Bağışıklık Sistemimizi Nasıl Güçlendiririz?Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendiririz? Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler nelerdir. En güçlü bağışıklık güçlendirici yöntemi nedir merak edenler için hazırladık.

Tam mevsimsel geçişleri yaşadığımız bir dönemdeyiz. Hasta olmamak için kendimize en çok bu mevsimsel geçiş aralarında dikkat etmemeliyiz. Havaların ne soğuk ne de sıcak olduğu bu mevsim aralarında yapmamız gereken bizi ayakta tutan bağışıklık sistemimizi oldukça güçlü tutmaktır. Bağışıklık sistemimiz güçlü olursa hastalıklardan kolay kolay etkilenmeyiz ve hastalandığımız zamanda da mikroplarla savaşmak için güçlü bir bağışıklık sistemimiz olur. Bunun için sağlıklı beslenmeye dikkat etmeliyiz. Sağlıklı beslenmenin sağlanabilmesi için de belli başlı dikkat etmemiz gereken şeyler vardır.

Aslında dikkat edeceğimiz pratik bazı yöntemlerle hastalıklarla bu mevsimlerde mücadele etmenin yolunu öğrenmiş oluruz. Her hastalandığımızda soluğu doktorda alırız. Vitamin takviyeleri isteriz. Oysaki yapmamız gereken zamanında vitaminlerin kendisini alarak hiç hastalanmamak. Aslında kazanacağımız bazı alışkanlıklar ve değiştireceğimiz bazı yaşam stillerimiz ile çözümü kendimiz üretmiş olur. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek sanıldığı kadar zor değildir. Yapmamız gereken sadece biraz doğru bildiğimiz yanlışlardan vazgeçmektir.

Bol Bol Su Tüketmeliyiz.

Sıvı tüketimi bağışıklık sistemimiz için oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek istiyorsak başta su olmak üzere bol bol sıvı tüketmeliyiz. Günde en az üç litre su içmeliyiz. Eğer suyu o kadar çok içemiyorsak içine bazı tatlandırıcılar da katabiliriz. Hatta içine kattığımız tatlandırıcılar da bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için önem arz eder. Doğal tatlandırıcılarla suyunuzu kendiniz için daha içilebilir kılabilirsiniz.

Tatlandırıcı olarak suyun içerisine parçalar halinde limon atabilirsiniz. Ya da bir miktar çubuk ya da toz tarçın atmak sizin için iyi olacaktır hem suyunuzu tatlandıracak hem de limon ve tarçın bağışıklık sisteminizi arttıracaktır. Zaten tarçın ve limon kendisi de içinde yararlı mineraller ve vitaminler bulundurduğu için bağışıklık sisteminiz için oldukça faydalı olacaktır. Bu tür karışımları sevmeyenleriniz için sadece suyu tüketmek de faydalı olacaktır. Ama siz yine de limonu ve tarçını tüketmeyi ihmal etmeyin.

Şekerli Ve Asitli İçecekler Tüketmemeye Özen Göstermeliyiz.

Sıvı tüketimi bağışıklık sistemimiz için oldukça önemlidir. Ama bunun yanında tabiki ne tükettiğimizde oldukça önemlidir. Özellikle yaz aylarında asitli ve şekerli içecekleri oldukça sık tüketiyoruz. Her ne kadar kış aylarında daha çok ıhlamur, ada çayı gibi faydalı bitki çayları tüketsek de öncesinde kışa bağışıklık sistemimizi nasıl hazırladığımız önemlidir. Bunun için kola ve meyve suyu ya da enerji içeceği tarzı içecekleri daha az tüketmeye özen göstermeliyiz. Enerji içeceği içmek istiyorsanız mevsim meyvelerinden kendinize kocaman bir bardak atom meyve suyu hazırlayın ve bırakın aldığınız vitaminler sizi enerjiye boğsun.

Yaz aylarında özellikle soğuk içecekleri hepimiz içmeden yapamıyoruz. İçmemek imkânsız bu yüzden içtiğimiz içecekleri sağlıklılarıyla değiştirmek en doğrusu olacaktır. Eğer meyve sularında ve şekerli içeceklerden uzak kalamıyorsak doğa şeker olan mevsim meyveleri tam sizin için. Yaz aylarında istediğiniz meyveden kendinize kocaman bardaklarla meyve suyu yapabilirsiniz. Bunun yanında kış aylarında da aynısını yapabilirsiniz ama kış ayları tam komposto zamanıdır. Dilediğiniz meyvenin ya da kuru meyvelerin kompostolarını yaparak içebilirsiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek gördüğünüz gibi o kadar da zor değil.

Zararlı İçecekler Tüketmemeliyiz!

Sıvı tüketimi önemli olduğu kadar zararlı bazı içeceklerin tüketimini de acilen bırakmalısınız. Öncelikle alkol tüketimi bağışıklık sisteminizi tüketir. Eğer hemen bırakmıyorsanız bile kış aylarına yaklaşırken alkol tüketim seviyenizi en aza indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra da sigaraya acilen veda etmelisiniz.

