2200 Kalorilik Hamile Diyeti2200 kalorilik hamile diyeti diye adlandırdığımız diyet sistemi sayesinde, hamilelikte de gayet fit görünmek oldukça mümkün oluyor. Hamilelik döneminde alınan kilolar anne adayları için bazı sorunları beraberinde getirebiliyor. 9 ay devam eden bu süreç içerisinde alınan aşırı kilolardan kaynaklı olarak vücudun karın ve basen bölgelerinde oluşan çatlaklar anne adaylarını en rahatsız eden konulardan biridir. Şunu bilmeliyiz ki, hamileyken bebeğimiz sağlıklı olsun diye aşırı yemek değil her gıdadan belirli miktarlarda azar azar beslenmek gerekir.

Hamileyken Nasıl Zayıf Kalınır?

Hamilelik illaki aşırı kilo almayı gerektirmez. Bebeğiniz normal süreçte yediğiniz besinlerden yeteri kadar vitamin ve mineral sağlıyor. Hamilelik sürecinde, yemek konusunu abartmak doğru bir durum olmamakla birlikte, tam tersi sizde ve bebeğinizde sağlık sorunlarına yol açabilir. İhtiyacınızdan fazla yemek yediğiniz takdirde, gebelik şekeri, aşırı kilo alma gibi birçok soruna neden olabilirsiniz. Gebelikte alınan fazla kilolar doğum sırasında da sıkıntı yaratabilir ve doğum daha zor bir hal alabilir.

Hamileyken nasıl zayıf kalınır? sorusuna cevap olarak 2200 kalorilik gebelik diyeti örneğini verebiliriz. Bu diyet sistemi sayesinde, hamilelikte ne az beslenecek ne de aşırıya kaçmış olacaksınız. Kimi anne adayları kilo alma korkusuyla, daha az besin tüketerek zayıf kalmak için uğraşıyor fakat bu da doğru bir yöntem olarak kesinlikle kabul edilmiyor. Çünkü hamilelik iki can taşıyan anne adayı için önemli bir süreç ve bu zaman dilimi içerisinde her gıdadan dengeli olarak beslenmeniz gerekiyor. 2200 kalorilik hamile diyeti hem fit görünmek isteyen hem de bebeğim eksik besin almasın diye düşünen anne adayları için tam tamına uygun ve uygulanması gereken bir diyet seçeneği.

Hamilelik döneminin başladığı ilk andan itibaren, doktorunuz vasıtası ile gebelik diyeti uygulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Doktorunuzun ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlamak adına yapacağı birkaç tahlil sonucuna göre, size en uygun hamilelik diyeti uygulamasını gerçekleştirecektir.

2200 kalorilik hamile diyeti sayesinde aşırı kilo almanız kesin olarak engellenecek ve bebeğinizin ihtiyacı kadar olan besinlerden bebeğiniz kesinlikle maruz kalmayacak. Uygulanan diyet ile birlikte hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı emin ellerde olacak ve aşırı kilolar yüzünden, doğum sırasında yaşanabilecek herhangi bir zorluk ortadan kalkmış olacak. Aynı zamanda vücudunuzda oluşan çatlak problemlerinin de önüne geçmiş olacaksınız.

Hamilelik Diyet Listesi

Hamilelik sadece kilo alımı olarak algılanmamalı ve fit annelerin de olduğunu unutmamalıyız. Sizin onlardan hiçbir farkınız yok sadece hamilelik sırasında yanlış beslenme ve aşırı kilo alma gibi sorunlarınız var ise aşırı kilo alma sıkıntıları yaşıyor olabilirsiniz.

Hamilelik diyet listesi hamilelik süreci geçiren tüm anne adaylarının uygulaması gereken bir listedir. Çünkü bu listenin dışına çıkıldığında ve porsiyonlar büyüdüğünde, anne adaylarının aşırı kilo alması kaçınılmazdır. Bu da gebelikte yaşanmasını istemediğimiz tansiyon, gebelik şekeri gibi birçok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Hal böyle olunca sizler için hamilelikte tüketilmesi gereken besinler ve porsiyonlarını titizlikle araştırarak yazımızda paylaştık. İşte bunlardan bazıları şu şekilde;

Sabah Diyet Listesi

 • Ekmek tercihi olarak beyaz ekmek yerine kesinlikle ekşi mayalı ekmekleri veya kepek ile tam tahıllı ekmekleri tercih etmelisiniz. Sabahları 3 dilim yeterli olacaktır.
 • 2 Kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir ve 2 adet haşlanmış yumurta tercihleriniz arasında olmalı
 • Sabahları yeşillik yemek de kilo yapmayacağından belirli miktarda sabah kahvaltısına dahil edebilirsiniz. Salatalık, biber, domates ve maydonoz gibi besinleri tüketebilirsiniz.
 • Şekersiz olmasına dikkat ederek, 2-3 tatlı kaşığı kadar organik bal veya reçel tüketebilirsiniz.

Ara Öğün Tüketilecekler

 • Muz ara öğün için ideal bir besindir. 2 Adet tüketebilirsiniz
 • Fazla aşırıya kaçmamaya dikkat ederek, kuruyemiş tüketebilirsiniz. Fındık, fıstık, badem ve kaju gibi günde 10 adet tüketmenizde bir sakınca yoktur.
 • 1 adet elma veya ayva tüketebilirsiniz
 • 3 adet ceviz bebeğinizin beyin gelişimini olumlu yönde etkiler

Öğlen Tüketilecekler

 • Bulgur pilavı veya az yağlı makarna
 • 1 adet herhangi bir meyve tüketebilirsiniz.

Akşam Tüketilecekler

 • 300 Gram ızgara balık, kırmızı et veya beyaz et tüketilmeli
 • Bol yeşillikli mevsim salatası, zeytinyağ kullanımı önerilir.
 • 1 dilim kadar ekşi mayalı ekmek veya tam tahıllık ekmek çeşitleri
 • İçecek olarak, tuzsuz ayran veya doğal meyve suyu

Hamilelik Diyeti Önemi

Hamileler için önerebileceğimiz diyet listesi ve porsiyonlarını maddeler halinde sizlerle paylaştık. Hamileliğin hassasiyet gerektiren bir dönem olduğunu ve beslenmenin büyük bir önem taşıdığını kesinlikle unutmamamız gerekir. Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için ne az beslenmeli ne de aşırı kilo alımına sebebiyet verecek fazla kalorili porsiyonlarda besinlerle beslenmemeliyiz. Bu dönemi yönetebilmek ve planlayabilmek için mutlaka doktorunuzdan yardım alarak, size uygun olan gebelik diyeti uygulamasını gerçekleştirmelisiniz. Böylelikle hem bebeğiniz hem de siz anne adayları, bu dönemi sağlıklı ve fit bir şekilde geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

Yararlı Olacak Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*