1. Ana Sayfa
 2. Bebek

Bebeklerde Ateş *2023 Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?


0

Bebeklerde ateş olduğunda bu durum vücudun bir enfeksiyonla savaştığının ve bağışıklık sisteminin çalıştığının bir işaretidir. Bebeklerde ateş düşük dereceli olduğunda çok küçük çocuklar için bile faydalı olma ihtimali vardır. Ancak yüksek dereceli bebeklerde ateş ciddi bir enfeksiyona işaret edebilir. Bu yazıda, bebeklerde ateş nasıl düşürülür, nelerden kaçınılması gerektiğine ve bebeklerde ateş olduğunda ne zaman yardım isteneceğine değiniyoruz.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Bebeklerde ateş konusunda bir bebeğin vücut ısısı genellikle 37°C civarındadır. Bebeklerin vücut sıcaklıkları aşağıdaki durumlarda ateşlenir ve bebeklerde ateş varlığı netleşir:

 • 100.4°F (38°C) veya makattan alındığında daha yüksek
 • Kulak veya alın gibi diğer alanlarda ölçüldüğünde 99,4°F (37.4°C) veya daha yüksek

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı

Bebeklerin genellikle çok yüksek ateşi olur. Ölçüm 105 ° F’nin yani  (40.5°C) üzerine çıkmadıkça ateşin kendisi tehlikeli değildir. Ancak ateşe neden olan enfeksiyon, ateş yüksek olmasa bile çok tehlikeli olabilir.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde ateş olduğunda, anne ateşin kendisini değil, ateşin altında yatan nedeni tedavi etmeye odaklanmalıdır. Doğru tedavi, bebeğin yaşına, ateşin şiddetine ve diğer semptomlara bağlı olacaktır.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür

Bir doktor, bebeklerde ateş düşmesi için özel ilaçlar önerebilir. Asla aspirin kullanmayın ve bebeğe yetişkinler için verilen ateş düşürücü ilaçlar vermeyin.

Ambalaj üzerindeki veya doktor tarafından verilen talimatlara uymak çok önemlidir. Çoğu durumda, doğru dozaj çocuğun ağırlığına bağlıdır. Dozu iki kez kontrol edin ve ilacı vermek için kullanılan aletin doğru ölçümleri ölçtüğünden emin olun.

Bebeklerde Ateş Düşürme

Anne, bebeklere ve çocuklara yalnızca resmi yönergelere göre ve tercihen bir doktor gözetiminde ateş düşürücü ilaç vermelidir. 3 aydan küçük bebekler için bu tür ilaçları önce bir doktorla konuşmadan kullanmayın.

Bebeklerin ve çocukların 5 yaşından önce ateşli hastalık geçirmesi ve bu hastalıklar genellikle tehlikeli değildir. Genellikle soğuk algınlığı, grip veya kulak enfeksiyonunun bir sonucu olarak ateşle tetiklenirler. Ateş düşürücü ilaçlar o anki hastalığın riskini azaltmaz sadece vücut hastalıkla savaşırken tıbbi destek olur

bebeklerde ateş kaç olmalı

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşer?

Doktor bebeğe ateş düşürücü ilaç verilmesini önermiyorsa, aşağıdaki evde yapabileceğiniz bir kaç yol ile hastalığı geçirmede bi nevi yardımcı olabilir:

 • Sıvı Tüketmek: Amaç onları nemli tutmaktır, bu nedenle onlara bol su vermek en iyisidir.
 • Hafif Giysiler: Bebeği kalın giysiler veya palto değil, hafif katmanlar halinde giydirin.
 • Yıkama: Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için el yıkama ve diğer hijyen önlemlerini uygulayın.
 • Hemşirelik: Bebek emziriyorsa, çocuğa biberonla yada süt annesine verilerek emzirmeye yardımcı olabilir.

Emzirme, bebeğe enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olacak antikorlar sağlayabilir. Ayrıca onları nemli tutmaya yardımcı olur ve ağrılarını hafifletebilir. Anne grip olsa bile, emzirmeye devam etmek güvenlidir.

Kaçınılması gerekenler

Birçok ev ilaçları ateş için sadece dış vücut ısısını düşürür, bu da bebeği daha rahatsız edebilir.

Bebeklerde ateş varsa:

 • Ateş ağrı gibi enfeksiyon semptomlarını tedavi etmek için tıbbi bakım yerine evde kullanılan ilaçları kullanmayın.
 • Ağlama veya titreme gibi rahatsızlık belirtileri gösteren bebeğe soğuk veya ılık bezler uygulamayın.
 • Onları emzirmeyi bırakmayın.
 • Doktor önermedikçe bebeğe ilaç vermeyin ve ardından talimatları dikkatlice izleyin.
 • Bebeğin sıvı veya yiyecek alımını sınırlamayın.
 • Bebeği toplum içine çıkarmayın veya kreşe göndermeyin.

Bebeğin ateşini güvenle almak

Bebeğin ateşini ölçmenin en güvenilir yolu poposudur. İlk olarak, bir termometrenin ucunu yağlayın. Bebeği yan veya mide üzerine yerleştirin ve sadece termometrenin ampulünü poposuna nazikçe sokun. Cam termometre kullanmayın ve termometreyi zorlamayın.

Bebeğin ateşini ölçerken anneye hemşirenin yada doktorun yardımcı olmasına dikkat edin. Bebek direnirse, uykuya dalana kadar beklemeyi deneyin.

Acil Yardım Ne Zaman Aranmalı?

3 aylıktan küçük bir bebeğin ateşi çıkarsa, derhal tıbbi yardım isteyin. Bir çocuk doktoru ile iletişim kurmak mümkün değilse, acil servise götürün. 1 aylıktan küçük bebeklerin ihtiyacı olabilir ve ciddi enfeksiyonlar için hastanede vakit geçirmesi gerekebilir. 3 aylıktan küçük bebekler için bir doktorun kan testi ve diğer testleri yapması gerekebilir.

Daha büyük bir bebek veya küçük bir bebekte ateş çıkarsa, rehberlik için bir doktor başvurun. Başka bir semptom yoksa, hastalığın ciddi olması olası değildir. Doktor bir tedavi önerirse ancak semptomlar birkaç gün içinde düzelmezse, doktoru tekrar arayın.

Bebeklerde Ateş

Özetleyecek Olursak

Bebeklerde ateş tedavisi, yaşlarına ve semptomlarına bağlıdır. Her çocuk farklıdır ve farklı risk faktörleri vardır. 3 ayın altındaki bebeklerde ateş çıkarsa, derhal bir doktora başvurun. 3 aylık veya daha büyük, hafif ateşi olan bir bebek evde tedaviden yararlanabilir, ancak yine de tavsiye için bir sağlık hizmeti sağlayıcısına başvurmak iyi bir fikirdir. Genel olarak, bebeklerde ateş durumunda gecikmeden tıbbi yardım almak ve ateşin ciddi bir enfeksiyona işaret edebileceğine dikkat etmek en iyisidir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap