1. Ana Sayfa
 2. Bebek

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı *2023


0

Bebeklerde burun tıkanıklığı önem verilmesi gereken bir sorundur. Doğru müdahale yapılabilmesi için tıkanıklığı anlayabilmek gerekir. Bebeklerde burun tıkanıklığı müdahalelerinde hata olursa nefes sorunları da olabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı nedeniyle var olan küçük bir sorun daha büyük hale gelebilmektedir. Müdahalenin doğru olmaması bebekte morarmalar tıkanmalara dönüşebilir. Sorunun yaşanmaması için dikkat gerekir. Bebeklerde burun tıkanıklığı için uzman görüşleri de dikkate alınmalıdır.

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Yeni Doğan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı 

Yeni doğan bebeklerde burun tıkanması sorunu olduğunda anneler çok hassas olabilmektedir. Endişe veren durumun hataya neden olmaması için yeni doğan bebeklerin burun solunum ihtiyaçlarını dikkate almak gerekir.

 • Yeni doğan bebeklerde anne karnından kalan aminyon sıvısı atılmamış durumdadır. Bu nedenle bebeklerde burun tıkanıklığı görülmesi normal olacaktır.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı yeni doğanlarda ilk günlerde bebeğin kendiliğinden hapşırması ve atılmasıyla tedavi edilebilir. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden temizlenen bir durum olacaktır.
 • Geçici görülen bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu için sıvının kendi kendine geçmesi minik parçaların atılması şeklinde de olabilmektedir. Küçük mukus parçaları çoğu zaman soruna neden olmasa da nazik şekilde çıkarılması sağlanabilir.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı yeni dünyaya gelen bir bebekte bir kulak çubuğu, bir yumuşak temiz bez parçasıyla sağlanabilir. Önemli olan detay, mutlaka bu malzemelerin temiz olması gerektiğidir.
 • Başka bir kişinin kullandığı kulak pamuğu, bez kesinlikle bebek burnundan içeri sokulmamalıdır.
 • Bebek rahatsız oluyorsa sert davranıyor olabilirsiniz. Bunu engelleyecek şekilde önce bebek burnuna ılık bir buhar etkisi olabilir.
 • Bebek burnunda tıkanıklık zor geçecek gibi görünüyorsa önce hava yoluyla yumuşatmak gerekmektedir. Bunu derisine zarar vermeyen buharla gerçekleştirmek mümkündür. Kanalları açılan burun deliklerinde mukus, katılaşan sıvı daha kolay bir şekilde çıkmaya hazırlanacaktır.

1 Yaşındaki Bebeklerde Burun Tıkanması Nasıl Giderilir?

1 yaşındaki bebeklerde burun tıkanması nasıl giderilir sorusunun yanıtı önemlidir. Burun deliklerinde kendini temizleme yeteneğini kazanana kadar bebekler bakıma ihtiyaç duymaktadır. 1 yaşındaki bebek henüz kendinin çok farkında olmadığından kendini temizlemekte de zorlanacaktır.

 • Bebeklerde burun tıkanıklığı 1 yaşa özel şekilde giderileceğinde kulak çubuğu yöntemi hala geçerli olacaktır. Fakat bebeklerde burun tıkanıklığı nemlendirilmiş bir kulak çubuğuyla giderilmelidir. Ilık bir suya batırılan kulak çubuğu burun deliklerine sokularak hafif şekilde çevrilebilir.
 • Kulak çubuğunun hafif pütürlü modellerden olması burun deliklerindeki kiri hızlı bir şekilde atmada etkili olacaktır.
 • Kulak çubuğu harici bir pamukla buruna müdahale yapılabilir. Pamuğu elle hafif şekilde sivri hale getirerek buruna sokabilirsiniz.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı giderilmesi için kullanılan yollardan biri serum fizyolojik damla kullanımıdır. Burun tıkanıklığını gidermek için güvenle kullanılan yollardan biridir. Bu ürünün hazırlanışında fizyolojik vücut sıvısı ve tuz bulunmaktadır.
 • Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı serum fizyolojik vücut sıvılarıyla geçirilebilir. Bir yaştan erken olan bebeklerde de bu işlem yapılabilmektedir.
 • Serum fizyolojik vücut sıvılarıyla yapılacak müdahalede üç damladan fazla kullanım olmaması gerekir. 1 yaşındaki çocuk için 3 uygun olurken yeni dünyaya gelen bebekte bir iki damla akıtmak yeterli olacaktır.
 • Damlayı buruna akıtmanızın ardından bebek yüz üstü çevrilmelidir. Ardından silme işlemi yapmalısınız.
 • Burnunun içinde biriken mukusun katılaşmaması hapşırma oranıyla da alakalıdır.

