1. Ana Sayfa
  2. Bebek

18 Aylık Bebek Gelişimi *2023 18 Aylık Bebek Dil Gelişimi


0

18 aylık bebek gelişimi konusunda birçok anne adayı yürüme ve konuşma gibi yeteneklerin ilerlemesi beklemektedir.18 aylık bebek gelişimi anne ve baba adaylarını merak etmektedir. Son derece önemli olan bu dönemde bebeğin motor becerilerinin gelişmiş olması gerekmektedir. 18 aylık bebek gelişimi için konuşma ve ifade yeteceğinin de ilerlediği bilinmektedir. Bu yüzden 18 aylık bebek gelişimi için anne adaylarının fiziksel ve zihinsel konuda endişelendiği bilinmektedir. Bu yaştaki bebekler artık kendi yemeklerini kendi yiyebilir ve 18 aylık bebek gelişimi için gereklerini yerine getirebilir.

Her çocuğun kendine ait zamanları olduğu doğruysa, belirli bir yaşta her çocuğun becerilere ve belirli bir motor ve dil özerkliğine ulaşması gerektiği de doğrudur. 18 aylık bebek gelişimi konusunda biz anneler, dünyayı fethetmeleri için büyümelerinde ve gelişmelerinde onlara 18 aylık bebek gelişimi konusunda nasıl yardımcı olabiliriz?
18 Aylık Bebek Gelişimi

18 aylık bebek gelişimi söz konusu olduğunda tüm çocukları birleştiren bir şey vardır. Keşfetme, öğrenme ve bilme arzusu ve dolayısıyla dış dünyaya karşı merak. Bebekler 18 aylık bebek gelişimi döneminde sürekli hareket halindedirler. 18 aylık bebek gelişimi sırasında yeni keşifler ve yeni deneyimler yapmakla meşguller, en basit aktivitelerde yetişkinleri taklit etmeye çalışırlar.

16 ila 18 ay arasında bebek artık belirli bir denge duygusu edinmiştir. 18 aylık bebek gelişimi yerden nesneleri almak için eğilebilir ve kalkabilir, desteksiz yürür, elinde nesneleri tutarak yürür – bir şey yapmadığının bir işaretidir. 24 ay içinde tüm bu hareketler mükemmelleşir ve çocuk giderek daha fazla güvenlik ve istikrar kazanır.18 aylık bebek gelişimi sonunda bebek kendini en uygun şekilde ve neredeyse tamamen özerk bir şekilde ifade etmeyi başarır.

Yemek zamanlarında bile küçüğümüz bize “büyüdüğünü” gösteriyor. 18 aylık bebek gelişimi dönemi beslenmeyi reddeden ve daha fazla özerklik isteyen bebeklerden ibaret olabiliyor. Mamasını yalnız içiyor, yemek için çatal veya kaşık kullanıyor ve yardım edilmek istemiyor, kendini mutlu ve gururlu gösteriyor.

Endişelenmeyin, 18 aylık bebek gelişimi dönemi aynı zamanda özerkliğe giden yolun bir parçasıdır ve çocuğun kendi kişiliğini geliştirmesine ve çevresindeki dünyaya karşı koyma yeteneğini değerlendirmesine hizmet eder. Küçük bir hile, 18 aylık bebek gelişimi olanın sonunda reddettiği veya kendi kendine ne yiyeceğini, ne giyeceğini küçük numaralarla seçmesini önerdiği kadar iyi olabilecek bir oyalama önermek. Sarı gömleği giymek istemiyor mu? 18 aylık bebek gelişimi konusunda çocuğun doğrudan seçmesine izin verdik, iki farklı renk sağladık ama bu bize çok yakıştı.

18 Aylık Bebek Dil Gelişimi 

18 aylık bebek gelişimi arasındaki dil gelişimini açıklayan zaman çizelgesine bakarak, anlaşılan ve üretilen kelimeleri kolayca karşılaştırabiliriz. Bu nedenle çocuklarınızla konuşurken zengin, basit ama eksiksiz bir dil kullanmak önemlidir. 

