1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Adet Kaç Gün Sürer (Regl Dönemi Süresi)

Adet Kaç Gün Sürer (Regl Dönemi Süresi)

Adet Kaç Gün Sürer (Regl Dönemi Süresi)

Normal adet düzeninde, adet kaç gün sürer (regl dönemi süresi) Hormonları aktif bir biçimde çalışan yani  düzenli adet gören her kadının sağlıklı bir döngü takibi için önemlidir. Kanama süresinin 2-8 gün olması normaldir.

Adet kanamaları 9-16 yaşları arasında başlar ve genç kız 15 yaşında henüz adet kanamaları başlamadıysa bir hekime başvurması çok önemlidir. İlk adet kanaması menarş’tır. Bir adetin başlangıcı ve  diğer adetin başlangıcı arasındaki süre (1 siklus) 21-35 gün arasında normaldir. Ortalama kan kaybı ise bir adet dönemi içinde günde 3-4 pet kadardır. Genellikle aşırı yoğun belki günde 8-10 pet kadar akıntı olması fazla olarak değerlendirilir. Adet (regl ) kanamalarının başladığı dönemler her ay aynı şiddette kanama olmayabilir. Kanama bir ay  fazla, diğer ay  az olabilir. Adet kanamasının ilk günü, periyodunun ilk günüdür ve buna son adet tarihi denir. Kadınların son adet tarihini akılda tutması döngü takibi ve sağlık açısından önemlidir. Adetler üreme çağı boyunca gebelik ve emzirme dönemleri dışında her ay düzenli olarak olur. Menopozla birlikte sona erer.

Adet periyodunun 14. gününde beynin hipofiz bölgesinden salgılanan hormonlardan LH denilen hormonun miktarı aniden artar ve bu salınım ile olgun follikülün zarı çatlayarak yumurta hücresi serbest kalır. Bu olay yumurtlama yani ovulasyondur. Adet sürecinin yani periyodun iki dönemi vardır , bunlar; Yumurtlamadan önceki dönem folliküler dönem , yumurtlamadan sonraki dönem luteal dönem.

Adet Kanı Nereden Gelir, Nasıl Oluşur

Adet (regl, mens) kanı rahimin  iç tabakasının, her adet döngüsünün  sonunda dökülmesi sonucunda oluşur Endometrium denilen bu tabakanın dökülmesi şöyle gerçekleşir: Adet döngüsünün başlangıcında rahim iç tabakası östrojen hormonunun etkisi ile kalınlaşır. Adetin orta döneminde yumurtlama (ovulasyon) olur bu adet gününün başlangıcından sonraki 14. Gün olarak hesaplanır. Adet döngüsünün ikinci safhasında progesteron hormonu ( hamilelik durumunda rahmi bebek için güçlendiren hormon) etkisi gerçekleşir ve daha sonra progesteron hormonunun azalması neticesinde rahim iç tabakası dökülür ve kanar.

Özetle adet kanaması rahim iç tabakasının parçalarından ve bir miktar da kandan oluşur. Bir kaç gün içerisinde rahim iç tabakası tekrar kalınlaşır, bu arada dökülme ve kanama durur. Her ay bu döngü sırayla devam eder.

Adet kanaması, rahim içinden gelir. Karın ya da yumurtalıklarla alakası yoktur.

Önerilen Yazı
Regl Dönemini Rahat Geçirmek

Adet Kanaması Süresi

Adet (regl, mens) kanamasının 2-8 gün arası sürmesi normaldir. Tehlikeli olan durum adet kanamasının sadece 1 günolup bitmesi ve az miktarda olmasıdır. Bu durumun mutlaka sebebinin araştırılması gerekir. 8 günden fazla süren adet kanaması da uzundur ve bunun da araştırılması gerekir. Miktarın  ölçümü yani normal olup olmadığı değerlendirilmesinin yapılması biraz daha zordur. Her kadının ped değiştirme sıklığı değişkendir bu sebeple genel  olarak günde 6 pedden fazla değiştirilmesi fazla kanama olarak kabul edilir. Günde sadece bir ped kullanılması dahi kabul edilebilir, önemli olan kanamanın 2 gün sürmesidir.

Ne Kadar Sıklıkla Adet Kanaması Olur

Adetlerin başladığı tarihler arasında en az 21 gün en fazla 35 gün olması normal kabul edilir ve ortalama olsa da her kadının tam 28 veya 30 günde bir adet görmesi gerekmez, 21 – 35 gün arasındaki süreler normaldir. Burada mühim olan bu süre sayılırken bir adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen zamanı saymaktır. Adet arasında kanama olmayan günlerin sayılması doğru değildir.

Ergenlik Döneminde Adet Kanaması

Adetlerin ilk başladığı döneme ergenlik dönemi denir.

Ergenlik dönemi yıllarında adetler düzensiz olabilir, normaldir ve 2-3 yıl içinde düzene oturacaktır. Tedavi gerektirmez. Yeni Adet (regl) dönemi başlamış kızlar için sık ya da az adet kanaması yaşaması tedavi gerektirmez fakat  aşırı kanama durumunda sebebin araştırılması gerekir ve tedavi edilmesi şarttır. Kanama bir haftadan uzun sürdüğünde,sürekli ped değiştirmeyi gerektirecek kadar çok kanama olup, kansızlık gelişmesine sebep olmuşsa kanamanın çok olduğu kabul edilir.

Ilk Adet Görme (menarş):

İlk adet (menarş, ilk menstrüasyon) genelde  9-16 yaşları arasında gerçekleşir. Beslenme durumu iyi olan ve  hafif topluca kızlar erken  menarş olur. Ekvatora yakın bol güneş alan ülkelerde daha erken görülür ve ilk adet kanamasıyla birlikte  2-3 yıl adetler düzensiz seyredebilir daha sonra düzene girer. Puberte (ergenlik) gelişim evreleri şöyledir;

ilk önce boy uzaması ve memede tomurcuklanma görülür. Bunu takiben cinsel bölge ve koltuk altında tüylenme oluşur. Ardından da  ilk adet gerçekleşir. İlk adet 9 yaşından önce gerçekleştiğinde bu duruma, erken menarş olarak denir. Bu durumun altında yatan neden herhangi bir hormon bozukluğu olabilir. Bu nedenle doktor kontrolü çok önemlidir. Erken menarşa hiçbir neden olmadan gelişirse boyda kısalığına neden olabileceği için tedavisi gerekli ve önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap