Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?Bebeğin Hareketleri

Anne adayları, son zamanlarda bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir?  Sorusunu sıklıkla sormaktadır. Bizlerde bu sorunun cevabını ve çok daha fazla detayını sizler için derledik. Anne adayları, gebe olduklarını öğrenmelerinin hemen sonrasında bebeklerinin hareketlerini hissedecekleri o büyülü anı beklerler. Hatta bazı anne adayları, buna öyle odaklanır ki bazı zamanlarda karındaki gaz hareketlerinin bebek ile bir ilgisinin olduğunu dahi sanırlar. Uzmanlara göre hamilelik döneminde bebeğin hareketleri ancak 16. haftadan itibaren hissedilebilir. Peki, bebeğin oynanmasını anne ne zaman hissedecektir? Hekimlere göre bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir? İşte konu ile ilgili bütün merak edilenler ve çok daha fazlası makalede meraklılarını bekliyor…

Bebek Ne Zaman Hareket Etmeye Başlar?

Anne adaylarının belki de hamilelik süreçleri boyunca en çok heyecanlandıkları ve mutlu oldukları anlardan biri bebeğin hareket ettiği an olmaktadır. Küçücük hareketler, bebeğin gelişmekte olduğunu garanti edecektir ve annenin karnındaki küçük Melek, yaşama daha yakın hissetmenize yardımcı olur.

Bebek, hamilelik sürecinin 16. İle 25. haftaları arasında hızlanma olarak da isimlendirilen ilk hareketlerini hissettirecektir. Bu ilk hamilelik ise eğer bebek 25. haftaya kadar hareketlerini hissettirmeyecektir. İkinci hamilelik dönemine göre bazı kadınlar 13. hafta gibi çok kısa bir süre içerisinde hareketleri hissedebilir. Sessiz bir pozisyonda otururken ya da uzanırken bebeğin hareket ettiğini hissetme olasılığı oldukça yüksektir.

Bebeğin Tekmesinin Verdiği Duygu

Anne adayları, bebeklerinin hareketlerini sinir seğirmeleri, kelebekler ya da yuvarlanan bir cismin hareketi şeklinde tanımlamaktadır. İlk bakışta bebeklerin hareket edip etmediğini söylemek bir hayli güç. İki ya da üçüncü kez anne olanlar, ilk bebek hareketlerini açlık, gaz ve diğer iç hareketlenmelerden ayırt etme konusunda oldukça becerikli sayılmaktadırlar.

Anne Karnındaki Bebek Hareketi Ne Zaman Başlar?

Anne adaylarının gerçekten de bebeklerini his edebilmeleri amacıyla ters çevirip yüzmeleri gerekir. Aslında sağlık uzmanlığı yaklaşık olarak 8. haftalık gebelik sürecinde bebek, kol kıpırdatmaları gibi kendiliğinden fetal hareketlenmeleri tespit edebilir. Bu durum, bebeğin merkezi sinir sisteminin olması gerektiği gibi gelişim gösterdiğinin bir işaretidir. Fakat bu noktada hala bir şeyi hissetmeniz açısından küçük, yani yaklaşık olarak 1 inç uzunluğunda bir bebek karnınızda sizi heyecanlandıracak hareketleri sergiler.

Bu Yazılarda Yararlı Olabilir

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*