Adet Döneminde Ciğer Gibi Parça GelmesiAdet döneminde ciğer gibi parça gelmesi tedirgin edici bir durum olabilir. Genel olarak adet kanaması, kadınlarda parça şeklinde değil daha çok koyu bir şekilde akıntı halinde gelir. Ancak birtakım sebeplerle bu kanamalar, bazı kadınlarda pıhtılaşmış bir şekilde oluşabilmektedir. Hal böyle olunca normalin dışında olan bu durum endişeye sebebiyet verebilir.

Fakat bu gibi durumlar aslında çoğunlukla normal olmakla birlikte, patolojik bir durum anlamına da gelebilir. Bu yüzden de patolojik bir durum olması için başka belirtiler de mutlaka görülür. Birçok kadında, adet kanaması sırasında adet kanında kan pıhtısına rastlanırken Bu kan pıhtıları açık kırmızı veya koyu tonlarda ve Çoğunlukla kanamanın en sancılı günlerinde vajinadan atılır. Adet kanamasında meydana gelen bu oluşumun belirli nedenleri vardır.

Adet Döneminde Ciğer gibi Parça Gelmesi, Koyu Renk Kan Gelmesi Sebepleri

Bunun açıklamasını basitçe yapacak olursak; vücut, adet kanaması sırasında, olabildiğince az kan kaybı olması için dolaşım sistemimizin bir parçası olan pıhtılaşma mekanizmasını devreye soktuğundan dolayı gerçekleşir. Eğer kanama çok fazla ve adet çok ağır geçiyorsa, pıhtılaşma tam anlamıyla gerçekleşemeden, bir miktarı ancak pıhtılaşabilmiş kan vajinal kanala atılabilir. Görülen bu pıhtı dolayısıyla normaldir. Adet kanaması sırasında pıhtı miktarı çok fazla ve büyüklükleri fazla bulunuyorsa, anormal adet döngüsü sebebiyle doktora başvurmak gerekir.

Adet (regl) döneminin sonuna doğru gelen kanının koyu kahverengi bir renkte olduğunu hatta neredeyse siyah rengine yakın bir renk aldığını fark edebilirsiniz. Bu genelde normaldir. Her kadının neredeyse yaşadığı bir renk değişikliğidir. Bu durum, kanamanın yavaşladığı, kanama yoğunluğunun ve miktarının azaldığı anlamındadır. Kan daha uzun sürede vajinal kanalı terk eder ve kanın kıvamı yoğunlaşır, rengi koyulaşır. Dolayısıyla, geçiçi rastlanan, tüm adet süresince aşırı bir biçimde seyretmeyen yani ara sıra meydana gelen fazla miktarda ve koyu kıvamda olan kanamalar endişe son derece normaldir. Sadece düzenli gerçekleşen, sıklıkla ağır olan ve fazla miktarda kanamalarda doktora mutlaka başvurulmalıdır.

Kan sayımı ve biyokimyasal testler yapılarak ve kan kaybına bağlı anemi (hemorajik anemi) incelenmelidir. Bazı kadınlar için ağır ve fazla miktarda olan kanamalar normal karşılanabilir ve bu durumu normal kabul edebilirler bu durumda her yıl yakılan jinekolojik muayenenizde mutlaka miktar ve durum hakkında net bilgiler verin doktorunuza. Kanıksadığınız için  kronikleşen bu durum uzun vadede anemiye ( kansızlık) sebep olur. Anemi belirtileri: yorgunluk, halsizlik ve güçsüzlüktür hissidir. Bütün anlatılanlara ek olarak, adet (regl) döneminde herhangi bir anormallik hissedildiğinde, düşünüldüğünde Mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sebeplerden Biri Olabilecek ,Erken Düşük:

Vajinal kanaldan, katı bir doku parçası yani ciğer gibi parça da gelmiş olabilir. Bu doku parçası patolojik (incelenmesi gereken anormal bir durum diyebiliriz) bir problemi de olabilir. Böyle bir durumda, cinsel olarak aktif bir birey için bunun  anlamı erken düşük olabilir. Öyle bir durumda gelen doku parçasının hastanede incelenmesi gerekebilir. Erken düşük, ilk trimesterde (gebeliğin ilk üç aylık dönemi) kendiliğinden biten gebeliklere verilen isimdir. Erken başarısız gebelik de denilir bu duruma yani gebelik doğru bir şekilde oluşamamış olduğundan kendiliğinden sonlanmıştır. Kadın bunu fark edebilir ya da fark etmeyebilir. Erken düşük durumu çoğunlukla gebeliğin 10. haftasından önce gelişir.

Bazı düşükler çok erken olabilir haliyle kadın gebe olduğunun farkında dahi olmayabilir. Her halükarda düşük durumu kadın için üzücü ve zor bir durumdur. Düşük cinsel olarak aktif olan kadınlar arasında aslında çok yaygın bir durumdur. Her ilişkinizde hamile kalma olasılığınız vardır fakat fark edilmeden bu düşükle sonuçlanıyor olabilir. Hamile olduğunu öğrenen kadınların dahi yaklaşık 10-20% si erken düşük yapıyor. Bu oran, doğum kontrol testlerini çok erken evrelerde sık olarak yapan kadınlar için daha yüksek. Art arda iki düşük olasılığı çok az olmakla birlikte eğer üç veya üzeri düşük yaşanıyorsa tekrarlayan düşük adı verilen patolojik bir durum yaşanıyor demektir böyle bir durumda kesinlikle doktora danışılarak sebepleri öğrenilip tedaviye başlanmalıdır.

Diğer olası sebepler:

Anormal kanama, çok parçalı kanama, çok ağır adet dönemi durumlarına sebep olabilecek olası hastalıkları da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Antibiyotik ve steroid ilaç kullanımı,
  • cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya, gonore vb.),
  • diyabet, serviks kanseri,
  • cerrahi sonrası pelvik enfeksiyonlar,
  • pelvik inflamatuar hastalığı,
  • vajinit,
  • mantar enfeksiyonları.

Adet döneminde pıhtı, parça oluşmasının olası hallerini inceledik. Özetle;  rahimde kanın tıkanması ile pıhtı, et parçası gibi olması Endometriozisle (kan kaybı çok olmasın diye dolaşım yolu pıhtılaşma sağlayarak kanın yoğun akmasını önlüyor) bağlantılı olabiliyor. Bu sorun rahim duvarında kalınlaşıp genişlemesi ve rahimdeki kanın toplanarak pıhtılaşmasına ve sonradan pıhtı biçiminde atılmasına neden oluyor.

Bir diğer yaygın sebep de demir eksikliği. Demir eksikliği ve kansızlık adet döneminin oldukça sorunlu geçmesine sebep olur. Adet (regl) döneminde baş ağrısı önemli bir işarettir, adet kanında meydana gelen kan pıhtılaşması da dolayısıyla adet döneminde kanda pıhtılaşma aynı zamanda da baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız tıbbi bir yardım alarak demir eksikliğinizi ölçtürmek önemlidir.

Faydalı olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*