Adet Kaç Gün Gecikirse Hamilelik Kesinleşir



Adet gecikmesi ilk hamilelik belirtileri arasındadır. Adet kaç gün gecikirse hamilelik kesinleşir sorusu önemlidir. Çeşitli sebeplerle adet (regl) günü gecikebilir. Normalde 28 günlük döngülerle tekrar eder adet (regl) döngüsü. Adet (regl) gecikmesi 1 haftayı yani 7 günü geçen kadınların gebe olma ihtimali yüksektir. Gebelik testi yapılarak ancak emin olunabilir bu durumdan. Adet gecikmesine sebep olan başka durumları da aşağıda inceleyeceğiz. Bu sebeple her gecikmenin Hamilelik anlamına gelmediği bilinmelidir. Gebelik Testi sonucu pozitif çıkarsa eğer mutlaka bir doktora başvurulmalı ve  kesin sonuçları veren testler yapılmalı. Sonuçların hepsi gebe olduğunuzu kesinleştirdiğinde ise hemen  gebelik takibine başlanmalıdır.

Üreme çağındaki sağlıklı her kadın her ay düzenli adet görür. Bu durum  beyin ve yumurtalıkların uyum içinde çalışmasıyla mümkündür. Beyin Yumurtlama için gereken hormon salınımının emrini verir. Sağlıklı yumurtalıklar ortalama 28 günde bir çatlar. Kadınlarda normal adet döngüsü 21-35 gün ara ile olur. Son adetin (regl)  1. gününden diğer adetin 1. gününe kadar olan süre 21 günden kısa olması normal değildir, 35 günden de uzun olması yine anormal bir durumun göstergesi olarak görülür.

Adet (regl) döngüsünün bir haftalık bir gecikme yaşaması normal fizyolojik bir durum olarak görülür çoğu zaman. Hatta hiçbir sağlık problemi olmayan bir kadının yılda 2 defa Adet (regl) düzensizliği yaşaması normal görülebilir. Aktif bir cinsel hayat olmadığında, Adet döngüsündeki değişimlerin çok da anormal olmadığını, korkmaya gerek olmadığını bilmek gerekir. Gebelik şüphesi olan kadınlar içinse sadece bir belirtiden ibaret olabilecek 10 günlük Adet gecikmesi, sadece gerekli testler yapılarak hamileliğin kesinleşmesi sağlanabilir.

Ayrıca yeni adet görmeye başlamış  genç kızlarda, hormon dengesi tam oturmadığı için, ilk 2 yıl adetlerde gecikme yaşanması son derece normaldir. Benzer şekilde menopoza tam girmemiş olmasına rağmen (menopoz öncesi) perimenopozal dönemi başlamış olan kadınlar da adetler gecikmesi yaşayabilir. Bunlar dışında emziren kadınlar da ilk 1-1.5 yıl dönemde adet görmeyebilir ve bu normal kabul edilir. Bu durumlarda  gebelik testiyle gebe olunmadığından emin olduktan sonra endişe edecek herhangi bir durum yoktur.

Adet Gecikmesi Sebepleri

Hamilelik:

Adet gecikmesinin en sık nedeninin gebelik olduğu bilinen bir gerçektir. Eğer cinsel olarak aktif bir kadınsanız  adet gecikmesi durumunda mutlaka gebelik testi yaptırılması gerekir.

İdrarda gebelik testleri %90 güvenilirliği olan testlerdir bazen yanlış negatif sonuç verebilir yani gebelik olsa bile idrarda gebelik testi negatif görülebilir. Bu sebeple en kesin sonuç  kanda gebelik testi (BHCG) yaptırmaktır. Bu şekilde gecikmenin sebebinden  emin olunur.

Tam ilişki olmadan da gebelik olabilir, bakire fakat yüzeysel cinsellik yaşayan kızların da adet gecikmesi durumunda mutlaka gebelik testi yaptırması gerekir.

Stres

Düzenli adet için beyin yani hormon aktivitelerinin kontrolünün  ve yumurtalığın uyum içinde çalışması gerektiği bir gerçek. Aşırı stres, hava değişikliği gibi durumlarda  beyindeki hipotalamus etkilenir ve bu  hormonlarda bozulmaya neden olur. Buna  olarak da adetlerde gecikme gibi sorunlar yaşanabilir.

Kilo dengesizliği

Aşırı kilolu olmak ve  aşırı zayıf olmak  hormonal dengeyi bozabilir ve  adetlerde gecikmeye sebep olabilir. İdeal kilo, vücut kitle indeksine göre belirlenir; Vücut kitle endeksi  19’dan küçükse  eğer aşırı zayıf, 25’den büyükse eğer fazla kilolu kategorisine girer vücut. Sadece ideal kiloda  adet döngüsü  düzenli haline geri dönebilir.

Aşırı spor

Yoğun ve ağır spor yapmak  beyindeki hipotalamusu etkiler. Hipotalamusun etkilenmesi hormonal dengeyi bozarak adetlerin düzensizliğine neden olur. Bilindiği üzere atletlerde ve balerinlerde adet gecikmesi problemleri sık yaşanan bir sorundur.

Polikistik over sendrom

Normal bir bünyede kadınlarda her ay mutlaka 1 yumurta gelişir ve çatlar. Polikistik over sendrom durumunda yumurta çatlayamaz. Bu durumda yumurtalıklarda normalden fazla androjen (erkeklik hormonu) üretilmeye başlanır ve bu durum  adet görememe, kıllanma, sivilcelenme ve kilo artışı gibi sonuçlar doğurur.

Doğum kontrol yöntemleri

Doğum kontrol hapları, hormonlu spiral, cilt altı implantları, aylık veya 3 aylık iğneler ve benzeri  doğum kontrol yöntemleri hormon içerdikleri için adet döngüsünde  gecikmeye sebep olabilir. Adet gecikmesinin altında yatan başka bir sebep olmadığında bu durum normaldir.

Tiroid hormonunda meydana gelen sorunlar

Tiroid hormonunun fazla çalışması ya da az çalışması da adet düzenini bozan sebeplerden biridir. Bu sebeple , eğer bir hasta adet düzensizliği ile başvurmuşsa mutlaka tiroid hormon düzeyine bakmalıdır. Tiroid hormonları ilaçla normal düzeye getirilip düzenlendiğinde ,  adetler de düzene girecektir.

Erken menopoz

Ülkemizde menopoza girme yaşı ortalama 48 yaştır. 40 yaşından önce menopoza girilmesi durumuna erken menopoz denir ve erken menopoz teşhisi adetin 2. veya 3. gününde hormon profiline bakılarak belirlenir.

Faydalı olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*