1. Ana Sayfa
  2. Anne Çocuk

Ailelerin Çocuklarına Sosyal Medya Hakkında Öğretmesi Gerekenler


2

Yaşadığımız çağda artık teknoloji hayatımızın her alanında yer edilmeye başladı. Özellikle de Çocukların sosyal medya platformlarının son senelerde tamamen hemen herkesin mobil cihazlarında, cep telefonlarında olması insan hayatını yakından ilgilendirmektedir.

İnsan hayatını kolaylaştırdığı kadar zorlaştıran öğeleri barındıran sosyal medya, özellikle de çocuklar üzerinde çok daha farklı etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle ailelerin çocuklarına sosyal medya hakkında öğretmesi gereken çeşitli hususlar mevcuttur.

Zamanı Gerçekte Yaşamak

Hayatın gerçek zamanda yaşanması gerekiyor. Ekranın arkasına saklanarak kendine bir dünya kuran çocukların psikolojileri olumsuz şekilde etkilenir. Anne babaların kendilerine düşen görevleri ne ise bu konuda yerine getirmesi gerekir. Aksi takdirde yetersiz kaldıkları bir alan olur ise psikodestek alınabilir.

Gösterişten Uzak Durulmalı

Çocuklar sosyal medya platformlarında gezinirken karşılaştıkları karakterler ya da aktörlerin hayatlarına özenebilir. Devamlı onların hayatlarını, yaşantılarını kendisine örnek almaya çalışırlar. Fakat her aktör yani da her karakter, muhakkak iyidir diye bir kural yoktur. Bu nedenle anne babaların çocuklarını sosyal medyada bulunan bu karakterlerden uzak tutmaları ya da onların hayatlarının sadece gösterişten ibaret olduğunu çocuklarına anlatmaları gerekir.

Yüzyüze İletişimin Önemine Vurgu Yapılmalı

Sabahtan akşama kadar, hatta daha da geç saatlere kadar anne babasından ayrı bir şekilde odasına kapanıp sosyal medya platformları arasında gezinen çocuklar, genel itibari ile ikili insan ilişkilerinde çok daha soğuk davranırlar.

Ya da herhangi bir problem meydana geldiğinde bu durumu anne babalarıyla paylaşmak yerine sosyal medyada belki de dünyanın diğer ucunda mesajlaştıkları kişiye çok daha rahat bir şekilde anlatmaktadırlar. Bu nedenle anne babaların özellikle de çocuklarına sosyal medyanın haricinde yüz yüze iletişimin önemine vurgu yaparak kendilerini topluma kazandırma çalışmalarını yapmaları gerekir.

Sosyal Medyanın Amaca Göre Kullanılması

İnternet ve teknoloji insan hayatına girdiği andan itibaren hiç olmayacak kadar kolaylıklar sağlamıştır. Bu nedenle özellikle de sosyal medya platformlarının kullanım amacına göre değişiklik gösterebileceğini ebeveynlerin çocuklarına sıklıkla öğretmeleri gerekiyor.

Ailelerin Çocuklarına Sosyal Medya Hakkında Öğretmesi Gerekenler

Hangi amaç doğrultusunda sosyal medya kullanılıyorsa o şekilde iz bırakacaktır. Örnek verilecek ise eğer topluma fayda sağlayan bir video izlenilmesi gerekiyorsa ailece oturup izlenilebilir. Fakat çocuğun psikolojisini ve zihnini ileriki zamanlarda kötü bir şekilde etkileyecek çeşitli içeriklerden çocukların uzaklaştır olması gerekir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }