Adet Söktürücü Bitkiler ve Bitki ÇaylarıAdet söktürücü bitkiler ve bitki çayları adet gecikmesi yaşayan kişilerin başvurduğu doğal çözümlerdir. Regl olmaması durumunda hemen ilaçlardan medet ummak yerine önce bunların denenmesi önerilir. İşe yaramaması hâlinde doktora gitmek ve onun yönlendirmesiyle ilaca başlamak gerekir.

Adet söktüren bitkiler ve bitki çayları herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Birine iyi gelen bir şeyin başkasına iyi gelmeyeceği, yahut bu tarz kürlerin aşırı veya az adet görmeye de sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bununla birlikte halk arasında yaygınlaşan ve adetin gelmesini sağladığı pek çok kişi tarafından gözlemlenmiş bilindik yöntemler vardır. Bu güvenilir yöntemler ilk çare olmalıdır.

Adet Söktürücü Doğal Yöntemler

Regl kanamasının gerçekleşmesi için rahim ve serviks bölgelerini uyaran şeyler ‘adet söktürücü’ olarak adlandırılır. Adet gecikmesi; polikistik over sendromu, uykusuzluk, yanlış beslenme, stres, obezite, tiroid hastalıkları, aşırı egzersiz gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Adet getirici bitkiler rahim kaslarını çalıştırır ve geciken adetin başlamasında tetikleyici bir unsur olarak görev alırlar.

Adet Söktürücü Maydanoz Kürü

Maydanoz; myristicinden ve apiol diye isimlendirilen uçucu yağlar barındırır. Bu özellikleriyle en iyi adet söktürücü olarak bilinir. Rahmin ve pelvik bölgenin uyarılmasında etkilidir. Hatta bu etkisi öyle güçlüdür ki, düşüğe yol açma riski bulunduğu için hamile kadınların maydanoz suyu tüketmekten uzak durması önerilir.

Adet söktürücü maydanoz kürü ise şöyle hazırlanır:

 • 5 su bardağı su kaynatılır.
 • 1 demet maydanoz yıkanır ve kaynayan suya eklenir.
 • 30 dakika bekletilir ve süzülerek gün boyu tüketilir.

Soğan Kürü ile Adet Görme

Adet gecikmesine iyi gelen bitkiler arasında soğan da önemli bir yer tutmaktadır. Sağlığımıza faydaları hepimizin mâlumu olan soğan, adetin düzenlenmesi amacıyla kullanılacaksa klorsuz su tercih edilmesi daha iyidir. (Marketten satın alınacak hazır pet şişe suyu da olabilir.)

 • 2 bardak su tencerede kaynatılır.
 • Bir tane yemeklik soğan dört parçaya ayrılır.
 • Soğanın kabuğu soyulur.
 • Kesilmiş soğanlar kaynatılan suda 10 dakika kaynamaya bırakılır.
 • Süzülür ve ılıması beklenir.
 • Her sabah ve akşam ılık hâlde içilir. Buna 15 gün devam edilmelidir. Etkisi 1 hafta içerisinde ortaya çıkacaktır fakat düzenli uygulanması şarttır.

Adet Söktüren Zerdeçal Kürü

Zerdeçal da hormonları düzenleyici bir bitkidir. Anti-inflamatuar ve antispazmodik özelliklere sahiptir, adet ağrılarının hafifletilmesine de yardımcıdır. Bir bardak sütün içine bir tatlı kaşığının dörtte biri oranında zerdeçal eklenir, bir miktar da bal ilâve edilir. Her gün birkaç defa tüketilir.

Kişniş Tohumu

Kişniş tohumu da adet kanının akışını uyarmasıyla bilinir. Bir tatlı kaşığı kişniş tohumu 2 su bardağı suya atılır. Suyun bir kısmı buharlaştığı ve bir su bardağı kadar su kaldığı zaman ocaktan alınır. Süzgeçten geçirilip her gün 3 defa tüketilir.

Aloe Vera

Özellikle cilde faydaları ile meşhur olan aloe vera, menstrüasyon döngüsünde görev alan hormonların salgılanmasına da katkıda bulunur. Aloe veranın bu etkisinden faydalanmak isteyenler; yapraklarından birini uzunlamasına kesmeli ve içinden çıkan jeli bir tatlı kaşığı bal ile güzelce karıştırmalıdır. Daha sonra bunu sabahleyin aç karna tüketmelidir. Düzenli olarak uygulanmalıdır fakat adet olunan günlerde yapılmamalıdır.

Susam Tohumu

Adet söktürücü bitkiler hususunda adından söz ettiren susam tohumu; içerdiği lignanlar ve yağ asitleri sayesinde hormon dengesini sağlar. Bir avuç susam tohumu makinede çekilir. (Toz formunda hazır olarak alınmamalı, aktarda taze taze çektirilmelidir.) Bundan her gün aç karna bir tatlı kaşığı tüketilmeye devam edilir. (Adet görülünce bırakılır.)

Nar Suyu

C vitamini açısından iyi bir kaynak olan nar suyu; bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra adeti de düzene sokabilir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere her gün 3 bardak nar suyu içerseniz kısa zamanda adet olma ihtimaliniz yüksektir.

