Bebeklerde Aft (Ağız Yarası) NedenleriBebeklerde aft (ağız yarası) sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Beyaz renkteki bu yaralar çoğunlukla dilin altında, üzerinde, yanakların iç kısımlarında, damakta çıkar; ağzın farklı yerlerinde de görülürler. Bu durum her yaştan insanda ortaya çıkabildiği gibi bebeklerde de meydana gelmektedir.

Bebeklerde Aft (Ağız Yarası) Sebepleri

Bebeklerde ağız yarası neden çıkar? sorusunun cevabında pek çok faktör zikretmemiz mümkündür. Bunun temel nedenlerinden biri; bebeğin diş çıkarma evresinde yanağının içini ısırmasıdır. Öte yandan aşağıdaki sebepler de bebeklerde ağız yarası çıkmasına yol açabilir:

 • Ateşinin yükselmesi
 • Ağız içi yaralanmaları ve enfeksiyon
 • Demir, çinko, B vitamini eksikliği
 • Ağız mantarları (Bu durum ağız kenarında lekelerle ve beneklerle seyreder.)
 • Stres
 • Viral hastalıklar (Solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı vb.)
 • Gıda alerjileri
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
 • Antibiyotik kullanımı
 • Emziren annenin göğsünü iyi dezenfekte etmemiş olması
 • Bebeğin biberonununda, emziğinnde, oyuncaklarında temizliğe özen göstermemek
 • Mikrotravmalar (Dilin, dudağın, yanağın ısırılması; sert yiyeceklerden kaynaklanan tahriş, diş fırçalamanın yumuşak bir şekilde yapılmaması)
 • Sirke, patates cipsi, turşu, turunçgiller, baharatlı ve tuzlu çerezler başta olmak üzere ağız mukozasında tahrişe neden olabilecek çeşitli besinler de bebeklerde ağız yarası nedenleri arasındadır.

Bebeklerde Aft (Ağız Yarası) Belirtileri

Bebeklerde aft çoğunlukla dilin alt tarafında, dudakların ve yanakların iç kısmında görülmektedir. Damakta da meydana gelir ancak bu nadiren gerçekleşir. Aftlar oval veya yuvarlak şekildedir. Gri, beyaz, sarı, kırmızı renklerde olabilir. İçi sıvıyla dolu, şiş görünümünde küçük keseler olup ağrıya sebebiyet verebilirler. Bundan dolayı bebekte sinirlilik, huysuzluk hâli görülebilir.

Bebeklerde aft kendini şöyle gösterir:

 • Aft keseciklerinin patlamasına bağlı olarak yaralar meydana gelir. Bu sırada ağzın içerisine yayılan sulardan dolayı pis bir koku oluşur.
 • Bebeğin ağzında aft varsa süt emerken ve farklı gıdaları yerken zorluk çeker.
 • İştahsızlık, yüksek ateş ve salya akması gözlemlenebilir.
 • Ağzında aft olan bebek kendini huzursuz hisseder; hiç keyfi olmaz.

Bebeklerde Aft Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde ağız yarası tedavi edilmese bile kendi kendine iyileşebilir. Bu müddet çoğunlukla 7-10 gün arasıdır. Yemek yerken duyduğu acı 5-6 gün içinde hafiflemeye başlar. Bebekteki ağız yarasının geçmemesi hâlinde doktora başvurulabilir. Antiseptik içeren bir solüsyon reçetelenir ve bir ağrı kesici önerilebilir.

Gerekli görülürse bebeğinizden bazı tahliller de istenir. Böylece ağız yarasının vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı saptanır. Eğer sebep buysa tedavi; vitamin ve mineral takviyesine yönelik olacaktır.

Altta yatan başka bir problem varsa uygulanacak tedavi buna göre şekillenecektir. Beslenme yetersizliği mevcutsa bebeğin beslenme programında ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği doktor tarafından kararlaştırılacaktır.

Bebeklerde Aft (Ağız Yarası) Nasıl Geçer?

Bebeklerde aft tedavisi için uygulanabilecek çeşitli doğal çözümler vardır. Örneğin bal, zerdeçakl, karbonatlı su bunlardan bazılarıdır.

