Bebeğin Cinsiyetini Ne Belirler?Bebeğin cinsiyetini ne belirler? sorusu çoğumuzun aklına gelmiştir. Kimileri bir kız evlat sahibi olmak isterken kimileri oğlu olacağını hayal etmektedir. Ancak bebek cinsiyeti çiftlerin isteğine göre şekillenmemektedir. Çünkü bu durum kromozomlarla ilgilidir.

Bebeğin Cinsiyetini Belirleyen Nedir?

Kadınlarda genetik yapı 46XXX, erkeklerde ise 46XY’dir. Yumurta hücrelerinin hepsinde X kromozomu bulunur. Halbuki sperm hücrelerinin bazıları Y kromozomu içerir. Y kromozomuna sahip bir spermin yumurtayı döllemesi hâlinde bebek erkek olur.

Eğer yumurtayı dölleyen sperm X kromozomu taşıyorsa anne adayı kız bebeğe hamile kalır. Yani bebeğin cinsiyetinde belirleyici faktör sperm hücresidir.

Bebek Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

 1. Kız bebek sahibi olmak isteyenlerin yumurtlama gününe 2-4 gün kala ilişkide bulunmaları önerilir. Ovulasyon döneminde servikal mukus artış gösterir. Bu döneme yakın bir tarihte gerçekleşen birliktelik kız bebek olma şansını artırır.

Erkek bebek olması için de yumurtlama gününe 12 saat kala ilişkiye girmek tavsiye edilir. Yumurtlama gününü öğrenmek için ovulasyon testlerinden yardım alınabilir.

 1. Bebek cinsiyeti belirleme için uygulanan bir başka yöntem de ilişkiden önce vajinal duş yapmaktır. Cinsel birliktelik öncesi vajinanın karbonatlı su ile yıkanması kız, sirkeli su ile yıkanması erkek bebek olma ihtimalini yükseltir. Çünkü bunlar vajinanın pH oranına etki eder. Karbonatlı su vajinada alkali, sirkeli su da asidik bir ortam oluşturur. Bu, bebek cinsiyetini etkileyen önemli bir faktördür.
 2. Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre bazı besinler de bebeğin cinsiyeti rol oynamaktadır. Buna göre anne adayının tuzlu gıdalar ve muz tüketmesi kız bebek sahibi olmasını güçleştirir.

Hollandalı uzmanlara göre kız çocuk isteyenlerin kalsiyum zengini (yoğurt, peynir gibi) yiyeceklere ağırlık vermesi gerekir. Öte yandan brokoli, ıspanak, yulaf ezmesi, badem, somon balığı, portakal, kaju fıstığı, buğday gevreği, fasulye ve benzeri gıdalar da kız bebeğe gebe kalma olasılığını güçlendirir.

 1. Bebek cinsiyetinin belirlenmesi noktasında cinsel ilişki pozisyonunun da önemi vardır. Misyoner pozisyonu olarak adlandırılan pozisyon kız bebek sahibi olmak için daha uygun bulunmuştur.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılır?

Bebeğin cinsiyeti daha anne rahmine düşer düşmez belli olsa da ultrasonda görüntülenmesi zaman alır. Çocuğun kız mı erkek mi olduğunu tespit edebilmek için genital organlarının gelişmeye ihtiyacı vardır.

Bu itibarla bebeğin cinsiyetini en erken hamileliğin 4. ayında gözlemlemek mümkündür. Bazen bebek cinsiyetinin 14. haftalarda da saptandığı olur. Başka bir deyişle bebeğin cinsiyeti 14. haftadan önce net olarak öğrenilemez.

Kız Bebek Belirtileri

Hamilelikte kız bebek belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Karın bölgesinin yayvan, yassı bir şekilde olması
 • Tatlı yiyecekler aşermek
 • Basenlerden ve kalçadan kilo almak
 • İdrarın koyu renkte olması
 • Bulantıların sık aralıklarla gerçekleşmesi

Erkek Bebek Belirtileri

Gebelikte erkek bebek belirtileri ise şöyledir:

 • Yaygın baş ağrısı
 • Bacak kıllarının hamilelik öncesi döneme oranla daha çabuk uzaması
 • Ayakların üşümesi
 • İlk aylarda sabah bulantılarının seyrek olması
 • Ellerde kuruluk
 • İdrar renginin açık sarı olamsı
 • Meme uçlarında kararma
 • Peynir, süt ve yoğurt gibi besinlere karşı istek duymak
 • Ekşi veya tuzlu yiyeceklere karşı aşırı iştah
 • Karnın sivri bir şekle bürünmesi

Bebeğin Cinsiyeti Değişir mi?

Hamilelik gerçekleştikten sonra embriyo rahme tutunur ve hızla büyüyüp gelişmeye başlar. Bebek cinsiyetinin değişmesi diye bir durum söz konusu değildir. Ancak bazen ilk kontrollerde bebeğin erkek olduğu söylenirken sonraki muayenelerde kız olduğu anlaşılabilir. Bu, cinsiyet değişikliğinin olduğunu değil, yanlış tespit yapıldığını gösterir.

Organların tam gelişmemiş olması veya ultrason cihazındaki düşük çözünürlük gibi sebeplerle cinsiyeti belirlerken hata meydana gelebilir. Yoksa bebek ya kız, ya da erkektir. Cinsiyeti sonraadn farklılaşmaz.

Bebek Cinsiyeti Belirleme İçin Uygulanan Diğer Yöntemler

Kordosentez Tekniği: Bebekteki göbek kordonundan alınan kanın incelenmesine dayanır. Fetal Kan Örneklemesi olarak da bilinir.

Koryon Villus Biyopsi Tekniği: Rahim ağzından veya karın bölgesinden iğne yapılıp doku parçası elde edilir. Bu parça üzerinde yapılacak değerlendirme, bebek cinsiyetini ortaya çıkarabilir.

Amniyosentez Tekniği: Karnın ön tarafından gerçekleştirilen muayenede bebeğin etkilenmeyeceği bir noktadan iğne yapılıp sıvı alınır. Söz konusu sıvı hem cinsiyetin hem de muhtemel sağlık sorunlarının öğrenilmesinde etkili bir yöntem olarak kullanılır.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*