Bebekler de Doğum LekesiBebekler de doğum lekesi bir tür cildin renk değiştirmesidir. Bazen bu renk değişimleri kısa süreli olup yakın zamanda giderken bazıları da bebeğinizi ömür boyu bırakmaz. Aileler doğum lekeleri konusunda korku içinde olabilirler. Ama bebeklerdeki çoğu doğum lekesi zararsızdır. Çok nadir karşılaşılan bazı doğum lekeleri vardır. Bu doğum lekeleri olan bebeklerde bir doktora başvurmalınız. Bu durumda bazı tıbbi işlemler uygulanabilir.

Bebekler de Doğum Lekesi Neden Oluşur?

Bebekler de doğum lekesi oluşmasında pek bir bilgi yoktur. Çoğu insan doğum lekelerini hamileyken yenen yemekler yüzünden oluştuğunu bilir. Fakat bunun daha mantıklı ve biraz da olsa bilimsel açıklaması genetik problemlerdir.

Doğum Lekesi Tedavileri

Çok az görülen bazı doğum lekesi vardır. Bunlar için bazı tedavi işlemleri uygulanabilir. Bunu doktorlar bebek ilk doğduğunda tespit edemeyebilirler. Siz daha sonradan dikkatli olmalı ve yanlış bir işlem uygulamadan doktora başvurmalısınız.

Bu tedavi uygulanması gereken lekeler dışında doğum lekelerini bazı işlemler ile sildirebilirsiniz. Bunlar pek sağlıklı işlemler değildir fakat bunu yaptıran insanlar da vardır. Fakat bunun bebekken değil büyüyünce yapılması daha uygun olur.

[geo-post id=”187″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Son olarak git gide büyüyen doğum lekeleri çok tehlikelidir. Bu leke büyüdükçe bebeğinizin sağlığına zarar verebilir. Bu yüzden büyümeye başladığını fark ettiğiniz ilk günden itibaren hemen doktora başvurun. Ne kadar erken gidilirse o kadar iyi olacaktır. Ayrıca kendiniz bunu anlayamıyorsanız veya emin olamıyorsanız bu konuda da doktora götürebilirsiniz. Doktor gerekli test ve incelemeler sonucu kesin bir sonuca varacaktır ve sizi de buna göre bilgilendirecektir.

Doğum Lekesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

-Doğum lekesi doğan bebeklerin %0,3’ünde görülür.

-Doğum lekelerinin kanser yaptığına inanılan bir batıl inanç vardır. Bu düşünce yanlıştır. Çok fazla önemli sağlık problemleri ve değişik durumlar haricinde bu olay yaşanmaz. Yani doğum lekesi kansere sebebiyet vermez.

-Birçok doğum lekesi lazer ve tedaviler yardımı ile geçirilebilir. Bunlar bebeğiniz küçükken değil de büyüyünce yapılmalıdır. Ayrıca bebeğinizin bunu kavrayabilecek zamana geldiğinde ve artık bebeklikten çıktıktan sonra bu konuyu ona sormalısınız. O isterse ve siz de mantıklı bulursanız bu tedaviyi uygulatabilirsiniz.