1. Ana Sayfa
  2. Bebek

Bebek Fitil Nasıl Koyulur? *2023


0

Bebek fitil gündelik yaşantı içerisinde genelde ateşli hastalık ve kabız olan bebeklerde annelerin uyguladıkları yöntemlerden biridir. Fakat bebeklerdeki ateşli hastalık ve kabız durumunun geçmesi için uygulanacak tedavilerden ilki bebek fitil kullanımı olmamalıdır. Çünkü bebek ve çocuklarda fitil kullanımı ne yazık ki bazı riskli durumları da beraberinde getirebilmektedir. Bebek ve çocuklara fitil verirken bunu nazik uygulamak gerekmektedir aksi halde anüs çatlağına sebep olabilir ve bu durum büyük bir ağrı ve beraberinde kaka yapmada zorlanmaya ve hatta tuvalet reddine sebep olabilir.

Bebek Fitil Neden Verilir?

Ağız yoluyla şurup içmeyi reddeden ateşli bebeklerde veya kabızlık durumunun geçmesi için dışkıyı yumuşatmak için verilen fitilde amaç bebeğinizi rahatlatmaktır. Bu şekilde şeklinde verilen ilaçlar kana karışarak kısa bir sürede etkisini gösterir. Fazlasıyla hassas olan anüs bölgesi kesinlikle zorlanmamalıdır. Bu işlem yapılırken bebeğinizin duygusal gelişimi için anne çocuk yalnız olmalıdır.

Bebek Fitil

Bebeklerde Fitil Nasıl Kullanılır?

Bebek fitil vermeden önce bebeğin poposu krem ya da zeytinyağı ile yumuşatılır. Daha sonra bacakları nazik ve dikkatli bir şekilde yukarı doğru kaldırılır. Bebek fitil anüs bölümünden yavaşça ileri doğru itilir. Fitilin geri çıkmaması için poponun iki tarafı bastırılarak fitilin çıkması engellenir. Doktorunuzun onayı ile 4-6 saatte bir fitil kullanılabilmektedir. Ateş düşürücü şurup ya da fitil kullanımı doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebek fitil ve ya şurup kullanımının dozu ve süresi bebeğin bulunduğu aya göre doktor tarafından belirlenir.

Bebeklerde İlaçsız Ateş Nasıl Düşürülür?

3 ayın altındaki bebeklerin ateşlenmesi durumunda öncelikle doktora başvurulmalıdır. 3 aylıktan büyük bebeklerde ise ateş ölçüsü 38 derecenin üzerindeyse şu yöntemler uygulanabilir:

  • Bebeğe ılık duş aldırılabilir.
  • Bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı 21-22 dereceyi geçmemesi için özen gösterilebilir.
  • Bebeğin üzerine örtü örtülmemesine ince kıyafetler giymesine özen gösterilebilir.

Kabız Olan Bebeğe Nasıl Masaj Yapılır?

Bebek fitil yanında bebekleri yatıştırmak ve sakinleştirmekte etkili olan masaj yöntemini sizde bebeğinize uygulayabilir ve bu sayede kabızlık sorununu çözebilirsiniz. Öncelikle avuç içinizi ısıtıp bebeğinizin karnına koyarak yarım ay şekli verin ve karnının sol alt tarafına doğru hafif bastırarak ovalayın ve bu hareketi 15 defa tekrarlayın. Bu işlem bebeğinizin yavaşlayan bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır ve kabızlık probleminin çözülmesine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu ve benzeri masajlar anne çocuk arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirecektir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Bebek fitilleri, bebeklerin sıkıntılarından kaynaklanan ağrı, ateş, iltihap ve diğer semptomların hafifletilmesi için kullanılır. Genellikle, bebeklerin ağızlarından ilaç almaları mümkün olmadığında tercih edilir.

Bebek fitilleri, doğru şekilde kullanıldığında genellikle güvenlidir. Ancak, bazı bebeklerin alerjik reaksiyonlar veya diğer yan etkiler yaşayabileceği unutulmamalıdır. Bebek fitilleri kullanmadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Bebek fitilleri, bebeklerin anüslerine (makatlarına) yerleştirilir. Bebeklerin yaşına ve semptomlarına bağlı olarak, farklı dozlarda ve farklı sıklıklarda kullanılabilirler. Bebek fitillerinin nasıl kullanılacağı konusunda her zaman doktorunuzdan veya eczacınızdan talimat alın.