Sigara ve alkol hem vücudunuzdaki tüm organlar için ve özellikle sigara sizin olduğu kadar çevrenizdekiler içinde zararlıdır. Yine sigarayı da birden bırakamayacaksanız bağışıklık sisteminiz kış aylarına doğru güçlensin istiyorsanız mutlaka içebileceğiniz en az seviyeye indirmelisiniz. Yoksa kış aylarında kol gezen grip ve soğuk algınlıkları ve mevsimsel hastalıklarla boğuşmak zorunda kalırsınız bizden söylemesi.

Bağışıklık Sisteminiz İçin Egzersizi Elden Bırakmayın!

Egzersiz deyince akla ilk gelen zayıflamak için yaptığımız egzersizlerdir. Bu doğru bilinen çok büyük bir yanlıştır. Egzersiz sadece zayıflamak için yapılmaz egzersizler sağlıklı yaşamanın temel taşlarından bir tanesidir. Eğer düzenli olarak egzersiz yaparsanız hiçbir hastalık sizin bağışıklık sisteminizle baş edemez. Vücut direnciniz artar ve hastalıklara yakalanma riskiniz azalacağı gibi hastalıklarla mücadele etme gücünüz de daha çok artacaktır. Kendinizi zorlayan ve çok fazla zamanınızı alacak olan egzersizler yapmanıza hiç gerek yoktur. Sizi zorlamayan hafif egzersizler yapabilirsiniz. Zaten önemi olan bu eğersizleri düzenli olarak yapmanız.

Kış Ayının Vazgeçilmez Lezzetlerinden Kendinizi Mahrum Bırakmayın!

Kış aylarının en vazgeçilmez lezzetleri arasında kış çayları yer alır. Hem vitamin deposu olan bu çaylar hem de bağışıklık sisteminiz için en nadide içeceklerdir. Kış çayları soğuk havaların vazgeçilmezidir. Kış aylarında sıcak içecekler oldukça sık tüketilir sade çaylar yerine kış çaylarını tüketmeye özen gösterirsek bağışıklık sistemimiz daha güçlü olur. Hatta kafein oranı fazla olan kahvelerden bir süreliğine vazgeçerek kış çaylarını tercih edebilirsiniz. Ya da bir öğün kahve tüketiminizi azaltarak yerine bir kış çayı koyabilirsiniz. Arık bağışıklık sistemimizin çok önemli olduğu günümüzde babaannelerimizden bize miras kalan en güzel şeyler bir kış çayı tarifidir.

Uyku Düzenimiz Çok Önemlidir!

Uyku düzeni hem günlük rutin yaşantımızı sağlıklı devam ettirebilmek hem de bağışıklık sistemimizi ayakta tutabilmek için en önemli etkenlerden bir tanesidir.  Vücudumuzun ihtiyacı olan saatlerde mutlaka uykuda olmalıyız. Uykumuzu düzenli hale getirmeliyiz. Mümkünse her gün aynı saatte uyuyup uyanmalıyız. Bunu yapamıyorsak eğer vücudumuzun ihtiyacı olan her gün mutlaka en az 7 saat uyuyalım. Düzenli ve kesintisiz uyumak vücut ağrılarınızı dinlendirecek ve zihninizi de dinlendirecektir. Böylelikle beden ve ruh sağlığın oldukça iyi olacak ve bunun bağışıklık sistemin için de çok önemli bir etken olduğunu unutmamalısın.

Stresi Hayatınızdan Çıkarın!

Bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük kendini strese ve stresli ortamlara maruz bırakmaktır. Yapabildiğiniz kadar stresten uzak durmaya çalışın. Stres etmeyi bırakın unutmayın stres bağışıklık sisteminizi düşürdüğü zaman hastalıklar sizi bulacak ve artık sağlığınızı kaybetmiş olacaksınız hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir. Stresli ortamlardan ve sizi strese sokan insanlardan oldukça uzak durun.

Bağışıklık sisteminiz her şeyden önemlidir. Özellikle kış ayları yaklaşıyorken bir de hastalandığınız için stres etmek istemiyorsanız şimdiden stres etmeyi bırakın. Stres hem beden hem de ruh sağlığınız için oldukça zararlıdır. Stressiz yaşamayı deneyin vücudunuzun ve zihninizin sizde yarattığı mucizelere inanamayacaksınız.

Nefes Egzersizleri Yapın!

Bağışıklık sisteminiz için stresten uzak durmalısınız ve ruhunuzu dilendirmelisiniz. Bunun için nefes egzersizleri yapmak size oldukça fayda sağlayacaktır. Nefes egzersizleri sizi ve düşüncelerinizi kontrol eder. İstemediğiniz şeyleri düşünmemenizi sağlar ve sizi düşünmeniz gerekenlere yönlendirir. Sizi kötü düşüncelerinizden ve negatif enerjinizden arındırır. Artık yapmanız gerekenlere odaklanırsınız. Beden sağlığınız kadar ruh sağlığınıza da oldukça dikkat etmelisiniz.

Düzenli Ve Sağlıklı Beslemek Önemli!

