1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
Trendlerdeki Yazı

Akne Bakımı Nasıl Yapılır? Akneli Cilde Bakım Yapmak

Akne Bakımı Nasıl Yapılır? Akneli Cilde Bakım Yapmak
Akne Bakımı Nasıl Yapılır? Akneli Cilde Bakım Yapmak
0

Cilt güzelliği herkesin ihtiyacıdır. Cildinize baktığınızda cildinizi sevmiyor oluşunuz özgüveninizi ciddi anlamda düşürebilir. Akneler en büyük istenmeyen cilt sorunudur işin iyi yanı aknelere doğru müdahale yapıldığı zaman sorun ortadan kalkabiliyor.

Peki, Akne bakımı nasıl yapılır? Akneli cilde bakım yapmak doğru mu? Akneler özellikle yağlı yapıda olan cilt sorunlarıdır. Söz konusu bu cilt sorununa karşın çözümler mevcut. Ancak tüm çözümlerden önce temizlik çözümü gelmekte.

Akne Bakımı Nasıl Yapılır?

Akneli cildin en iyi şekilde temizlenmesi gerekmekte. Temizlik konusunda doğal sabunlar tercih edilmeli. Bunun yanı sıra, söz konusu sabunların yüzdeki bütün yağları almaması gerekmekte. Tam tersi akne durumları ile karşılaşmakta oldukça mümkün.

Akneli ciltler için alacağınız bakım ürünleri temel olarak PH dengesini bozmamalı. PH dengesini bozmayacak, ciltteki tüm yağları almayacak ve özellikle jel kıvamında olan bakım ürünlerini tercih etmeniz gerekmekte.

Akneleri Temizlemek İçin Neler Yapılabilir?

Evde akne tedavisi yapmak veya akneleri temizlemek için yapılabilecekler arasında bazı yöntemler bulunmakta. Söz konusu yöntemler oldukça giriş seviyesi durumda, bu nedenle kesin sonuç alamadığınız zamanlarda uzman bir doktora başvurmanız gerekmekte.

  • Bol su tüketmek.
  • Yağlı yiyeceklerden uzak durmak.
  • Güneş ışınlarına karşın krem kullanmak.
  • Makyaj yapmaktan uzak durmak.
  • Cilt temizliği sonrasında tonik uygulanması.

Temel olarak dikkat edilmesi gereken konular bunlardır. Gelin söz konusu dikkat edilmesi gerekenlerin nasıl uygulanması gerektiğine bir bakalım.

Akne Bakımı Nasıl Yapılır? Akneli Cilde Bakım Yapmak
Akne Bakımı Nasıl Yapılır? Akneli Cilde Bakım Yapmak

Aknelere Karşı Bol Su Tüketmek

Gün içinde yeterli miktarda su içmek sadece akneler için değil diğer pek çok cilt sorununa karşın da çözümler sunacaktır.

Aknelerin temizlenebilmesi, vücudun oluşturduğu toksinleri atabilmesi için bolca suya ihtiyaç duymakta. Günlük olarak almanız gereken miktarda suyu almalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Cildiniz daha sıkı, daha parlak ve aknelere karşı daha dirençli bir hal alacaktır.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durmak

Aknelerle mücadele konusunda atılabilecek en büyük adım, paketli ve yağ oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durmak olacaktır.

Yağlı yiyecekler cildinizin istemediğiniz reaksiyonlar vermesine neden olmakta. Yüzdeki ve vücudun diğer yerlerindeki artan yağ oranları söz konusu durumun ne derece ciddi olduğunu göstermektedir. Aknelerin temel yapısının yağ olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yağ oranı düşük- veya yağsız beslenme ile aknelerle savaşabilirsiniz.

Aknelere Karşı Güneş Kremi Kullanmak

Güneş kremi sadece aknelere karşı değil pek çok cilt sorununa karşı da çözüm sunmakta. Aknelerin en iyi şekilde tedavi edilebilmesi için güneşin zararlı ışınlarından uzak durması gerekmekte.

PH dengesini bozmayan ancak koruma oranı yüksek olan güneş kremleri ile aknelerinizin daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Aknelere Karşı Makyajsız Yaşam

Makyaj her ne kadar kendi güzelliğinizi arttırmanız için önemli oluyor olsa da bir süre bu durumdan uzak kalmanız gerekmekte. Akneler ile mücadele konusunda makyajın aknelere karşın iyi gelmediğine dair pek çok araştırma var.

Özellikle cildin hava almasını önleyen şekilde yapılan makyajlar, sadece akne tedavisini geciktirmek ile kalmıyor yeni aknelerin oluşabilmesi için uygun ortamı hazırlıyor. Söz konusu süreçte makyajsız bir yaşamı tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

1200 Kalorilik Diyet Listesi
Önerilen Yazı
1200 Kalorilik Diyet *2022 1200 Kalorilik Diyet Listesi

Cilt Temizliği Sonrasında Tonik Uygulamak

Akneli ciltler için vaz geçilmez yöntemler denildiği zaman listenin başında gelen isimlerden birisi de tonik uygulanması olacaktır. Özellikle akneli ciltler için özel şekilde tasarlanan temizlik ürünlerinden kullandıktan sonra. Sıkılaştırıcı ve gözenek kapatıcı tonikler uygulamanız gerekmekte.

Söz konusu tonikler gözeneklerin temizlenmesine neden olmakta. Bunun yanı sıra, gözenekleri sıkılaştırarak farklı cilt sorunlarının oluşmasının da önüne geçmekte.

Akneli Cilde Cilt Bakımı Yapılır Mı?

Akneli ciltlere cilt bakımı yapılır mı? Veya Akneli ciltlere nasıl cilt bakımı yapılır? Gibi sorular çokça sorulmakta. Söz konusu akneli ciltlere doğru şekilde olduğu sürece cilt bakımı yapılabilir. Peki, cilt bakımı nasıl yapılır?

Akneli ciltlerin en büyük bakım yöntemi düzenli olarak temizlenmesidir. Söz konusu temizliği yaparken kendi cilt tipinize uygun olarak adım atmanız gerekmekte. Bu nedenle kullandığınız ürünlerin PH değerleri de cildinize uygun olmalı. Söz konusu temizlik konusunda cildinizin yağ oranını aşırı yükselten veya aşırı düşüren ürünler yeniden akne oluşumuna veya hali hazırda olan aknelerin daha büyük sorunlar olmasına neden olabilir.

Akneleri temizleme konusunda kalıp sabunların kullanılması da oldukça önemli. Söz konusu sabunları kullanırken cildinizi kurutmadığından emin olmalısınız. Her sabah ve her akşam uygulayabileceğiniz bu yöntemin yanı sıra, temizlik sonrasında cildinizin nem oranını dengelemesi için tonik uygulamasında bulunabilirsiniz.

Aknelerinizin çok olduğunu ve artık evdeki yöntemler ile çözülemeyeceğini düşünüyorsanız mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız. Söz konusu sağlık teknolojisi akneler için oldukça gelişmiş durumda.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }