Anne Sütüne En Yakın MamaAnne sütüne en yakın mama çeşitleri sağlıklı ve besleyici oluşuyla bebekler için güvenli bir gıda takviyesidir. Bebeğinize anne sütüne ek olarak mama takviyesi yapmayı düşünüyorsanız yahut birtakım sağlık problemleriniz varsa ve bunun için yalnızca mama vermeniz gerekiyorsa içerik itibariyle anne sütüne en yakın olan mamayı araştırmanız gayet doğaldır.

İşte bu yazıda söz konusu kriteri karşılayan en iyi bebek mamalarına yer verilecektir.

Bebek Mamaları Kaç Çeşittir?

3 farklı bebek maması vardır:

 • Yenidoğanlar için bebek maması: Sindirim kolaylığı ve besin dengesi sağlamak üzere anne sütüyle benzerlik gösterecek şekilde üretilirler.
 • Gazlı bebeklere özel mamalar: Kabızlık ve gaz gibi sindirim sorunları olan bebeklerde bu mamalar kullanılmalıdır. Bu mamalar prebiyotik lifler ihtiva etmekte olup küçük parçalar hâlinde protein barındırmaktadırlar.
 • Protein hidrolizatlı bebek mamaları: İnek sütüne alerjisi olan bebekler için geliştirilmiş mamalardır. Kolay sindirilirler ve alerjik reaksiyona sebebiyet vermezler.
 • Kusma & reflü, laktoz intoleransı ve ishal gibi problemleri olan bebeklere özel mamalar; prematüre bebekler için mamalar da bulunmaktadır.
 • Buna ilâveten bebek mamalarını ‘su ile karıştırılarak kullanılanlar’ ve ‘toz mamalar’ olarak sınıflandırmak da mümkündür.

Hangi Bebek Maması Anne Sütüne Daha Yakındır?

Bu soruya cevap olarak birçok mama markası örnek gösterilebilir. Annelerin bebeklerinde tecrübe ederek memnun kaldıkları, genelde olumlu yorumlar alan bu mamaları bebeğinize gönül rahatlığıyla yedirmeniz mümkündür.

Ancak şu vardır ki; hiçbir mama anne sütünün yerini tam olarak dolduramaz. Yüzde yüz anne sütü gibi olan bir mama yoktur. Anne sütüne çok benzer olsa da hiçbir mamanın tamamen anne sütü gibi yüksek besin değerine ve doğallığa sahip olması beklenmemelidir.

Anne sütünün bebekler için önemi herkes tarafından bilinmektedir ve bebeğe ilk 6 ay boyunca mama verilmemesi; sadece anne sütüyle beslenmesi tüm uzmanların ortak önerisidir. Bununla beraber mama vermenin gerekli olduğu durumlarda da anne sütüne en yakın mama tercih edilmelidir.

Anne Sütüne Yakın Mama Markaları

Piyasadaki mamalar arasında tercih yapılırken bebeğin özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. En popüler bebek maması markaları ve içerikleri ile ilgili bilgi yazımızın devamında mevcuttur.

Anne Sütüne Yakın Mamalar çeşitli besin öğeleri içermektedir. Onlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Nükleotit: Hücrelerin bilgi depolamak ve aktarmak için kullandığı çok önemli bir maddedir.
 • Taurin: Bedensel ve mental gelişimi destekler. Yenidoğanlar bunu üretemez. Söz konusu bileşen anne sütünde yer almaktadır.
 • Postbiyotikler ve prebiyotik lifler: Bağırsaklardaki faydalı bakterileri besleyerek artmalarını sağlamaktadır. Bu sayede zararlı bakterileri etkisiz hâle getirmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Prebiyotik lifler ayrıca bebeğin kabız olmasını önlemektedir. Postbiyotikler ise vücut direncine destek olarak hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir.
 • Uzun zincirli pufa: Vücudun savunma sistemi, göz, beyin-sinir gelişimi için oldukça mühimdir.

