Anne Olduktan Sonra Değişen ŞeylerAnne olduktan sonra değişen şeyler uyku düzeninden sosyal aktivitelere kadar geniş bir alanı kapsar. Zaten bir kadın hamile olduğunu öğrendikten sonra hayat tarzında önemli değişiklikler yapar. Artık kendinden önce bebeğini düşünerek yaşamaya başlar. Mümkün olduğunca hazır gıdalardan uzak durur, daha sağlıklı beslenmeye çalışır, âni hareketler yapmamaya ve ağır kaldırmamaya dikkat eder. Fakat doğumun ardından meydana gelecek değişiklikler bunlardan daha köklüdür.

Anne Olduktan Sonra Neler Değişir?

Tabii ki bir bebek dünyaya getirdikten sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını tahmin etmek zor değildir. Mutluluğunuz kelimelerle anlatamayacağınız kadar artacaktır; şefkatiniz ve sevginiz sınırları aşacak ve sonsuzluk kavramının tanımını yeniden yapmanızı sağlayacaktır. Birtakım yenilikler de alışkanlıklarınız ve yaşam şeklinız üzerinde etkili olacaktır.

Bakış Açısı

Doğumdan sonra değişim hayat felsefeniz ile başlayacaktır. Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce iş ile ev arasında mekik dokurken çok yorulsanız bile kendinize vakit ayırma imkânı bulabilirken artık öyle olmayacaktır. Şimdi minicik bir canlının tüm bakımından ve hayatıyla ilgili bütün ince detaylardan siz sorumlusunuzdur ve artık size göre dünya çok tehlikeli bir yerdir. Daha evvel farkına bile varmadığınız ayrıntıları birer kaza unsuru olarak görmeye başladığınızı, çok ince düşündüğünüzü, en olmayacak ihtimalleri bile hesaba kattığınızı fark edeceksinizdir. Örneğin televizyon ünitenizin önünden bin kere geçmiş fakat sivri köşelerine hiç dikkat etmemişsinizdir. Raflarının, açılır kapaklarının varlığı sizi hiç rahatsız etmemiştir. Ancak bebeğiniz doğduktan sonra işler değişecektir, bu nedenle onları bile bir tehdit unsuru olarak görmeniz muhtemeldir.

Bebeğinizle dışarı çıkmış, kaldırımda yürüdüğünüz esnada bir binanın önünden geçerken çatıdaki kiremitin düşme olasılığı sizi endişelendirecektir.

Fakat bu detaycılık; yalnızca hayatın kötü yönlerine odaklanmanızı değil, güzel yanlarını da fark etmenizi sağlayacaktır. Hayata bir çocuk gözüyle bakmayı öğrenmek bunlardan biridir. Onun sayesinde her gün bilgi haznenize yeni yeni şeyler eklenecektir. Yürürken hiç farkına varmadığınız karıncayı, duvarda usul usul hareket eden uğur böceğini artık gözden kaçırmayacaksınızdır.

Detaylara hâkim olmak sizin karakteristik özelliğiniz hâline gelecektir. Sizin için papatyalar bundan böyle sadece bir çiçek olmayıp aynı zamanda sevgi ölçme aracı olacaktır.

Ev Düzeni

Bebek doğunca değişen şeyler arasında tabii ki ev düzeni de vardır. Her kadın evinde ve iş yerinde tertipli olmayı sever. Düzeninin bozulmaması için ne gerekiyorsa yapmaktan çekinmezler. Mutfakta kırıntının, banyoda bir saç telinin, lavabanın içinde kirli bir bardak bulunması kolay kolay mümkün olmaz. Ancak bebeğin doğumuyla beraber ev eski nizamını kaybeder. Islak mendillerin, kremlerin, bebek bezlerinin, biberonların ve emziklerin her yerde görülmesi daha başlangıçtır. İlerleyen zamanda tüm evinizi oyuncaklar istilâ edecektir!

Önceleri yeni düzene alışmakta zorlanarak eski düzeninizi tekrar kurmaya çalışacaksınız. Fakat olmayacağını anladığınızda boşvermenin dayanılmaz rahatlığını yaşayacaksınız. Hem yerde unutulan oyuncaklar, makineye koyulmayan kirli tabaklar için huzursuz olmaya gerek yoktur. Zira ailenin en büyük ihtiyacı düzen değil sevgidir. Hiçbir şeyin sizden, eşinizden ve bebeğinizden değerli olmadığını unutmamalısınız.

Uyku Düzeni

Anne olduktan sonra değişen şeyler içerisinde en önemlilerden biri budur. Hamilelikte başlayan uyku değişimleri anne olduktan sonra tüm hızıyla sürekliliğini korur. Bundan sonra uykunuzun sık sık bölünmesine, parça pinçik uykularla işe gitmeye, bazen sabaha kadar gözünüzü kırpmamaya, göz altı torbalarına; kısaca uykusuz haftalara, belki aylara hazırlıklı olmalısınız.

