Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?Adet döneminde hamile kalınır mı? sorusu kadınların aklında olan ve cevaplanmasını istediği sorular arasındadır. Gebelik başlı başına farklı ve karmaşık bir durumdur. Adetliyken hamile kalanlar çok sayıda olmasa da yine de azımsanmayacak kadar fazladır. Regl döneminde tıbbi açıdan hamile kalınması pek olası olmasa da imkânsız da denilemez.

Gebeliğin oluşabilmesi için regl dönemindeki yumurtlama oluşumunun sağlıklı olması ve döllenmenin sağlanması gerekmektedir. Elbette ki yumurtlama zamanları her kadında farklılık göstermektedir. Sağlıklı bir yumurta 12-24 saat kadar canlı kalabilmektedir. Şayet bu süre içerisinde sperm hücresiyle birleşirse, hamilelik durumu ortaya çıkabilir.

Adetin 4. Günü Hamile Kalınır mı?

Adetin 4. Günü hamile kalınır mı? Sorusuna yanıt olarak şunu söyleyebiliriz ki, eğer regl döneminin 2 veya 3 gün öncesinden cinsel ilişkiye başlanması ve bu durumun 10 gün süreyle korunmasız olarak devam etmesi durumunda hamilelik ihtimali oldukça yüksektir.

Birçok kişi adet döneminde kesinlikle gebelik durumunun oluşmayacağını düşünerek korunmasız olarak bir cinsel birliktelik yaşayabilmektedir. Fakat adet döneminde asla hamile kalınmaz gibi bir düşünce kesinlikle yanlıştır. Adete yakın hamile kalınır mı sorusunun cevabı olarak kesinlikle evet cevabını verebilmemiz mümkündür.

Adet Dönemine Yakın Hamile Kalınır mı?

Adet dönemine yakın hamile kalınır mı? sorusu oldukça merak edilen konular arasında. Bu durum daha önce de bahsettiğimiz üzere belirli şartlara bağlıdır. Eğer adet gününüzden 4 veya 5 gün önce korunmasız bir cinsel birliktelik yaşadıysanız, hamile kalma olasılığınız oldukça düşüktür. Fakat elbette kesinlikle hamile kalınmaz olgusu da yanlıştır.

Adete yakın hamile kalınır mı? Evet tabi ki de kalınabilir. Çünkü her kadın için yumurtlama durumları farklılık göstermektedir. Adet periyotları da aynı düzeyde değişiklik gösterdiğinden, adete yakın bir zaman kalsa da korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında gebelik durumu ortaya çıkabilmektedir.

Adetliyken Hamile Kalınır Mı, Belirtileri Nelerdir?

Adetliyken hamile kalınır mı belirtileri nelerdir? yazımızın bu bölümünde bu konuya ayrıntılarıyla değineceğiz. Çocuk sahibi olmayı planlamayan ve korunmasız bir ilişki yaşayan kişilerin adet döneminde hamile kalınır mı? diye endişe etmesi oldukça normal bir durumdur. Her ne kadar adet dönemi sırasında ölü yumurtaların atılma işlemi gerçekleşse de bazı durumlarda bu süreç içerisinde hamile kalma olasılığı düşük bir ihtimal olsa da yine de endişe edilmesi gereken bir durumdur.

Her kadının kendine özel bir yapısı olduğundan, hamilelik durumları da kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi kadınlarda gebelik durumu daha zor yaşanırken, kimi kadınların yapısal ve hormonal olarak gebeliğe daha yatkın olmasından kaynaklı, hamilelik durumları çeşitli dönemlerde de yaşanabilmektedir.

Adet döneminde hamile kalınır mı? diye soranlar için, bu durum, pek mümkün görünmese de imkânsız demek de yanlış bir bilgi olur. Çünkü bu dönem içerisinde hamile kalan birçok kadın azımsanmayacak kadar fazladır. Fizyolojik ve hormonal etkilerin de neden olduğu birtakım durumlardan kaynaklı olarak, kadınlarda adet döneminde gebelik gerçekleşmesi mümkündür. Gebelik belirtileri şu şekildedir;

  • Koku hassasiyeti
  • Mide bulantısı
  • Baş dönmesi ve bayılma
  • Halsizlik ve yorgunluk
  • Sırt ve bel ağrısı
  • Kasık ağrısı
  • Aşırı uyuma isteği
  • Adet gecikmesi

Eğer bu gibi durumlar yaşanmaktaysa, gebelikten şüphelenilebilir. Hamileliğin oluşup oluşmadığının kesin olarak anlaşılması için, kan testi veya idrar testi ile gebelik durumu öğrenilebilir.

Adete Yakın Hamile Kalınırsa Adet Görülür mü?

Adete yakın hamile kalınırsa adet görülür mü? Sorusunun cevabına şu şekilde cevap verelim; Âdet kanaması gebelik için uygun şartlar hazırlayan yumurtaların, şayet döllenme gibi bir durum oluşmadıysa, ölü olan yumurtaların adet günü geldiğinde vücuttan atılmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Eğer adete yakın da olsa hamile kalındıysa, âdet kanaması kesinlikle yaşanmaz. Eğer hamile olunması rağmen, herhangi bir kanama yaşanmaktaysa, mutlaka kadın doğum uzmanına görünmekte fayda vardır. Çünkü hamileyken herhangi bir kanamanın oluşması, âdet kanaması olmayacağı gibi, gebelikte düşük yaşanmasının bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Bunun yanı sıra hamilelik sırasında kanama oluşması, yerleşme kanamasının da bir belirtisi olarak kendini gösterebilmektedir. Her şartta, eğer hamilelik durumu varsa ve kanama yaşanmaktaysa, derhal doktora başvurulmalı ve kanamanın neden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

İlişkiden Sonra Adet Oldum Hamile Kalınır mı?

İlişkiden sonra adet oldum hamile kalınır mı? diye merak edenler için ise şöyle söyleyebiliriz ki, eğer oluşan kanama kesin olarak âdet kanaması ise hamilelik durumu kesinlikle yaşanmaz. Fakat âdet kanaması sonrası yaşanan cinsel ilişki sonucunda hamile kalabilme ihtimaliniz düşük olsa da imkânsız değildir. Adet dönemi içerisindeyken veya adetten 1-2 gün önce hamile kalınır mı sorusunun cevabı niteliğinde, hamile kalma olasılığınız vardır. Eğer yakın bir zamanda çocuk sahibi olmak istenmiyorsa, korunmasız olarak cinsel ilişki kesinlikle riskli bir durumdur. Çiftler arasında cinsel ilişki yaşanmadan önce doğum kontrol hapları veya prezervatif kullanımı ile gebelikten korunmak mümkündür.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*