Anne Karnında Bebek GelişimiAnne karnında bebek gelişimi öncelikle üç ana bölüme ayrılır. Bu bölümler ilk üç aylık, ikinci üç aylık ve üçüncü üç aylık dönem olarak ayrılır. Ilk üç aylık döneme 1. trimester denir.

Hafta hafta hesaplanan gebelik, son menstürasyon (regl, adet) ilk gününden başlar.Gebelikte 2. hafta:

Döllenme  (Fertilizasyon, ovulasyon ) olduğu gün. 12 saatten 24 saate kadar sürede  ortamda  yeterli sperm var ise ya da ilişki olursa yeni bir hayat başlar. Birkaç gün boyunca tüpte spermle döllenmiş yumurta  bölünerek çoğalırken (zigot bölünme) bir taraftan rahime doğru hareket ederek rahim içine varır.

Gebelikte 3. hafta:

Yerleşme (implantasyon,nidasyon) yani  rahim iç duvarı (endometrium ) içine yerleşen bölünmüş
hücre yumağı ( morula) hızlı bir şekilde  çoğalarak bebeği oluşturmaya başlar (blastokist). Bu da gebelik hormonu (beta HCG) üretilmini başlatır. 3. haftanın sonlarında yeni adet dönemine , 1 hafta varken kanda gebelik testi pozitif çıkar.

Gebelikte 4. hafta:

  1. haftadan itibaren embriyo dönemi başlar. Menstürasyon (adet) olması gerekir fakat bunda gecikme olur. İdrarda hamilelik testi pozitif çıkar. Embriyo haşhaş tohumu büyüklüğündedir. Bazı kadınlar 3. haftanın sonlarında ve 4. haftanın başlarında gebelik testi pozitif olmadan dahi erken gebelik bulgularını hissedebilir. Bu bulgular: ağrılı göğüsler, şişmiş göğüsler, yorgunluk, sık idrara çıkma, bulantı, kusma, vücut ısısı artışı, lekelenme, kanama olabilir.

Gebelikte 5. hafta:

  1. haftayla birlikte bebek hızla büyümeye başlar. Dolaşım sistemi çalışmaya başlar, çok zayıf kalp atışları başlar. Artık bebek susam tanesi büyüklüğündedir. Erken dönem gebelik bulgularıyla birlikte, gebeliğe bağlı kasık ağrıları olabilir.

Gebelikte 6. hafta:

Bebek artık bu haftayla birlikte burun, ağız ve kulak şekillenmesiyle gelişimini sürdürür ve bağırsak ile beyin gelişmeye başlar. Kollar, bacaklar hafifçe ortaya çıkmaya başlar. Kalp dakikada 100 ile 160 atım yapar ve bebek artık mercimek büyüklüğünde olmuştur.  Ruhsal durum artık değişmeye başlar. Hormonların etkisi artık ciddi bir biçimde hissedilir. Bir an neşeli biraz sonra sıkıntılı hissedilebilir. Lekelenmeler normaldir, olabilir. Fakat bu dönem önemlidir, düşük ve dış gebelik ihtimali olabilir. Bu sebeple mutlaka muayene olmak gereklidir.

Gebelikte 7. hafta:

Bu haftayla birlikte bebek hızla büyümeye devam eder. Bebeğin büyüklüğü geçen haftanın 2 katıdır. Minik el ve ayakları vücuttan çıkan küçük kanatlara benzer. Bebek hızla büyümeyi sürdürürken artık yaban mersini büyüklüğündedir. Artık sabah bulantıları fazlalaşmaya başlar.

Gebelikte 8. hafta:

anne adayı hissetmese de bebek artık hareket etmeye başlar. Bebeğin sinir hücreleri gelişmi, solunum yolları ve akciğer gelişimi başlar. Gözkapağı artık  gözü kapatacak büyüklüğe erişir. bebek artık fasulye tanesi büyüklüğündedir. Anne adayının meme büyümesi sebebiyle daha büyük sutyene ihtiyacı olur. Anne adayının bu haftadan itibaren süt kanalları ve keseleri büyümeye başlar. Yorgunluk artması, uyku problemleri başlayabilir.  Anne adayı için 15-20 dakikalık yürüyüşler faydalı olacaktır.  Gebelikte yapılması gereken testler mutlaka  yaptırılmalı.

