1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Anti Hbs Nedir? *2023 Anti Hbs Pozitif Ne Demek?


0

Anti Hbs nedir sorusu için söylenecek ilk şey çok önemli bir hastalık olan hepatit B’nin tespitinde önemli bir yer tutan bir test sonucu olduğudur. Bilindiği üzere hepatit B oldukça tehlikeli ve zaman zaman hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Dolayısıyla insanlar arasında anti Hbs nedir sorusu oldukça araştırılan ve önemsenen bir sorudur. Önemsenmesi ve araştırılmasının yanı sıra anti Hbs nedir sorusunun cevaplarının da öğrenilmesi ve insanlar tarafından bilinmesi hayatı önem taşımaktadır. Merak ettiğiniz veya öğrenmek istediğiniz takdirde anti Hbs nedir sorusunu internette araştırmaktan veya doktorunuza sormaktan çekinmeyiniz.

Anti Hbs Nedir?

Anti Hbs testinin ne olduğunu biraz daha detaylandırmak anlamlı olacaktır. Anti Hbs nedir sorusun yanıtı; bu antikorların varlığı hepatit B virüsü ile aşı veya hastalık yoluyla karşı karşıya olunduğunu ifade ettiğidir.  Dolayısıyla anti Hbs nedir bağlamında hepatit B aşısı yapılan veya bu hastalığı geçiren kişilerin vücudunda antikorların bulunduğu söylenebilir. Aşı olmayan veya hastalığı geçirmeyen kişilerin vücudunda ise bulunmaz. Anti Hbs nedir sorusu için bu antikor testinin kan yoluyla yapıldığını da söyleyebiliriz. Bu test hepatit B virüsünün varlığını veya antikorlarının tespit edilmesi için yapılır. Bunun yanında pozitifliği ve negatifliğine yol açan sebepler de en az anti Hbs nedir sorusu kadar önemlidir.

Anti Hbs

Bunun yanında hepatit B’nin ne olduğunu bilmek de önemlidir. Hepatit B, bir karaciğer hastalığıdır. Vücut sıvılarıyla cinsel ilişki, kan teması gibi yollarla bulaşabilmektedir. Dolayısıyla anti Hbs nedir sorusuna bu hastalığın ve antikorlarının tespit edilmesini sağlayan bir tetkiktir diyebiliriz.  Ancak hepatit B hastalığının tespitinde tek kullanılan tetkik anti Hbs olmamaktadır. Doktorun isteğine bağlı olarak farklı tetkikler de gerçekleştirilebilmektedir.

Hepatit B hastalığına işaret eden belirtilerin olması halinde başvurduğunuz doktor sizden anti Hbs gibi birçok tetkik isteyebilir. Hepatit B’nin belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

Dolayısıyla anti Hbs nedir sorusunun yanında doktorun hangi sebeplerle ve belirtilerin varlığıyla bu testi istediği ve testin nasıl sonuç verdiği de önem arz etmektedir.

Hepatit B hastalığına yakalanma riski bulunan durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Hepatit B’li bir birey ile cinsel ilişki
 • Uyuşturucu kullanımı, ortak iğne kullanımı
 • Kuaförlerde sterilize edilmemiş manikür-pedikür setleri
 • Ortak kullanılan tıraş makineleri ve bıçakları, makaslar
 • Steril olmayan kulak delme aletleri ve işlemleri ve piercing işlemleri, bir başkasının piercing ve küpesini takmak
 • Steril olmayan aletlerle sünnet
 • Steril olmayan diş çekimi ve girişimler
 • Steril olmayan aletlerle cerrahi işlemler
 • Ortak diş fırçası kullanımı
 • Hepatit B taşıyan gebe (Annedeki hepatit B, çocuğa da taşınabilmektedir. Bu aktarımla çocuk hepatit B hastası olarak doğabilmekte veya taşıyıcı olabilmektedir.)

Eğer bu gibi durumlarda bulunduysanız anti hbs nedir sorusuna cevap olarak hepatit B için risk altında olduğunuz söylenebilir. Bahsedildiği gibi bu testin yapılması, bağışıklığınızın olup olmadığını öğrenmeniz için oldukça önemlidir. Eğer bağışıklığınız yok ise tehlike altında olabilirsiniz. Ancak bu hastalığa karşı bağışıklığınız olması durumu, diğer hastalıklara karşı korunuyor olduğunuz anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla steril olmayan işlemlerden ve bir başka kişinin şahsi eşyalarını kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü hepatit B gibi birçok hastalık, kan ve vücut sıvılarıyla bir başkasına bulaştırılabilmektedir.