Düzenli ve sağlıklı beslenmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için şuan ön önemli noktadasın. Düzensiz ve sağlıksız beslenmek her hastalığı beraberinde getirdiği gibi bağışıklık sistemin için de oldukça zararlıdır. Özellikle kış aylarına yaklaştığımız ve şuanda da mevsimsel geçişleri yaşadığımız dönemlerde havalar belli değil her türlü hastalık havada asılı bizim korunmak için ve yakalandığımızda da bu hastalıklarla mücadele edebilmek için yapmamız gereken bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaktır.

Sağlıklı beslenmek içi mutlaka sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Taze mevsim meyvelerinden mutlaka her gün tüketmeye özen göstermelisiniz. Meyveler sizin için vitamin depolarıdır. Eczanelerden sürekli edindiğiniz vitaminler yerine mevsim meyvelerinden bol bol tüketmeniz sizin için özellikle kış aylarında oldukça önemlidir. Yemeklerinizde mutlaka çorbalar tüketin. Sebze çorbaları içebileceğiniz gibi kış aylarının vazgeçilmez vitamin deposu olan tarhana çorbasını da sık sık tüketmelisiniz. Yemeklerinizi mutlaka öğün atlamadan düzenli olarak yemelisiniz.

Ara Öğünlerinde Ne Yediğin Önemli!

Düzenli ve sağlıklı beslenmek için öğün atlamadan yemek yiyeceğini biliyorsun. Peki, ara öğünlerinde ne yiyorsun. Ara öğünlerinde mutlaka sür ve süt ürünleri tüketmeye özen göster. Kefir tüketmek senin için oldukça iyi olacaktır. Bunun yanında ara öğünlerin vazgeçilmezi olan yoğurt yemeyi unutma. Kış ayları yaklaşıyorken ısınmak ve daha lezzetli bir yoğurt yemek istiyorsan yoğurdunu bir kaşık pekmez ile karıştırabilirsin. Pekmez senin bağışıklık sistemini oldukça güçlendirecektir.

Bizim için vazgeçilmez haline gelen atıştırmalıklarımızı bırakmıyoruz öyle ise yerine sağlıklı besinler koymalıyız. Bütün abur cuburlarımızla vedalaşalım ve yerine vitamin deposu olan kuru meyveleri koyalım. Özellikle kış aylarında siyah kuru üzüm tüketmek sizi kansızlıktan da koruyacaktır. Atıştırmalık olarak kuru meyveleri tüketmeye özen gösterelim. İçerisinde bulunan doğal şekerlerle hem şeker oranımızı dengeler hem de sağlıklıdırlar.

Hobilerin Var Mı?

Eğer hobilerin yoksa kendine en kısa sürede hobiler edin. Bu bağışıklık sistemin için önemlidir çünkü ihtiyacın olan enerji için yapmayı sevdiğin şeylere odaklanman gerekecektir. Bağışıklık sistemini kazanmak için gerekli olan enerjiyi toplamak ve pozitif enerjini yükseltmek için sevdiğin şeylere yönelmelisin ve dikkatini bunlar üzerinde toplamalısın. Kış aylarında da yapabileceğin çok sayıda hobi var bunu konuda kısaca araştırma yapabilirsin.

Bağışıklık sistemimizi Güçlendiren Doğal Karışımları Biliyor Musun?

Eskilerin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Düzenli ve yapay olmayan hormonsuz sağlıklı besinler tüketiyorlar ve bol bol temiz hava alıyorlardı. Bunun yanında da dertlerine çareyi yan etkileri olan ilaçlardan değil de kendi yaptıkları ilaçlardan buluyorlardı. Kocakarı ilaçları hala günümüzde bazı hastalıkların tedavisine bire bir gelir. Eğer babaannemizden bize bazı yöntemler kaldıysa ne mutlu bize. Ama eğer kalmadıysa da birkaç tane öğrenmenin tam zamanıdır. Bunun içi pek çok kürler bulunmaktadır. Bunları öğrenerek denemeliyiz.

Doğal Antibiyotiklerin Etkisini De Unutmayalım!

Hemen hemen hepimizin aslında doğal antibiyotikler bulunuyor. Soğan ve sarımsak bizim için en doğal antibiyotiktir. Bol bol tüketmeye çalışalım yemeklerin yanında salatalın içerisinde bol bol tüketmemiz gerekiyor. Mutlaka her fırsatta soğan ve sarımsak tüketelim.  Özellikle yemeklerimizin içinden soğanı eksik etmemeliyiz. Soğan ve sarımsak sevmiyor olabilirsiniz. O zaman da yemeklerin içine ikiye bölerek atabilirsiniz vitaminini yemeğe bıraktıktan sonra da soğan parçalarını yemeğin içerisinden alırsınız. Sarımsağı da direkt olarak tüketemiyorsanız mutlaka kış aylarının vazgeçilmezi olan turşu tüketimini ihmal etmeyin. Soğan ve sarımsağı çok tüketelim ki kimyasal diğer ilaçlara gerek kalmasın.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*