Gebelikte 9. hafta:

Bebek insan formunu her geçen hafta almaya başlıyor. 9. hafta ile birlikte: Gözler,  kulak kıvrımları, burun ve burun delikleri belirgin hale gelmeye başlıyor. Hızlı kilo alımı devam eder ve  bebek artık daha
çok insana benzer. Kalbin 4 odacığa bölünmesi bu haftada tamamlanır. Bebek artık üzüm tanesi kadar olur. Anne adayının görüntüsü hala gebe gibi değildir fakat tüm değişikliklerin farkındadır.

Gebelikte  10. hafta:

Nihayet Embryo gelişimi tamamlanır.  Artık fetal dönem denilen organlar ve vücudun hızlıca büyüyüp
olgunlaştığı dönem gelmiştir. Bebek cildi hala yarı şeffaf görünümde ve ince kollar, bacaklar kıvrılabilir. Bu dönemde parmaklar belirgin olarak görülebilir. Bebek artık küçük bir mandalina kadardır.  Anne adayının rahim büyüklüğü greyfurt kadardır ve  hafif kilo alımı başlar artık. Karın ve kalça bölgesi doğuma kadar süre boyunca bebeğin çıkışına hazırlanarak genişler.  Spora başlamak önemlidir ve  en ideal sporlar yüzme ya da  yürümedir.

Gebelikte 11. hafta:

Bebek artık tamamen oluşumunu tamamladı. Tekme atar, gerilir, hıçkırır ancak bunlar hissedilebilir değildir. Bebek artık incir kadar olur. Erken dönem şikayetleri bulantı ve kusma azalabilir. Ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissedersiniz.  Bu dönemde kabızlık ve mide yanmaları başlayabilir, normaldir.

Gebelikte 12. hafta:

Bebeğin reflekslerinin  başladığı dönemdir 12. hafta. Parmaklar açılır kapanır, ayaklar bükülür ve ağızda emme hareketleri başlar elbet bunları hissetmek için bebeğin anne karnında biraz daha büyümesi gereklidir.
Bağırsaklar hızlı büyür, böbrekler idrar üretmeye başlar.  Bebek artık küçük limon büyüklüğündedir.  Anne adayı rahmi karından hissedilecek büyüklüğe gelir. Reflü ihtimali artabilir, bu sebeple yemekten sonra hemen uzanmak doğru değildir. Vajinal akıntıda da artış olabilir, normaldir. 2’li tarama testi zamanı gelmiştir, sağlıklı gebelik takibi için önemli bir testtir.

Gebelikte 13.hafta:

İlk trimesterin (üç aylık dönem) son haftasıdır 13. hafta bebeğin parmak izinin oluştuğu hatta uygun ortam olursa cinsiyet görülebildiği dönem artık gelmiştir. Bebek bezelye kabuğu kadar yaklaşık 7.5 cm ve 30 gr boyutundadır. Artık düşük yapma  ihtimali çok azdır. Çoğu anne adayında sabah bulantıları bu dönemde  kaybolur hatta  yorgunluk azalır. Anne adayı ilk trimesterin bitmesiyle artık daha mutlu hissettiği dönemdedir. Bu dönemde cinsel istekte artış olur.  Memede doğumda gelen ilk süt (klostrum)
oluşmaya başlar.

2. TRİMESTER (2. Üç aylık dönem)

Gebelikte  14. hafta:

Bebek artık beyin uyarıları ve yüz kaslarını kullanma başlar hatta ultrasonda emme hareketi çok rahat görülür. laguna denen ilk tüylerin oluşumu başlar.  Bebek artık büyük limon (8.5 -9 cm) ve ağırlığı 40 gr büyüklüğünde olur. Bu dönem çok rahattır, karında büyüme olmasa gebe olduğunuzu hissetmezsiniz.

