Bebekler Neden Ağzı Açık Uyur?Bebekler neden ağzı açık uyur birçok ebeveyn tarafından merakla ve endişe ile sorulan sorulardandır. Canımızın bir parçası olan bebeklerimizin büyüdüğünü keyifle izlemek, güzel zamanlarına tanıklık etmek hepimiz için tarif edilemez bir mutluluk. Ancak bu süreçte bebeğin herhangi ufak görünen bir sorunu veya durumu, bebeğin sağlık durumu hakkında bir sinyal olabilir.

Bebekler anne karnında geçirdiği süreç boyunca burunları mukus ile kapalıdır ve bu yüzden de burunları tıkalı durumdadır. Ancak doğmaları ile beraber mukus burnun içinde kalıp zamanla temizlenir. Elbette bu yüzden de bebekler, burun delikleri temizlenene kadar ağız ile nefes almak zorunda kalıyorlar. Bu süreç doğal ve normal bir süreçtir. Bebeğim ağzı açık uyuyor diyen anneler bilmeliler ki özellikle yeni doğan bebekler ağızlar burundan nefes alma konusunda iyi değillerdir.

Bebeklerde Ağzı Açık Uyumanın Zararlı Etkileri

Elbette bebeklerde ağzı açık uyuma durumu normal olsa da aynı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerin de burundan değil de ağızdan nefes almasının sağlığı yönünde birtakım etkileri mevcuttur. Burun bir nevi ciğerlere açılan bir kapı görevi olur. Hava akciğerlere ulaşmadan önce burundan geçer ve burada yabancı maddeler süzülüp nemlendirilir. Ağızdan alınan bir hava yabancı maddelerden arınmamış bir şekilde akciğerlere ulaşacaktır. Bu da kuru havanın solunup viral enfeksiyonlar ile bakteriyel enfeksiyonların artmasına, kronik yorgunluğa veya kötü nefese neden olacaktır. Bu yüzden ağızdan nefes alan bebeğiniz için nemlendirici ürünlerden yararlanmanız onun için faydalı olacaktır.

Bir İnsan Neden Ağzı Açık Uyur?

İnsanların birçoğu neden ağzı açık uyuduğunu merak eder. Birçoğu bunu yastığının yüksekliğine, yatış pozisyonuna, yorgunluğa bağlasa da veya zaman içinde öyle uyuyarak ağız açık uyumayı alışkanlık haline getirdiğini düşünse de bir insanın ağzı açık uyumasının çok daha farklı nedenleri vardır. Öncelikli olarak özellikle çocuğun ağzı sürekli açık diyen anne ve babaların şikayetinin asıl nedeni genelde geniz eti şikayetinden kaynaklanmaktadır. Geniz eti eğer varsa bu çocukta burun tıkanıklığına neden olabilir. Bu yüzden de ağız açık uyuma, devamında ise horlama ve üst solunum enfeksiyonu geçirme durumları gözlenebilir.

Bunun dışında burun kemiği eğrili insanlara ağız açık uyuma nedenlerinden bir diğeridir. Burun kemiği, burun deliklerini ayıran kıkırdak olarak görev almaktadır. Yani doğal olarak merkezde durarak burun deliklerini eşit bir şekilde böler. Fakat bazı insanlar bu burun kemiği eğri olur ve eğriliğin oldu durumlarda da burun tıkanıklığı yaşanır. Burun tıkanıklığının yaşanmasından ötürü de pek çok insan ağız solunumu yapmaktadır. Bu yüzden de uyurken ağız açık uyuma durumu yaşanmaktadır.

Ağız Açık Uyumak Neyin Belirtisi?

Uzun ve sağlıklı yaşam için elbette doğru şekilde nefes almak çok önemlidir. Peki ama ağız açık uyuyan kişiler için bu durum neyin belirtisi olabilir? Öncelikli olarak ağız açık uyumak çene ve diş bozukluklarının belirtisi olabilmektedir. Birçok insan bunu bilmese de zaman içerisinde ağzı açık uyuyan kişilerde çene ve diş bozuklukları meydana gelmektedir. İlerleyen dönemlerde ise bu çene ve diş bozuklukları ilerlediyse kişi bu durumu düzetmek iste de başarılı olmayabilmektedir.

Ağız Açık Uyumaya Çözüm

Ağzı açık uyuyan kişiler için bazı basit yöntemler mevcuttur. Sizde bunları deneyerek uyurken ağzınızın açık olmasını engellemeyi deneyebilirsiniz.

  • Daha yüksek bir yastık ile yatmayı deneyin. Böylece başınızı yukarı da tutarak ağızdan nefes almanın önüne geçebilirsiniz.
  • Bazı insanlar için ağızdan nefes almak alışkanlık olabilmektedir. Bu yüzden burundan nefes alma egzersizleri yapmayı deneyin.
  • Alerji burun tıkanıklıklarına neden olur. Bu yüzden mutlaka bir alerji testi yaptırın.
  • Burun bantları burun kanallarını temizler ve böylece siz uyurken burnunuzdan nefes almanıza yardımcı olur.
  • Ağızdan nefes almak çene ve diş pozisyonlarından kaynaklanabilmektedir. Böyle bir durumda doktora muayene olarak bu durumu ihmal etmemeli ve tedavi olmalısınız.

Yararlı Olabilecek içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*