Zaman Kavramı

Artık annenin gecesi gündüzü bir olmuştur ve hayat onun için takvimsizdir. Zamana dair yalnızca ay ay bebek gelişimini takip eden anne; onun dışındaki zaman kavramını pek önemsememektedir.

Annenize Bakış Açınız

Herkes annesini sever fakat kendisi de anne olduktan sonra, ona karşı bakış açısı değişir. Anne olanlar kendi annelerini daha iyi anlamaya başlarlar, annesinin bunca yıl nasıl olup da bu kadar şeyi bir arada yapabildiğini düşünürler, onun yaptığı fedâkarlıkları takdir ederler ve daha fazla minnet duyarlar.

Kişiliğiniz

Anne olduktan sonra değişen şeyler yalnız çevrenizde değil, aynı zamanda içinizdedir. Ancak bu değişimi tam olarak fark etmeniz zaman alacaktır. Eskiden kan görmeye tahammül edemeyen siz; şimdi çocuğunuzdan kan alındığında veya düşüp dizini kanatınca soğukkanlılığınızı koruyacak, panik yapmayacaksınız.

Bebeğinizin gelişimini destekleyebilmek için araştırmalar yapacak, kitaplar okuyacak, -deyim yerindeyse- bir pedegogun bilgisine yakın bilgi birikimi elde edeceksiniz.

Olgunlaşma sürecinizin de en üst seviyeye ulaşacağını söyleyebiliriz. Bebeğinizin saatler boyu ağlaması sizi sinirlendirmeyecek, büyük bir sabır ile saatlerce onu kucağınızda sallamaya devam edeceksiniz. Soruları peş peşe sıraladığında hepsine bıkıp usanmadan mantıklı cevaplar verebileceksiniz.

Empati kurma yeteneğiniz gelişecek; daha sabırlı, güçlü, mantıklı, şefkatli ve akıllı olduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

Dış Görünüş

Anne olunca değişen şeyler içinde yer alan bu durum; herkes tarafından da hemen fark edilecektir. Bebek sahibi olmanın karakterinizi ve hayata bakış açınızı nasıl değiştirdiğini yakınlarınız gözlemleyebilir fakat dış görünüşünüzde meydana gelen değişimler alenîdir.

Saçlarınızı düzleştirmeden dışarı çıkmazken artık onları tepeden toplayarak işe gitmeye başlarsınız. Kimi zaman bırakın makyaj yapmayı; yüzünüzü yıkamaya dahi fırsat bulamazsınız.

Tabii ki anne olmak kişinin bakımını ihmal etmesi için geçerli bir sebep değildir. Annelik şık giyinmeye, güzel görünmeye engel teşkil etmez. Bizce ikisini aynı anda idare etmek sizin için sorun olmayacaktır.

Sosyal Aktiviteler

Yürüyüş, dalış, tırmanma, seyahat, konser, tiyatro, sinema… Önceden ne kadar sosyal olsanız bile anne olduktan sonra değişen şeyler sosyal hayatınızı da içine alacaktır.

Tabii ki bu durum sanat ve spor etkinliklerine katılmanızı önlemeyecektir. Ancak meselâ artık tiyatro ve sinema konusunda seçiminiz çocuk oyunları ve animasyon filmlerinden yana olur. Muhtemelen arkadaşlarınızla da genellikle çocuk gösterilerinde ve onların doğum günlerinde görüşmeye başlayacaksınız.

Unutmayın ki çocuğunuzla beraber yapacağınız her etkinlik onun eğlenmesini ve öğrenmesini sağlayacak, bu da sizi çok mutlu edecektir. Onunla yeni şeyler keşfetmek ve yeniden büyümek size heyecan verecektir.

Özel Hayat

Anne olduktan sonra değişim özel hayatınızı etkilemez mi? Elbette etkiler. Tuvalete tek gitmek eskide kalır. Ne zaman tuvalete girseniz kapının ardında çığlık çığlığa bağıran biri olacağından mecburen o kilidi açmak zorunda kalırsınız.

Bebeğiniz yatağın ortasına yayılmış uyurken siz çoğunlukla kendinizi salon koltuğunda bulursunuz. Evde size ait özel bir alan kalmaz ve her yer kamuya açık (!) olur.

Anne olduktan sonra öncelikleriniz, harcamalarınız, kaygılarınız, gelecek planlarınız, sohbet konularınız, akraba ilişkilerniz, tatil kavramınız da değişir.

Sosyal medya hesabınızda özlü sözler, tatil fotoğrafları ve siyasi görüşünüzü yansıtan şeyler paylaşmak yerine bebeğinizin resimlerini, videolarını paylaşmaya başlarsınız.

Fakat anne olduktan sonra değişen şeyler ne kadar fazla olsa da evlâdınıza karşı duyduğunuz, asla bitmeyecek ve gün geçtikçe daha da büyüyecek olan sevginiz hiç değişmeyecektir.

Faydalı Olabilecek İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*