Anti Hbs Mikropartikül İmmün Assay Meia Veya Benzeri

Önemli sorular arasında anti Hbs nedir sorusu kadar bu testlerin neden ve nasıl yapıldığı da yer almaktadır. Mikropartikül immun assay- meia  veya benzeri, bir tahlil türüdür. İmmun assay bir immonolojik tahlildir.  Bu tahlikde antikor ve antijenler kullanılır. Dolayısıyla anti Hbs tahlillerinde de kullanılır. Bu tahliller, mikrobiyoloji ve biyokimya laboratuvarlarında analiz edilir. Anti hbs nedir başlığı altında bahsedildiği gibi, hepatit B aşısının vücuttaki etkinliğinin ve hastalığı geçirilmesiyle bağışıklık kazanılıp kazanılmadığının tespitinde kullanılır.

Anti Hbs Pozitif Ne Demek?

Anti Hbs tahlilinin pozitiflik durumu, vücutta hepatit B virüsünün bir şekilde varlığına işaret etmektedir. Bu aşı yapılmış olmasından kaynaklı olabileceği gibi hepatit B hastalığının geçirilmiş ya da geçirilmekte olduğunu gösterebilir. Anti Hbs nedir başlığında açıklandığı üzere bu tahlilin kullanım alanı budur. Bu tahlilin pozitif sonuç vermesi, anti Hbs nedir sorusundaki bilgilerle uyumlu olarak hepatit B aşısının vücuda bağışıklık kazandırarak etki ettiği veya kişinin bu enfeksiyondan iyileştiği anlamına gelmektedir. Anti Hbs tahlilinin pozitif değer aralığı 100-1000 mlU/ml olarak kabul edilmektedir.

Anti Hbs Pozitif Ne Demek

Anti Hbs Yüksekliği

Anti Hbs testinin pozitif çıkması, yani yüksek değerlerde olması, hepatit B hastalığına karşı bağışıklık kazanıldığını ifade eder. Anti Hbs nedir başlığında bahsedildiği üzere hastalığı geçirmiş ya da aşılanmış kişilerde bu değerlerin yüksek çıkması beklenen bir sonuçtur. Çünkü kişi bu hastalığı geçirerek ve aşılanarak bağışıklık kazanabilir. Bu yüzden sağlıklı bireylerde anti Hbs sonucunun yüksek çıkması normal kabul edilir. Anti Hbs değerinin 100-1000 mlU/ml aralığı gibi yüksek değerlerde çıkması da bağışıklık kazanılmış olduğunu ifade eder.

Anti Hbs Kaç Olmalı?

Anti Hbs testinin normal değer aralığı da en az anti hbs nedir sorusu kadar merak edilmektedir. Kişinin hepatit B aşısı yaptırıp yaptırmama durumuna bağlı olarak kişiden kişiye bu değerler değişkenlik gösterebilir. Örneğin aşı yapılmayan insanlarda anti hbs testi 5’ten düşük değerler gösteriyorsa negatif kabul edilir. Aşı yapılan kişilerde ise 12’den yüksek çıkan değerler pozitif kabul edilir. Ancak bu konuda en güvenilir bilgiyi doktorlar verebileceklerdir. Anti hbs nedir ve diğer sorulara internet üzerinde verilen yanıtlar yüzeysel olmakla birlikte bir doktor yanıtı kadar kesin olamamaktadır.

Bilindiği üzere doktorlar tarafından teşhis ve tedavi planı yalnızca bir sonuca bağlı olarak gerçekleştirilmemekte, birçok farklı değer ve sonuç birlikte değerlendirilerek bir sonuca varılmaktadır. Bu noktada doktorlar tarafından hastanın belirtileri, tetkiklerdeki sonuçları, genel durumu birlikte değerlendirilmektedir.

Anti Hbs Negatif Ne Demek?

