilelik sürecinin özellikle de son zamanlarında meme bezleri çalışmaya başlar. Bunun sonucunda ise kolostrum ismi verilen süt gelecektir.

9-Banyo

Hekimler, gebelik süresi boyunca banyo yapmada herhangi bir sakınca olmadığını belirtmektedir. Ancak suyun sıcaklığı dengelenmelidir. Ne çok fazla sıcak su ile ne de çok fazla soğuk su ile duş alınmalı. Özellikle de anne adaylarının banyo yaparken Ilık suyu tercih etmeleri hem kendi sağlıkları açısından hem de bebeklerinin sağlıkları açısından olursa önem taşır.

10-Cinsel İlişki

Anne adayının gereksinimleri arasında cinsel yaşam vardır. Hamileliğin öğrenilmesinden beri cinsel ilişkiye ara vermek gereksiz bir önlemdir. Embriyonun yerleştiği yer ve vajina birbirlerinden farklı organlar olduğu için cinsel ilişkiye özellikle de bebeğin zarar görebileceği yanlış bir düşüncedir. Normal hamilelik sürecindeki bir kadının hamileliğin son aylarına dek cinsel yaşamda herhangi bir kısıtlamaya gitmesine gerek yoktur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*