Gebelikte  15. hafta:

Bebeğin göz kapakları hala kapalı fakat ışığa duyarlılık başladı. Karın bölgesine ışık tutarsak ışık algılamaya başladığından yönünü çevirir. Kese içindeki (amniyotik) sıvı solunum sistemini doldurarak akciğerlerin gelişimine yardımcı olur.  Bebek elma (10 cm) ve yaklaşık 80 gr büyüklüğündedir. bu dönemde bazı gebelerde burun kanaması görülebiliyor bunun sebebi kan hacminin artışı ile birlikte damarlarda oluşan genişleme ve 2. trimester ile başlayan tansiyon düşmeleri.

Gebelikte  16. hafta:

Bebek bacakları daha gelişmiş durumda ve bebeğin tekmeleri özellikle 2. gebeliği ve kiloca zayıf olan anne adaylarında hissedilebilir. Gebelikte 18 ile 20 haftaya kadar bebek hareketleri hissedilmemesi normaldir. Bebeğin  kafası daha kolay yukarı kalkar. Bebek büyüklüğü artık avokado kadar yaklaşık 100 gr ve 9cm boyutlarında ve   uterus yani rahim simfiziz üzerinden 4 parmak yukarıda hissedilebilir. !6. Haftada  3’lü veya 4’lü test yaptırılması uygundur. (15-18 haftalar arası).

Gebelikte 17. hafta:

Bebek !7. haftayla birlikte eklemlerini ve iskelet sistemini kolayca hareket ettirebilir. Kordon büyür, uzar ve daha kalın bir hale gelir. Bebek artık turp büyüklüğünde yaklaşık 150 gr ve 13 cm boyutlarında. Bel ve bacak ağrıları normaldir. Bu ağrıları  azaltmak için yarım topuklu ayakkabılar giymek önerilir.  Rüya görmede artış olan bir dönemdir. Amniyontez gerekli ise eğer 17. Hafta  en uygun zamandır.

Gebelikte 18. hafta:

Bebek sinir sistemi gelişmeye devam ederken, sinirlerinde myelin kılıf da oluşmaya başlar. Kız bebeklerde tüpler oluşurken erkek bebeklerde penis gayet belirgin hale gelmeye başlar. Bebek dolmalık biber büyüklüğünde 200 gr 14cm boyutunda. Annenin kan basıncı oldukça fazla düşer bu sebeple de artık istirahat halindeyken sol yana  yatılmalı.  Yatıştan ya da oturur pozisyondan ayağa çok ani
kalkmak baş döndürür. İştahta çok fazla artış olur, normaldir.

ebelikte 19. hafta:

Bebeğin duyuları gelişmeye başlar. Koklama, görme, dokunma, tat, ve duyma duyuları hızla gelişirken artık bebek sesinizi duyabilir. Bebek artık büyük domates büyüklüğünde 250 gr ve 15 cm boyutlarında. Anne adayının Cildinde değişiklikler başlayabilir. Meme ucunda, dudaklarda, yanakta koyulaşmalar yani renk değişimleri başlar bu duruma gebelik maskesi denir. Doğumdan sonra bu lekeler azalır ya da kaybolur. Gebelikte kullanıma uygun, zararlı maddeler içermeyen güneş kremi kullanmak bu lekeleri azaltır.  Rahmin yani uterusun sağa sola hareket etmesinden  dolayı “round ligament” denen ağrılar hissedilir.

Gebelikte 20. hafta:

Bebek 20. haftayla birlikte yutmaya başlarken  sindirim sistemi de mekonyum üretir.  bebek artık muz büyüklüğünde yaklaşık 300 gr ve 16 cm boyutlarında. (bu haftaya kadar bebek boyu ile  baş-popo arası ölçülür. bu haftadan sonra da  baş ve topuk arası ölçülür.)  bu haftayla artık hamileliğin yarısı bitti. rahim göbek hizasına geldi ve anne adayının  demir ve diğer minerallere daha çok ihtiyacı var.