İşte anne sütüne en yakın mamaların listesi:

Bebelac ve Bebelac Gold

Anne sütüne yakınlığıyla bilinen bu mama markası minikler tarafından çok sevilmektedir! Yenidoğanlar için hazırlanan Bebelac 1; omega-3, demir, protein, omega-6, folik asit, kalsiyum, mineral,   vitamin, balık yağı, prebiyotik lif, taurin ve nükleotit içermektedir. Özellikle demir içeriği bilişsel gelişimin desteklenmesinde büyük öneme sahiptir.

Doğumdan itibaren kullanılabilecek yani 0-6 aylık bebeklere de uygun olan Bebelac Gold’un içeriği fermente edilmiş kefir ve yoğurt gibi gıdalara benzer şekilde bir mayalama sürecinden geçmiştir.

Sindirimi kolaylaştıran bu mama, kabızlığa ve gaz problemine yol açmamaktadır. Fermantasyon özelliği sayesinde yararlı bakteriler vitamin ve mineral emilimini artırmaktadır. Bu mama çeşidinin 350 gram ve 900 gram olmak üzere farklı ürün boyları mevcuttur.

Ek şeker içermeyen bu mama anne sütünün içeriğinde doğal olarak yer alan ve ‘süt şekeri’ olarak adlandırılan laktoz ihtiva eder. Etiketinin üzerinde ‘şekerler’ yazsa da bu, mevzuat gereğince zorunlu olarak belirtilmektedir. Şekerden kastedilen bu laktozdur.

Bebeğinizin aşırı kabızlık ve gaz problemi mevcutsa ‘Bebelac Nutrikonfor’ da kullanabilirsiniz.

Aptamil

Aptamil 1 bebek sütünde uzun zincirli PUFA   yani balık yağı içeriğinin olduğu bilinmektedir. Öte yandan; nükleotit, taurin, vitamin ve mineraller ile prebiyotik lifler, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri de vardır.

Patentli prebiyotik lif karışımıyla ve postbiyotiklerle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Anne sütüyle benzer özellikler taşıyan bu çocuk devam sütünün bu özelliği klinik çalışmalarla doğrulanmıştır. Avrupa Birliği Regülasyonu tarafından da onaylanmış bir prebiyotik karışımdır.

İlâve şeker barındırmaz ve Bebelac gibi sadece anne sütündeki doğal şeker yani laktoz içeriklidir.

‘Aptamil Prosyneo’ ise anne sütündeki probiyotik çeşitlerinden biri olan ‘bifidobakterium breve M16-V’ ihtiva eder. Tadı ve içeriğiyle anne sütüne oldukça yakındır.

‘Aptamil Conformil’  ise yoğun gaz sancısı veya kabızlık çeken bebekler için önerilmektedir.

Similac

Anne sütüne en yakın mama çeşitleri arasında bulunan Similac1; 360 ve 850 gramlık boylarda satılan, yenidoğanlar için geliştirilmiş bir bebek mamasıdır. İçinde B12, C, D, E, ve K vitaminleriyle oligosakkarit + laktoz ve nükleotit ilâvesi vardır.

Yine mamanın içinde bulunan özel yağ karışımı palmiye yağı içermemektedir.

Hero Baby

Herobaby1 bebek sütü de anne sütüne en yakın bebek sütü olarak gösterilebilir. Yüksek besin değerine sahip olduğundan yenidoğan bebekler için gayet idealdir.

Aşağıdaki ürünler de mama desteğine ihtiyaç duyulan bebekler için kullanılabilir:

 • Humana bebek sütü
 • Hipp bebek maması
 • Golden Goat bebek maması (Keçi sütünden yapılmıştır.)
 • Evolvia bebek maması

Anne sütüne en yakın mamalar bu şekilde olmakla beraber, bu mamalardan herhangi birini tercih ederken bebeğin doktoruna danışmak gerekir. Zira her mama her bebekte aynı etkiyi göstermeyebilir. Bunun için mamaya doktor kontrolünde başlamak ve kullanılan mama iyi gelmediyse yine doktor önerisiyle değiştirmek gerekir.

Faydalı Diğer Yazılarımız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*