Bebeklerde Aft (Ağız Yarası) Tedavisi İçin Karbonatlı Su

 • Bir bardak su kaynatılır ve ılımaya bırakılır.
 • İçerisine bir çay kaşığı karbonat eklenir ve karıştırılır.
 • Parmağa temiz bir bez sarılarak bu sıvıya batırılır.
 • Bebeğin ağzında yara olan yerlere sürülür.

Bebeklerde Aft (Ağız Yarası) İçin Doğal Tarif

Zerdeçal; antibakteriyel, antiseptik ve anti-enflamatuar özellikleriyle bebeklerde ağız yarasının iyileşme sürecini hızlandırır. Zerdeçali bal ile karıştırarak bebeğin ağzında aft olan yere uygulamanız iyi gelecektir. Fakat bal küçük yaştaki bebekler için zararlı olabilir. Bu yüzden, bebeğiniz 1 yaşına girmediyse zerdeçal ile bal karışımını kullanmamanız önerilir.

Not: Bebeğiniz yoğurt yiyebilecek kadar büyüdüyse biraz yoğurt vermeniz de acının azalmasını sağlayacaktır.

Sirkeyi suyla seyrelttikten sonra yara olan bölgeye uygulamak mikropları öldürür. Fakat sirkenin organik olmasına dikkat edilmelidir. Bu yöntemi denemeden önce doktora danışılmalıdır.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

5 yorum

 1. Benim kızımda da ağız yarası vardı, karbonatlı su gerçekten faydalı, deneyin derim. Fakat işe yaramıyorsa doktora götürmeyi ihmal etmeyin. Gerçi bu dönemde hastaneler tehlikeli ama bebeklerde ağız yarası uzun süreli ise bunu ihmal etmemek gerek. Vitamin eksikliği varsa bu durum başka hastalıklara da yol açabilir.

  Bu arada bizim doktorumuz Piraldyne solüsyon tavsiye etmişti. Geçmiyorsa onu da kullanabilirsiniz.

 2. Benim kızımda da ağız yarası vardı, karbonatlı su gerçekten faydalı, deneyin derim. Fakat işe yaramıyorsa doktora götürmeyi ihmal etmeyin. Gerçi bu dönemde hastaneler tehlikeli ama bebeklerde ağız yarası uzun süreli ise bunu ihmal etmemek gerek. Vitamin eksikliği varsa bu durum başka hastalıklara da yol açabilir.

  Bu arada bizim doktorumuz Piraldyne solüsyon tavsiye etmişti. Geçmiyorsa onu da kullanabilirsiniz.

 3. 18 aylık oğlumun ağzında yara çıktı. 1 haftadır geçmiyor. Karbonatlı su da denedim, ballı zerdeçal da denedim işe yaramadı. Hiç iştahı yok, zaten yaradan dolayı doğru dürüst bir şey yiyemiyor. Ateşi de var. Sürekli huzursuz. İlaca başladık umarım en kısa sürede geçer.

 4. Bebeğe 1. ayına girmeden biberon ve emzik vermeyin. Biberon kullandıktan sonra sterilize etmeye özen gösterin. Bazıları karanfil yağı, buz, aloe vera gibi şeyler tavsiye ediyor ama onları bebeklere uygulamayın kızlar onlar daha büyük çocuklar için. Mesela bebeğinizin diline buz küpü temas ettirirseniz soyulabilir. Ben de öyle bir hata yaptım oradan biliyorum. 🙁 Önce doğal çözümleri deneyin, geçmezse ilaç kullanmaktan çekinmeyin. Çocuğun o eziyeti çekmesinden daha iyidir. Gerekiyorsa tabii ki kullanacaksınız ilaç zehirlemez merak etmeyin.

 5. Arkadaşlar ben eltimden duydum siyah çay bebeklerde ağız yarası için iyi geliyormuş. Sallama poşeti kaynar suya döküyorsunuz ve demliyorsunuz. Ilımasını bekliyorsunuz ve sonra bebeğinizin ağzında yara olan kısma tutuyorsunuz. Denemekten zarar gelmez.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*