Gebelikte 21. hafta:

Bebek hareketlerinin iyice belirgin hale geldiği haftadayız. Bebeğin kaşları ve dudakları iyice belirgin artık.  Bebek havuç büyüklüğünde ve yaklaşık 350 gr , 24 cm boyutlarında. Anne adayında varisler oluşmaya başlaması normaldir. Varislerin önlemek için mümkün olduğunca istirahat halinde ayakları yukarı kaldırarak durmak gerekli.

Gebelikte 22. hafta:

Bebek  yeni doğan halinin minik kopyası halini aldı. Gözler oluştu , irisi ise hala siyah pigment halinde ve vücudun ilk  ince tüyleri (laguna) cildi kaplamış halde. Bebeğin pankreası hormon üretimine başladı ve   kabak büyüklüğüne erişti, yaklaşık 450 gr ve 26 cm boyutlarında.  Anne adayının cilt değişiklikleri artmaya devam ediyor ;kalça, karın ve gögüste sellülitler oluşmaya
başlaması normal özellikle kalça , karın gögüs bölgelerinde  kaşıntı olabilir. Hamilelikte güvenli nemlendirici kremler kullanılabilir.

Gebelikte  23. hafta:

Bebeğin kulakları 23. Haftayla birlikte daha iyi duymaya başlar. Anne adayının rahatlatıcı müzikler dinlemesi ve stres , üzüntü sebebi olan yayınlardan uzak durmasının bebek için sağlıklı olduğu bilinen bir durum. Akciğerdeki damarlar solunuma hazır hale gelmek için büyümeye devam eder, bebeğin vücudu büyümeye doğum haline hazırlanmaya devam eder. Bebek mango büyüklüğünde, yaklaşık 500 gr ve 28 cm boyutunda. Anne adayının ayaklarında ödem oluşmaya başlayabilir. Bacaklarda ödem olması tehlikelidir dikkatli olmak ve doktora danışmak  gerekir.

Gebelikte  24. hafta:

Bebek hızla büyümeye devam eder. akciğerde solunum yolları oluşur . Bebek artık  mısır büyüklüğünde, yaklaşık 600 gr ağırlığında. Bu haftayla birlikte gebelikte şeker hastalığı tespiti yani şeker yükleme testi yapılmalı. İri bebek normal doğum olasılığını azaltır Bu sebeple şeker sorunu varsa diyete başlamak
gerekir.

Gebelik 25. hafta:

Bebeğin cildindeki kırışıklıkların altı yağ dokusuyla  dolar ve cilt daha düzgün hale gelmeye başlar. Saçlar
çıkmaya başlar ve halk arasında, saçlı bebek olacaksa annenin midesinin ekşiyeceği söylenir. Bebek bu haftayla birlikte şalam büyüklüğünde, yaklaşık 700 gr ve 32 cm boyutundadır. anne adayında da fazladan saç çıkmaya
başlar ve güzelleşir. Fakat bu saçlar doğumdan sonra dökülecektir.

Gebelikte  26. Hafta:

Bebeğin nefes alıp verme hareketleri başlar. Amniyotik sıvı (kese içi sıvısı) akciğerlerin içine girip çıkmaya başlar ve  erkek bebeklerde testisler iner.  Bebek taze soğan büyüklüğünde, yaklaşık 750 gr ve 34 cm boyutundadır.
Preeklampsi denen kan basıncı sorunu son haftalarda sorun olmasına rağmen 26. haftadan itibaren dikkatli olmak gerekir. Ani şişlikler (ödem), baş ağrısı, görme bulanıklığı, geçici görme kaybı, üst karın bölgesinde ağrı ve hassasiyet preeklampsi  yani kan basıncı sorunu bulgularındandır. Uzun süreli yürümek, oturmak, ayakta kalmak  sırt ağrılarını arttırır, daha sık dinlenmek gerekir.