Anti Hbs nedir sorusuna cevap olarak; testinin negatif sonuç vermesi kişinin hepatit B virüsüne karşı güçsüz ve bağışıklık kazanmamış olduğunu ifade eder. Anti Hbs nedir sorusunun yanıtı olarak verildiği üzere bu test hepatit B virüsünün varlığını veya kişinin bağışıklık durumunun tespitinde kullanılır. Testin negatif çıkması, kişinin antikor üretiminin gerçekleşmemiş olduğu anlamına gelir. Bu doğrultuda kişinin aşı olmadığı veya bu hastalığı geçirmediği düşünülebilir. Anti Hbs nedir başlığında anlatılanlar doğrultusunda bu durum -testin negatif sonuçlanması-  kişinin sağlıklı olduğunu gösterse bile hastalığa yakalanma riskinin de yüksek olduğu aşikardır.

Anti Hbs Elisa Nedir?

Elisa da tıpkı Mikropartikül immun assay- meia  veya benzeri gibi antijen ve antikor testidir. Bu test de bazı hastalıkların teşhisinde kullanılmaktadır. Bazı vücut sıvıları ile laboratuvarda çalışılmaktadır. Anti Hbs nedir sorusunda bahsedildiği gibi hepatit B hastalığının teşhisinde de elisa testi kullanılabilmektedir. Elisa ile teşhisi yapılabilen hastalıklar şunlardır:

 • HIV
 • Hepatit B
 • Kızamık
 • Kabakulak
 • Brusellos

Gibi birçok infeksiyon hastalıkları bu test ile tespit edilebilmektedir. Ancak konumuz anti hbs nedir sorusu olduğundan hepatit B hastalığının teşhisinde çok önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz. Testin negatif çıkması hastalığın geçirilmediği ve bağışıklık olmadığı anlamına gelirken testin pozitif sonuçlanması ise kişinin hastalığı geçirdiği ve bağışıklığının bulunduğu anlamına gelmektedir.

Anti Hbs Nedir

Anti Hbs 1000

Bazı hastalarda anti Hbs test sonuçları 100 hatta 1000 mlU/ml gibi yüksek değerlerde çıkabilmektedir. Bu sonuçlar da anti Hbs nedir sorusunda bahsedildiği gibi kişinin hepatit B hastalığına karşı bağışıklığı olduğuna işaret eder. Eğer kişi aşı olmuşsa aşının vücutta bir bağışıklık durumu oluşturduğu, eğer aşı olmamışsa da hastalığı geçirerek bağışıklık kazandığı düşünülebilir. Ancak anti Hbs nedir sorusunun yanı sıra anti Hbs sonucunun neden yüksek veya düşük çıktığı çok daha önemli görülebilmektedir. Çünkü kişi hepatit B hastalığını atlatmış veya bu hastalığın tedavisini görmüş olsa dahi kan verememekte, kan bağışı yapamamaktadırlar.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Anti hbs testinin pozitif çıkması, kişinin hepatit B virüsüne karşı çeşitli yollarla bağışıklık kazandığını ifade eder. Hepatit B virüsüne karşı bağışıklık, aşı veya hastalığın geçirilmesi sonucu kazanılabilir. Kazanılan bağışıklık ömür boyu sürdürülebilir.

Anti Hbs, hepatit B hastalığının teşhis edilmesinde kullanılan bir kan testidir.  

Anti Hbs testinin negatif sonuç vermesi kişinin hepatit B hastalığına karşı bağışıklık geliştiremediği ve bu hastalığa açık bir halde olduğu anlamına gelmektedir.

Anti Hbs sonucunun 1000 gibi yüksek bir değerde çıkması, kişinin hepatit B hastalığına karşı aşı veya hastalığı geçirme vasıtasıyla bağışıklık kazandığı anlamına gelmektedir. Çoğu kişi bu kadar yüksek bir değerle karşılaştığında tedirgin olmaktadır ancak bazı hastalar için bu normal kabul edilen bir durumdur.

Anti Hbs testinin reaktif sonuç vermesi de pozitif olarak değerlendirilebilmektedir. Sonuç reaktif ise kişinin hepatit B hastalığına karşı bağışıklık kazandığı söylenebilir. Tıbbi testlerin en kesin ve güvenilir yorumlanması, anti Hbs nedir gibi soruların yanıtlarına en doğru yanıtların ve bilgilerin verilmesi için ilgili polikliniklerin doktorlarına başvurulması gerekmektedir. İnternetteki anti hbs nedir, yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir gibi soruların yanıtları yüzeysel olmakla birlikte detaylı bilgi edinmek için sağlık kuruluşlarına başvurmak en doğrusu olacaktır.