Adet Döneminde Baş AğrısıAdet döneminde baş ağrısı sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Regl zamanı geldiğinde bazı kişilerde şiddetli olarak migren atakları görülebilir. Uzmanlar, bu durumun hormon değişikliklerinden kaynaklandığını belirtiyor. Vücudun gebelik için hazır bir hale gelmesine adet dönemi olanak sağlıyor. Fakat hamilelik sadece yumurta döllendiği zaman oluştuğundan, döllenmemiş yumurtalar regl döneminde kanama sayesinde vücuttan atılıyor. Bu durum da fizyolojik olarak gerekli ve sağlıklı bir durum teşkil etmekte. Fakat östrojen hormonunun kimi zaman bazı değişimler ve dalgalanmalar yaşaması adet döneminde şiddetli baş ağrılarına yol açmakta. Adet döneminde baş ağrısı neden olur? Adet döneminde baş ağrısı için ilaç kullanılır mı? Adetliyken baş ağrısı nasıl geçer bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir? gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında inceleyelim.

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur?

Adet dönemi başlı başına bazı hormonların tetiklenmesiyle çok daha zorlu bir süreç yaşatabilmektedir. Kimilerinde çok az bir ağrı oluşurken, kimilerinde ise çok şiddetli kasık ağrıları ve bel ağrıları görülebilmektedir. Yine adet döneminde baş ağrısı da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre adet dönemi baş ağrısı nedenleri arasında vücuttaki östrojen hormonunun değişiklikler yaşaması gösterilmektedir. Bütün bunların dışındaki diğer nedenler ise şu şekildedir;

 • Uyku düzensizliği
 • Baharatlı, yağlı ve aşırı tuzlu besinler tüketmek
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Adet öncesi sendromu gibi nedenler de adet döneminde baş ağrısına yol açabilmektedir.

Adet Dönemi Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet dönemi baş ağrısı nasıl geçer? Sorusu oldukça merak edilmektedir. Regl döneminde şiddetli ağrı yaşayan çoğu kişi birtakım ilaçlarla bu dönemi atlatmaya çalışabilir. Fakat bu dönemde ne tür ilaçlar kullanılmalı ve nasıl yöntemler kullanılmalı? Sizlerle ayrıntılarıyla paylaşacağız. Adet döneminde baş ağrısı için ilaç kullanımı ve diğer yöntemler şu şekilde;

 • Regl döneminde şiddetli baş ağrısı yaşayanlar için öncelikle kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır. Sonrasında doktorun sizin durumunuza göre uygun gördüğü ilaçlar kullanılarak baş ağrısı probleminizi çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra doktor ilaç verirken doğum kontrol hapı da kullanmanı tavsiye edebilir. Fakat şöyle bir durum var ki, doğum kontrol hapları sıklıkla kullanıldığında birtakım damar tıkanıklığı gibi problemlere yol açabileceğinden, genellikle sigara kullanmayan ve 35 yaşın altındaki kişilerin kullanılması uygun görülmektedir.
 • Bunun yanı sıra, migren ataklarınız için ağrı kesicileri tercih ediyorsanız, regl süreciniz başlamadan hemen önce kullanabilirsiniz. Böylece ağrılarınız başlamadan önce ağrı kesiciler yardımıyla bu durumu engellemiş olursunuz.
 • Adet döneminde boyun ağrısı da görülen sorunlar arasındadır. Yine hormonların düzensizleşmesi sebebiyle oluşan bu ağrılar için doktorunuzun önerdiği ilaçlardan kullanabilirsiniz.
 • Bir de adetliyken ağrı kesici içmek adeti keser mi? Sorusu merak edilen diğer konular arasında. Doktorların tavsiyelerine göre adet döneminde ilaç kullanımı yapmamak daha doğru. Çünkü ağrı kesiciler âdet kanamasını büsbütün kesmese de yine de bir miktar kadar azalmasına sebep olabiliyor. Fakat şiddetli ağrı durumunda elbette ki ilaç kullanımına başvurulması gerekli.
 • Adet dönemi içerisinde beslenme düzenine özen göstermek de ağrılarınızı hafifletebilir. Aşırı baharatlı, tuzlu ve yağlı yiyecekler ağrılarınızın çok daha fazla artmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Bu dönemde özellikle bol su tüketimi yapmak, baş ağrısına iyi gelecektir.
 • Adetliyken baş ağrısı nasıl geçer bitkisel çözüm nedir? diye aklınızdan geçiriyorsanız, ıspanak, badem, kaju ve kabak çiçeği gibi magnezyumdan zengin yiyeceklerden tüketebilirsiniz. Çünkü magnezyum baş ağrılarına ve adet dönemindeki kramplara iyi geldiğinden, bu süreçte size oldukça faydalı olacaktır.
 • Yine adet dönemi baş ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri arasında papatya çayı ve ıhlamur çayı gibi doğal yöntemlerden de faydalanabilirsiniz. Bitki çayları bu dönemde rahatlatma etkisi yarattığından ağrılarınızı hafifletmek için faydalı bir yöntem olabilir.
 • Bol egzersiz ve açık havada yürüyüş yapmak bu dönemde yine faydalı olabilecek yöntemler arasındadır.

Adet Döneminde Baş Döner mi?

Adet döneminde baş döner mi? diye merak ediyorsanız, baş dönmesi kadınlarda birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Hormon düzensizlikleri, kullanılan birtakım ilaçlar, denge problemleri, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, kronik rahatsızlıklar, sinir sistemi bozuklukları gibi birçok nedeni sıralayabilmek mümkündür.

Adet döneminde baş dönmesi yaşanabilmektedir. Bu süreçte oluşan hormon dengesizlikleri ve kanamanın oluşması, vücutta halsizlik ve yorgunluk yaratabilir. Ayrıca şiddetli migren ağrılarından dolayı da bulantı ve baş dönmesi görülen sık belirtiler arasındadır. Bu dönemde kişilerin istirahat halinde olmaları, eğer mümkünse kısa tempolu yürüyüşler yapmaları ve dengeli beslenmeleri önemlidir. Eğer bu sıklıkla meydana geliyorsa, kadın doğum uzmanından randevu alarak, gerekli tahlillerin ardından, doktorun verdiği ilaçların düzenli olarak kullanılmasıyla, baş dönmesi ve migren ağrısı gibi problemlerin önüne geçilebilir.

Adet Gecikmesi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Adet gecikmesi baş ağrısı yapar mı? sorusunu merak edenler için, yapılan araştırmalara göre kadınlardaki baş ağrılarının genel sebebi olarak adet dönemiyle alakalı olan sorunlar olduğu belirtiliyor. Adet döneminin düzensizliği ve âdet kanamasının uzun süreli yaşanması sonucunda, kişide halsizlik, kalp çarpıntısı, nefes alma zorluğu ve baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ayrıca adet düzensizliği yaşayan kadınlarda baş ağrıları sıklıkla meydana gelebiliyor.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*