Gebelikte 27. hafta:

Bebeğin periyodik uyku ve uyanıklık dönemleri başlıyor bu dönemde. Bebek beyini çok fazla aktif olmaya başlar, annenin tüm duyguları ve yaşantısı bebek tarafından duyumsanabilir, algılanabilir. Bebekte akciğer büyümesi son halini alır fakat dışarıda nefes alıp verecek olgunlukta değildir elbette. Bebek karnabahar
büyüklüğünde, 900 gr ve 36 cm boyutlarındadır.  2. trimester (2. Üç aylık dönem) bu haftayla birlikte bitiyor. Anne adayının sırt ağrıları, bacak krampları sıklaşır, normaldir.

3. TRİMESTER (3. Üç aylık dönem)

Gebelikte  28. hafta:

Bebeğin görüşü kuvvetlenir 28. haftada. Dışarıdan gelen ışığı algılar hatta gözlerini kırpar. Bebek büyük patlıcan büyüklüğünde, yaklaşık 1 kilo  ve 37 cm boyutundadır. Eğer bebek ve anne arasında kan uyuşmazlığı varsa kan uyuşmazlığı iğnesini yaptırmak gerekir.

Gebelikte 29. hafta:

Bebeğin kasları ve akciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor.  Bebeğin kafası gelişen beyin sığabilsin diye daha büyüyor. Bebek balkabağı büyüklüğünde yaklaşık 1100 gr ve 38 cm boyutunda. Anne adayı, tüm gıda depolarını bebeğiyle paylaşan, kandaki tüm vitamin ve minerallerini bebeğine aktarıyor kendisi için  gereken miktarı karşılamak için daha fazla protein, c vitamini, folik asid ve demire ihtiyaç duyuyor ve bebeğin kemik gelişimi için kalsiyum alımının bu dönemde önemi büyük. Anne adayının mide yanmaları, gaz ve kabızlık durumları artmaya başlar.  Uterus baskısı nedeniyle hemoroid görülebilir bu durumdan daha az etkilenmek için yüksek
lifli gıdalar ve fazlaca sıvı tüketilmeli, düzenli egzersiz de çok önemli.

Gebelikte 30. hafta:

Bebek etrafında yaklaşık 100 ml amniyotik (kese içi) sıvı var. Bebek lahana büyüklüğünde, yaklaşık 1250 gr ve 40 cm boyutunda.  anne adayı kendini biraz yorgun hissedebilir ve uyku sorunları yaşaması normaldir. Hormonal yoğunlukla etkisi ile eklemlerde gevşeme ve ruhsal değişiklikler (anksiete ve depresyon) görülebilir, mutlu ve sakin ortam yaratmak, olumlu yayınlar izlemek faydalıdır.

Gebelikte 31. hafta:

  1. haftayla birlikte bebek başını bir taraftan diğer tarafa çevirebilir hale gelmiştir. Bebeğin çok hareket etmesinden ötürü annede uykusuzluk sıkıntıları yaşanabilir. Bebek hindistan cevizi büyüklüğünde, yaklaşık 1,5 kilo ve 41 cm boyutunda. Bu hafta artık yalancı doğum sancıları diye bilinen braxton hick kasılmaları başlayabilir. Bazen erken doğum eylemi başlayabilir, ağrılar sürekli olursa mutlaka doktorunuza haber verin, bu erken doğum belirtisidir.

Gebelikte  32. hafta:

Bebeğin ayak tırnakları , el tırnakları ve gerçek saçları oluşur bu haftada. Cildi pürüzsüz hale gelir. Bebek yaklaşık 1700 gr ve 42 cm boyutunda ve bu haftadan sonra kalan 7 haftada şimdiye kadar aldığı kilo kadar ağırlığı artacak, gelişimi tamamlandığından artık anneden aldığı tüm besinler kilo olacak. Anne için ,uterus ;diyafram ve mideye baskı yaptığından nefes darlığı, mide yanması gibi şikayetler artar. Sırt ağrılarında artış olması normaldir gece yatarken yastığı yükseltmek faydalıdır.

