Bebekler İçin Tarhana ÇorbasıBebekler için tarhana çorbası, bebeklik dönemlerinde tamamlayıcı besin olan ev yapımı tarhana çorbasıdır. Tarhananın içerisinde bulunan mineral ve vitaminler oldukça önemli olduğu için aminoasitleri dengeli olarak içerdiği için B vitamini açısından da oldukça zengindir. Ayrıca tarhananın içinde demir, çinko ve kalsiyum bulunmaktadır.

Tarhana çorbasının farklı bölgelere göre pişirilse de en iyi yöntem ise sütle pişirmektir. Su yerine süt kullanıldığı için besin değeri oldukça artar ve bebekler için ideal ve yeterli bir ek besin olarak kullanılabilir. Ayrıca tarhana içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde ekstra tuz atmanıza gerek kalmadan hazırlayabilirsiniz. Sütle yapılan tarhana çorbası oldukça kolay ve en iyi ekonomik ek besin olur. Bebeklere tarhana çorbasını 6. Ayından sonra süt ile pişirerek vermeniz gerekir.

Bebekler için hazırlayacağınız tarhananın 100 gramında 1,3 gram protein bulunur. Tarhana çorbasını süt ile pişirdiğinizde ise mükemmel seviyede bir protein içeriği oluşturmuş olursunuz. Bebeğinize 200 mililitre süte 2 çorba kaşığı tarhana ilave ederek ek besini hazırlayabilirsiniz.

Bebekler için Hazırlanan Tarhana Çorbasının Malzemeleri Nelerdir?

  • Tere yapı ya da zeytinyağı (Yarım tatlı kaşığı)
  • Su, Et suyu ya da Süt
  • Ham bebek tarhanası ( 2 çorba kaşığı)
  • Domates (1 adet orta boy)

Bebekler İçin Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

Bebeğiniz için tarhana çorbası yapmak için ilk olarak tercihinize göre tereyağı ya da zeytinyağını rendelenmiş domatesi sıcak tavada kısık ateşte kavurun. Daha sonra tercihinize göre su ya da süt ilave edin. 2 çorba kaşığı bebek tarhanasını ilave ettikten sonra kaynayana kadar karıştırmaya devam edin. Kaynamaya başladığı anda yarım tatlı kaşığı tereyağını ilave ederek 10 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra bebeğiniz için servis edebilirsiniz.

Bebeklere Tarhana Çorbası Ne Zaman Verilir?

Bebeklerin ek besine ihtiyaç duydukları için en az 4. Ayında, en geç ise 6. Ayından itibaren tarhana çorbasını vererek ek besin almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca tarhanayı süt ile pişirerek protein bakımından oldukça etkili bir ek besini bebeğinize vermiş olursunuz.

Bebeklerde Tarhana Çorbası Alerji Yapar mı?

Bebekler için oldukça faydalı bir ek besin olan tarhana çorbası içerisinde barındırdığı A ve B vitaminleri, kalsiyum, çinko ve demir gibi zengin mineralleri sayesinde bağışıklık sistemlerini güçlendirmede çok etkili bir yöntemdir. Ancak tarhana çorbasının bebekler üzerinde alerji yapma durumu çorbayı yaparken içine kattığınız malzemelerle alakalıdır. Bu nedenle bebeğinizin süt, domates, yoğurt, zeytinyağı ya da tereyağına alerjisi var ise evet tarhana çorbası bebeklerde alerjiye sebep olur.

1 Yaş ve Üzeri Çocuklar İçin Tarhana Çorbası

Eğer verilen tarife salça eklemez iseniz 8 ayın üstündeki bebekler de rahatlıkla yiyebilir.

Malzemeler

  • Tarhana (1 yemek kaşığı)
  • Et ya da tavuk bulyon (1 adet) ev yapımı
  • Salça (1 çay kaşığı) ev yapımı
  • Zeytinyağı (1 tatlı kaşığı)
  • Su ya da süt (1 buçuk çay bardağı)
  • Nane (çok az lezzet katması için)

Yapılışı

Bir kabın içerisine zeytinyağını dökerek içine salça ve naneyi ilave edip karıştırıyoruz. Et ya da tavuk bulyon, tarhanayı ekleyip isteğe göre su ya da sütü ekleyip kaynayıncaya kadar karıştırıyoruz. Kaynattıktan sonra 10 dakika bekleyip servis ediyoruz.

İsteğe göre su yerine süt, zeytinyağı yerine tereyağını kullanabilirsiniz. BU tamamen sizin isteğinize bağlı dilediğiniz gibi ekleyebilirsiniz. Ayrıca isteğe göre domateste eklenebilmektedir. Lakin çocuğunuzun bu malzemelerden bir tanesine alerjisi var ise kesinlikle tarhana çorbası önerilmez.

Yararlı Yazılarımız

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*