18 Aylık Bebek Dil Gelişimi

Çocuğunuz konuşmanızı dinleyerek ve anlayarak yavaş yavaş daha fazla kelime üretmeye başlayacaktır. 18 aylık bebek gelişimi için sözcüklerdeki artış, sözde söz öbeğinin, yani tek bir kelimenin kullanılmasının ortaya çıkmasıyla da örtüşmektedir. Ancak daha fazlasını iletme niyetiyle. Bu “daha fazla”, bölümler üstü öğeler (yani tonlama), jestler, proksemiklerle iletilir.

Aslında, 18 aylık bebek gelişimi dilsel anlayış, konuşmanın gelişimi için gereklidir. Burada normal zekaya sahip bir çocuğun kelimeleri anlamada sorun yaşayabileceğini vurgulamak isterim. Özünde, kelime anlama bilişsel yeteneklerden farklıdır. Bebek 18 aylık bebek gelişimi döneminden sonra ayda 15’ten az kelime üretiyorsa, bu bebeğin yeterince olgun bir sözcük geçişi yapmadığı anlamına gelir.

Çocuk, 18 aylık bebek gelişimi sürecinde belirli bir tanesini tercih ederek 10 ila 20 anlaşılır kelime kullanır. Bir kelimeyi, genellikle bir cümlenin sonunu söyler ve tekrar eder. Muhatabın anlamış gibi yüzüne bakarak veya bir şey sormak için parmağıyla harekete eşlik eder. Sanki konuşuyormuş gibi, ancak anlaşılır bir ses çıkarmadan uzun süre yalnız sohbet ediyor gibi görünür.

18 Aylık Bebek Dil Gelişimi İçin Oyunlar 

Elektronik oyunların asla geleneksel olanın tamamen yerini almaması önemlidir. Çünkü geleneksel oyuncakların aracılık ettiği 18 aylık bebek gelişimi ebeveyn-çocuk etkileşiminde oluşturulan bu karmaşık uyarılar ağı, elektronik bir cihaz kullanılarak dağılır.

18 aylık bebek gelişimi döneminde paylaşılan oyun sırasında çocuktan doğrudan geri bildirim alan ebeveyn, dilini çocuğun ilgi ve iletişim düzeyine göre ‘şekillendirmeye’ yönlendirilir. Uyarıların bu döngüselliği, 18 aylık bebek gelişimi için yetişkinin bir ‘iskele’ rolü üstlenmesine, yani öğrenme sürecinde destek olmasına izin verir. Bu, hala bir kaynak olabilecek, ancak akıllıca kullanılması gereken yeni teknolojilerle aynı ölçüde olmaz. Paylaşılan oyunun başka bir avantajı daha var. 18 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğin anlama düzeyini test etmenize olanak tanır. Geliştirmede gecikmeler olduğunu hariç tutmak için önemli bir unsurdur.

18 aylık bebek gelişimi döneminde endişeye neden olması gereken sadece konuşulan kelimelerin sayısı değil, iletişimde anlayış eksikliği veya kasıtlılıktır. Ancak bu anlamda bir zorluk varsa hemen harekete geçmekte fayda var. Örneğin 18 aylık bebek gelişimi dahilinde bir çocuk 10 kelimeden daha azını telaffuz ediyorsa, ancak söyleneni anlıyorsa ve (hareketlerini kullanarak bile) kendini anlatmayı başarıyorsa, içiniz rahat olsun. 

18 Aylık Bebek Zeka Gelişimi 

18 aylık bebek gelişimi döneminde bütün bebekler aynı değildir. Bazıları çok erken konuşmayı öğrenirken, diğerleri (sözde ‘geç konuşanlar’), üç yaşında çok sınırlı sayıda kelime telaffuz eder. Ancak yine de iyi bir anlayışa sahiptir. 18 aylık bebek gelişimi de her çocukta farklı bir şekilde seyredecektir.