Gebelikte 33. hafta:

Bebeğin iskelet kemiklerinde sertleşme gerçekleşir fakat kafa kemikleri birleşmez çünkü doğumda kemikler birbirine yaklaşarak alan daraltır ki doğum daha kolay olsun.  Bebek ananas büyüklüğünde olup yaklaşık kilosu 1800 gr ve boyu 43 cm boyutundadır. Ödem ve kilo artışına bağlı olarak sinir sıkışması nedeniyle el, ayak,  bileklerde karıncalanma ve hissizlik oluşabilir.

Gebelikte 34. hafta:

Bebeğin yağ dokusu doğum olduğunda ısı kontrolünü yapacak düzeye gelir bu haftada. Emme refleksi de tam olarak gelişmiş olan bebek eğer erken doğum olursa bu haftadan itibaren çok sorun olmadan yaşayabilir.  Bebek yaklaşık bir kavun kadar olup kilosu 2100 gr ve boyu 44 cm boyutundadır. Yorgunluk yeniden sorun olmaya başlayabilir.

Gebelikte 35. hafta:

Böbrekler tamamen gelişir bu haftada. Bebeğin  karaciğeri bazı atık maddeleri yok edecek duruma geldi artık. Birçok temel fiziksel gelişim tamamlandı ve bebek büyük kavun kadar ve yaklaşık kilosu 2400gr, boyu 45 cm. Annenin karnı iyice büyüdü bu durumda özellikle sağ tarafta kaburgalara baskı artar. Bu haftayla birlikte doğum şeklini planlamak gerekir.

Gebelikte  36. hafta:

Bebeğin vücudundaki tüylerin çoğu dökülür ve cilt verniks kazeoza (bebeğin dış ısıya alışması ve korunmasını sağlayan beyaz ya da sarımsı kremsi sıvı) ile kaplanır. Bebek marul kadar, kilosu 2700 gr ve boyu 46 cm. Bu haftanın sonunda artık doğum olabilir, hazır olmak gereklidir.  Doğumdan önceki birkaç  hafta hafifleme dediğimiz uterusun tepe noktasının aşağıya inmesi gerçekleşebilir. Aşağıya inme, nefes almada rahatlama sağlarken aşağıya olan baskı sebebiyle yürümeyi zorlaştırabilir. Braxton hick (yalancı sancı) kasılmaları gittikçe daha sık ve daha kuvvetli olmaya başlar 36. haftada.

Gebelikte 37. hafta:

Doğum zamanı gelmiş olsa dahi planlı sezaryen kararı verilmişse 39. haftaya kadar beklemek gereklidir.  Bebek 2900 gr ve 47 cm büyüklüğünde.  Kasılmalar ile vajinal akıntıda artış başlayabilir bebek hareketlerini
takip etmek gereklidir. Doğuma dair kaygı ve korkular da artış olabilir, normaldir.

Gebelikte 38. hafta:

Artık bebeğin tüm organları tamamen gelişti ve artık dışarı hayata  tamamen hazır. Bebek 3000 gr ve 49 cm. Bu haftadan sonra en büyük sıkıntımız beklemek olabilir. Bütün anne adayları hemen doğum yapacağını düşünür.  ayak bileklerindeki şişlikler iyice artar.

Gebelikte 39. hafta:

İstatistiklere göre erkek bebekler kız bebeklere göre biraz daha ağır oluyorlar. Bebek 3150 gr ve 50 cm. Ve planlı sezaryen doğum yapılabilir. Normal doğum beklenirken bebek hareketleri iyi takip edilmelidir ve kontroller sürdürülmelidir.

Gebelikte 40. hafta:

Bebek  3300 gr ve 51 cm. Kilo tahmini her bebek için farklı olabilir. Doğum çok yakın ve 3 günde bir biyofizik profil baktırmak gerekli eğer sorun yoksa ya da vajinal doğuma engel bir durum yoksa beklemeye devam edilir.
Gebelikte  41. hafta:

Beklemek için son hafta, bu hafta doğum gerçekleşmezse, doğuma zorlamak gerekir. Sezeryan ya da suni sancı yöntemlerinden biriyle doğum gerçekleştirilir.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*