Çörek Otu

Her derde devâ olduğu söylenen çörek otu adet gecikmesine de faydalıdır. Bir çay kaşığı çörek otuyla bir yemek kaşığı bal karıştırıp tüketmek erken adet olmaya yardımcıdır.

Dereotu

Maydanoz gibi dereotu da adet söktürücü bitkilre listesi içinde yer alır. Birkaç dal dereotu bir bardak suda 15 dakika demlenmeli ve günde 2 kez tüketilmelidir.

Adet Söktüren Diğer Bitkiler

 1. Havuç: Çorbalara veya salatalara eklemek veya havuç tohumunu suda kaynatıp içmek çabuk adet olmaya yardım eder.
 2. Zencefil: Hem adetin gerçekleşmesinde hem de adet sancısının hafifletilmesinde rol oynar. Yemeklere katılması tavsiye edilir.
 3. Alıç: Meyve olarak tüketmek veya kaynar suda bekleyip içmek adetin başlamasına destek olur.
 4. Kereviz: Salatasını veya çorbasını yapıp yemeniz regl olmanıza fayda sağlayabilir.
 5. Rezene Tohumu: İki yemek kaşığı rezene tohumu bir su bardağı suda 12 saat bekletilip adet oluncaya kadar içilmelidir.
 6. Çemen Otu: İhtiva ettiği antioksidanlarla kan akışını dengeleyen bu bitki boy otu diye de bilinmektedir. Adet olmaya ve adetin daha sancısız geçmesine yardımcı olur. Çemen otu ezilerek toz hâline getirilir. Bir tatlı kaşığı çemen otu suda 10 dakika demlenir. Süzülüp tüketilir.
 7. Baldırıkara Otu: Öksürüğe şifâlı olan bu ot adet döneminin düzene girmesinde de tesirlidir. Ancak fazla kullanılmamalıdır, yan etkiye sebebiyet verebilir.
 8. Ardıç: Kozalak ağaçlarından toplanan bu meyve regl olmayı kolaylaştırır, adet ağrısını dindirir ve beyaz akıntıyı önler. Taze olarak tüketilebileceği gibi, suda kaynatıp içmek de mümkündür. Kaynatılacaksa en az 2 saat dinlendirilmeden kullanılmamalıdır.
 9. Karabaş otu, hayat otu, melisa otu, kırkkilit otu, tarçın, mısır püskülü, anason, ısırgan otu, üvez meyvesi, yulaf ve biberiye de adet düzenleyici bitkiler içerisinde yer alır.

Adet Söktürücü Çaylar

Adet olamayan kadınlar bazı bitkileri suda kaynatıp çay şeklinde tüketerek bu sorunun üstesinden gelebilir. Fakat söz konusu çayların yararlı olabilmesi için düzenli olarak tüketilmesi lâzımdır.

Biberiye Çayı

Biberiye kolay adet görme konusunda olduğu kadar, adet ağrısının azaltılması ve rahimdeki kistlerin giderilmesi noktasında da faydalıdır. Bir çay kaşığı biberiye bir fincan suda 10 dakika demlenip tüketilebilir. Dileyenler bunu limon ilâvesiyle tatlandırabilir. Beklenen adet tarihinden birkaç gün önce uygulanmaya başlanmalıdır.

Civanperçemi çayı

Rahim içini temizleyen bu bitki rahim ağzı bölgesinde oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. 1 tutam civanperçemi bir bardak suda 10 dakika bekletilip içilebilir. Bal ilâvesi ile acı tadı yumuşatılabilir.

Adaçayı

Adet söktüren çaylar denilince ilk akla gelenlerden biri olan adaçayında östrojen hormonu vardır. Bu bakımdan vaktinde adet olunmasına katkısı büyüktür. Rahim kistlerinin ve miyomlarının oluşmasına da mânidir. 1 tutam adaçayı bir fincan kaynar suda 10 dakika boyunca demlenerek tüketilir. Adet olmaya yakın, birkaç günden itibaren tatbik edilmelidir.

Zencefil Çayı

Bu çay da rahimde biriken kanın dışarı atılmasında görev alır. Yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma riskini de düşürür. Toz formunda zencefil çayı balla karıştırılıp içilebilir veya çay olarak demlenmek suretiyle de tüketilebilir.

Kantaron Çayı

Bir tutam sarı kantaron bir fincan suda yaklaşık 10 dakika demlenir. Her gün tüketilirse adeti düzene sokacaktır.

Kekik Çayı

Çayını demlemek daha iyi olsa da yemeklere eklenip tüketilmesi de faydalıdır. Bir tutam kekiğin bir fincan suda demlenmesiyle hazırlanan kekik çayı günde 3 bardak içilmelidir.

Rezene Çayı

Kuru rezeneden iki çay kaşığı alınır. Bir su bardağı suda birkaç dakika demlenip tüketilir. Adetin başlamasına vesile olacaktır.

Papatya Çayı

Rahatlatıcı özelliğe sahip, sinirleri yatıştıran bu çay adet olmayı kolaylaştırır ve adet sancılarını azaltır. Biberiye ile beraber kullanılırsa etkisi güçlenir.

Nane çayı, kiraz sapı çayı, kuş dili çayı, tarhun çayı, melisa çayı, kırkkilit otu çayı, ısırgan otu çayı, zencefil çayı da adet gecikmesine iyi gelen çaylar arasında gösterilebilir.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*