Çoğu çocuk 18 aylık bebek gelişimi ile 2 yaş arasında haftada bir yeni bir kelime öğrenir ve ikinci doğum günlerine 50 ile 100 arasında kelime söylemeyi başarır. Çocuklarınızla ne kadar çok konuşursanız 18 aylık bebek gelişimi döneminde o kadar çok kelime öğreneceklerdir. Uzmanlar ‘ günü anlatmayı ‘ tavsiye ediyor.

Gün içinde yaptığınız her şeyi, yaptığınız gibi 18 aylık bebek gelişimi için çocuklarınıza açıklayın. Çocuğunuzu günlük olarak çeşitli yeni kelimelerle tanıştırmak için harika bir yoldur. Özellikle birden fazla karaktere sahip bir hikayeyi okurken, hatta okurken bile farklı sesler ve tonlar kullanarak onları kelimelerle kuşatın.Bu durum 18 aylık bebek gelişimi dönemine katkı sağlayacak ve anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirecektir.

Bu görevi televizyona devretmek kesinlikle yasaktır. 18 aylık bebek gelişimi durumunda kelimeler çok hızlı akar ve çocuklara onları yakalamaları için zaman tanır ve her şeyden önce çocuk ile televizyon arasında bir etkileşim olmadığı için telesitter onun yerine kullanmak için geçerli bir araç değildir.

18 Aylık Erkek Bebek Gelişimi 

18 aylık bebek gelişimi konusunda birçok detay önem kazanmıştır.  Bir buçuk yaşındaki bebeğin, nispeten yakın zamana kadar olduğu bebekle çok az ilgisi vardır. Şimdi dili çok daha gelişmiş ve parkta koşuyor. Bu da sizi her zaman güvenliğini kontrol etmek için sürekli “kovalamalar” yapmaya zorluyor.

Güzel bir etap ama ebeveynler için biraz yorucudur. 18 aylık bebek gelişimi büyümenin her yönü oldukça önemlidir. Çocuğunuz zaten 18 aylık bir bebek. Bir buçuk yıl! Bu haber için hepinize en iyi dileklerimizi sunuyoruz. Artık küçük çocuğunuz kolayca tökezlese bile koşmaya başlayabilir! Bir buçuk yılda başka ne olur? 18 aylık bebek gelişimi tamamlandığında, bebek zaten iyi yürür. Ancak 18 aylık bebek gelişimi sırasında adımları hala biraz güvensiz olsa da, özellikle de elinden daha hızlı gitmek istediğinde güçlenecektir.

18 aylık bebek gelişimi dönemini tamamlamış bir bebek elinden tutulduğunda oturabilir, kolayca kalkabilir ve merdiven çıkabilir. Ayrıca bir kağıda karalamalar çizebilir ve bardağı içmek için kullanabilir. Bir kitabın sayfalarını çevirebilme özelliğine de sahiptir.

18 Aylık Bebek Gelişimi Sonrası

İki yaşına doğru kalan bu altı ay boyunca 18 aylık bebek gelişimi çocuğun ana gelişimi, edindiği becerileri mükemmelleştirmeye, manuel iyileştirmeye ve çevikliği artırmaya odaklanacaktır. Büyümesini, doğru beslenmenin kurallarını, yapması gereken aşıları ve dil gelişiminin gelişimini takip etmek için çocuk doktorunun planladığı tüm ziyaretlere onu götürmeyi unutmayın. Bu arada sözlü iletişim becerilerinin gelişimi nasıl gidiyor?

Bu yaşta, yaklaşık 100 kelime kullanın ve “istemiyorum” veya “neden?” gibi cümleler kurun. Ayrıca 18 aylık bebek gelişimi desteklemek istediğinizde “lütfen” ve “teşekkür ederim” gibi kelimeleri gerekli olduğu kadar sık kullanılan kelimelerle onu görgüye yaklaştırmak için bundan yararlanabilirsiniz. Bu kelimeler 18 aylık bebek gelişimi dönemine olumlu anlamda katkılar sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap