Ateş Basması Hamilelik Belirtisi midir?Gebelik , bir kadının hayatındaki en önemli süreçlerden biridir. Ateş Basması Hamilelik Belirtisi midir? Hamilelik belirtileri nelerdir?  Soruları özellikle gebelik ihtimali olan hanımların en çok sorduğu sorular arasındadır.

Öncelikle hamilelik sürecini biraz daha ayrıntılı incelersek ; hamilelikle birlikte tüm fizyolojiniz değişmeye başlar. Bu değişimin  bazı etkileri vardır. Bu etkilere hamilelik belirtileri de denebilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan sabah bulantıları, halsizlik, baş dönmesi, koku hassasiyeti, hamilelikte en sık görülen belirtiler arasındadır. Peki ateş basması hamilelik belirtisi midir? Tüm vücudumuzun dünyaya bebek getirmek için çalıştığı bir dönemdir gebelik, hormonal değişimler çeşitli etkilerle ortaya Çıkar. Östrojen ve progesteron hormonlarının yoğun aktifliği sebebiyle kemiklerimizden kalsiyum ve diğer besin maddelerini süzerek süt bezlerinin aktif bir biçimde süt üretmesi ve göğüslerin büyümesi, kalçaların doğum kanalının açılması için genişlemesi değişimlerini organize eden hormonlarımızın aktif oluşunun, ateş basması gibi etkilerinin olması çok normaldir.

İlk aylarda bebeğin varlığına alışan bedenimiz son aylara doğru bebeğin çıkışına hazırlanırken  daha rahatsız edici etkiler yaşayabilir. Hamileliğin her döneminde görülebilir hamilelik belirtileri.  Gebelik her bünyede farklı etkiler gösterebilir.

Hamilelikte sıcak basması sebepleri nelerdir ?

Gebelikte Sıcak basmasının en bilindik sebebi östrojen ve progesteron salınımının yüksek olması olmakla birlikte ;

Metobolizmanın hızlanması, Hormonlardaki değişimler,Troitlerin aşırı çalışması,Vücut ısısında yaşanan ekstra artış ve Psikolojik nedenler diye sıralayabiliriz.

Sıcak basması hamilelik belirtileri arasındadır. Östrojen ve progesteron salınımının yüksek olması dolayısıyla ateş basması ve pika sendrom yani gıda olmayan maddeleri yeme isteği ve halk arasında aşerme denilen çeşitli gıdaları tüketme  isteği göstermeleri de  hamileliğin doğal belirtileri arasında gösterilebilir.

Ateş basması hamilelik belirtisi midir , sorusunun cevabı evet olmakla birlikte , görülme sıklığı %10 civarındadır.

Hamilelerin gebelik sürecinde sıcak basması ile  karşılaşmaları normaldir. Ateş basması ve ateşin çıkması  durumları farklıdır. Ateş çıkması, enfeksiyon belirtisidir ve ateş basması çok sıcaklamış hissettirirken ,ateşin yükselmesi üşüme, titreme ve yoğun halsizlik olarak gözlenir. Hamilelikte ateş çıkması durumunda mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Ateş basması denilen durum Östrojen ve progesteron hormonlarında yaşanılan düşüş ve yükseliş sebebiyle gerçekleşir. Çok sıcak hissedilir, bunaltıcı bir histir. Normaldir. Ayrıca, gebelik sürecinde yaşanılan  stres, uykusuzluk , yorgunluk gibi durumların sonucunda da vücudun direncinin düşmesiyle ateş basması yaşanır.

Gebeliğin özellikle son 3 ayında daha sık yaşanır sıcak basması ve doğum yapılmasıyla  birlikte sonlanacak bir durumdur.  Rahmin genişlemesi ile nefes darlığı sıcaklık hassasiyeti, gebeliğin ilerlemesiyle artış gösterebilir. Endişe gerektirmez fakat rahatsız edici ve hamileliği zorlaştıran bir durum olabilir . Hamilelikte  metabolizma hızında artışlar yaşanır ve bu da sıcak basması durumunu  tetikler.

Sıcak basması Nasıl anlaşılır?

Öncelikle  baş ve yüz bölgesinde başlayabilir sıcak basması ve bir süre sonra  tüm vücuda yayılır. Her bünyede farklı nüksetmesine rağmen tahmini olarak 1 saat kadar ya da daha fazla sürebilir.

Bazı hamilelikler hiç belirti göstermeyebilir. Sıcak basması dahil tüm hamilelik belirtileri öncelikle rahat bir zihinle daha az rahatsız edici hale gelecektir. Vücudun bir can büyütmesi, onu kendi varlığından beslemesi hem mucizevi bir durum hem de büyük bir özveri sonucudur.

Sıcak basması , stres kaynaklı da gelişebileceği için öncelikle gebeliğin tadını çıkaracak , güzel ve tolerans gösterebilir bir biçimde düşünebilmek hamileliğin tüm belirti ve etkilerini düzenleyecektir, hafifletecektir.

Sıcak basması etkileri Nasıl hafifletilir?

Sıcak basması , stres kaynaklı da gelişebileceği için öncelikle gebeliğin tadını çıkaracak , güzel ve tolerans gösterebilir bir biçimde düşünebilmek hamileliğin tüm belirti ve etkilerini düzenleyecektir, hafifletecektir.

Öncelikle Anne adayı bol sıvı tüketmelidir. Sıcak basması dolayısıyla kaybedilen suyu kazanması suçla basması durumunu biraz  rahatlatabilir.

Gece uykusu sırasında ateş basması, hamilelikte en çok şikayet edilen konudur, anne adayının gece ateş basması durumunun etkilerini hafifletmek için ;

Havalandırılmış, çok sıcak olmayan bir alanda uyuması,

Çok kalın olmayan battaniyeler tercih etmesi , hava alan ve pamuklu kıyafetler  kullanması önerilir

Pijamalarının , geceliğin pamuklu ve hava geçiren ürünlerden tercih edilmesi ,

Ateş basması durumunda Ilık duş alınması ,

Baş ucunda mutlaka su bulunması ve sıkça su tüketimini alışkanlık haline getirmesi çok önemlidir,

Tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması da sıcak basması durumunu hafifletip , vücutta şişmeler ve mide rahatsızlıklarını da önleyebilir.

Hamilelik sürecinin bir çok doğal etkisinden biri olan sıcak basması durumunun , bebeğinize kavuşmadan önceki son sıkıntılar olduğunu ve sağlıklı bebeğinize kavuşacağınız günlerin çok yakında olduğunu bilerek zihnen de rahat olabilmenizin en etkin yol olduğunu da belirtmekte  fayda var.

Bir bebeğin dünyaya gelmeden önce , vücudun anne olmaya alışma süreci olan belirtileri , bir bebeği , insanı büyütmeye hazırlanmak olarak düşünmeliyiz.

Anne olmak özverisinin ilk adımı , vücudunuzun anne olmaya hazırlanması sürecidir, halk arasında “çocuğunu kucağına aldığında geçecek” dedikleri hamilelik etkileri muhteşem bir hediyeye kavuşmadan önce yaşanılan ufak tefek sıkıntılar olarak görülebilir.

Faydalı Yazı Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*