Bebeklerde AlerjiBebeklerde alerji daha çok besin alerjileri olur. Genetik ile alakalı olsa da bu besin alerjisi anne ve babada olmayabilir. Bu yazıda sizlere bebeklerdeki alerjiler ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Bebeklerde Alerji Oluşma Nedenleri

-Bebeklerin bağışıklık sistemleri, yetişkin insanların bağışıklık sistemlerine göre daha zayıftır. Bu yüzden dışarıda bulunan bakterilerden bir hastalık kapması çok normaldir. Bu yüzden bebeğin ebeveynleri bebeğin temizliğine çok fazla özen göstermeli ve dikkat etmelidir. Bu hastalıklar sonucu bazı alerjiler oluşabilir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

-Yumurta, süt, balık gibi ürünlerden alerji oluşabilir. Bunun nedeni bebeklere bu yiyeceklerin içindeki vitaminlerin fazla gelmesinden kaynaklanıyor olabilir.

-Bebekleri çok küçük yaşlarda parfüm ve deodorant gibi kokulara maruz bırakırsanız hem o zaman bazı sağlık sorunlarına yol açar hem de ileride bazı alerjilerin olmasına sebebiyet verir. Bu yüzden bebeklerin yanında olabildiğince temiz hava olmalıdır.

[geo-post id=”310″ label=”Önerilen Yazı”]

Bebeklerde Alerji Belirtileri

-Bebeklerde pişik ve yanma hissi oluşuyorsa ve yanında kaşıntı da varsa bunlar alerjinin en temel belirtilerindendir.

-Nefes darlığı ve yutma güçlüğü çekmek alerjilerin bir diğer belirtisidir. Çok sık görülmez ama yaşanması durumunda acil tedaviler uygulanmalıdır.

-Bebeğin gözlerinde şişlik oluşuyorsa ve bunun başka bir nedeni yoksa alerji belirtisi olabilir.

-Bebeğin dudağında veya boğazında şişlik varsa bebekte alerji var demektir. Çok sık görülmeyen bir belirtidir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

-Son olarak bebeğinizde diğer yaşıtlarına göre büyüme geriliği varsa bu da alerjilerin bir belirtisidir. Büyüme geriliğinin birçok sebebi vardır. Bu yüzden tamamen emin olmalısınız.

Tedavi

Bebeğinizde bazı testler sonucu alerji olduğu ve bunun da besin alerjisi olduğu anlaşılırsa bazı tedavi yöntemleri uygulanır.

Örneğin ilk başta alerji yapan bu besinin yenememesi gerekir. Doktor gözetiminde bunlar denenir. Ayrıca alerji yapan besinin içindeki şeyler tespit edilerek bunların da yenilmemesi sağlanır. Aynı şey değildir fakat içeriği aynı olduğu için alerjinin devam etmesine neden olabilir. Bebeğinizdeki alerji besin alerjisi değilse gerekli tedaviler uygulanır. Bazen tedaviler sonucu bu alerji geçer. Bazen de ömür boyu devam eder. Ömür boyu ilaç kullanmak gerekebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*