Bebeklerde burun tıkanması olması halinde uygulanacak yöntemler doktor önerilerine göre değişmektedir. Bazı bebeklerde geçmeyen burun tıkanıklığının arka planında başka sorunlar da olabilmektedir. Bebeklerde burun tıkanıklığı her zaman ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Ve Hırıltı 

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri hırıltıyla beraber değerlendirilebilir. Bebeklik süresi iki üç yaşa kadar düşünüldüğünde uygun müdahaleler nedene göre olacaktır. Burundaki tıkanma et beni gibi nedenlere bağlıysa müdahale bazen operasyona kadar varabilmektedir.

 • Bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu nedenlerine bakıldığında çevresel faktörler dikkat çekmektedir. Bebek dışarıdan toz gelen, kıl veya tüyü çok olan bir yerdeyse bebekte burun tıkanması daha çok olacaktır. Ev ve odası temiz olan bebeklerde hırıltılı tıkanma daha az olacaktır.
 • Tıkanmaya bağlı hırıltılarda akciğerlerdeki üşütme nedeniyle ses çıkıyor olabilir. Bu durumda yapılması gereken müdahale daha farklı şekillerde olabilmektedir.
 • Bebeklerde hırıltılı burun tıkanıklığı soğuk algınlığıyla görülüyorsa hemen bir uzmana başvurmanız gerekir. Soğuk algınlığı çözümünde burun spreyleri verilebilmektedir. Çocuk doktorunuz bu duruma en uygun çözümleri bulacaktır.
 • Üç yaşındaki bebeklerde burun tıkanıklığı bazı kalıtsal hastalıkların habercisi olabilmektedir. Geç kalmadan hemen bir doktora başvuru olması gerekir. Uzun süren hırıltılar için bu durum geçerlidir.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı nedeni olarak bebek temizliğine önem verilmemesi olabilir. Bebek düzenli olarak burun ve beden temizliğinden mahrum kalıyorsa burun tıkanması durumu ortaya çıkabilir.
 • Burun tıkanıklığıçocuk çok kuru ortamdaysa da görülebilir. Kuru havada mukusun katılaşması daha olasıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığı yastık nedeniyle görülebilir. Yastık boyu hafif şekilde yükseldiğinde tıkanma sorunu giderilebilir. Tabi boyun kısmını zorlamamak da önemlidir. 

Bebeklerde Burun Tıkanması Açma 

Bebeklerde burun tıkanmasını açma yolları direkt müdahale ile gerçekleşmektedir. Aspiratör en yaygın burundan mukus çekme yollarından biridir.

 • Aspiratörlerin çeşitleri kendi içinde değişebilmektedir. Pompa ile ve nefesle çalışanlardan kullanabilirsiniz.
 • Bebeğe banyo yaptırmak bebeklerde burun tıkanmasıaspiratör uygulaması öncesinde önem kazanmaktadır. Banyoda nemlenen mukus çok kolay biçimde çıkacaktır.
 • Serum uygulaması yaparak mukusun aspiratörle kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı serum damlası için ikişer damla sağ ve sol burun deliğine işlem olması gerekmektedir.
 • Pompa aspiratör kullanmadan önce içerisinde boş hava kalmamasına dikkat ediniz. Havası boşaltılmış durumdaki aspiratör bebek burnuna yapıştırılınca delikten çekim işlemi olur.
 • Kâğıt peçete bulundurarak çıkardığınız mukus parçalarını kenara koyabilirsiniz.
 • Aspiratörü bebeğin burnuna yaklaştırıp çektikçe hırıltı ve tıkanıklık geçecektir. Huzursuzluğu da kalmadan işlemler olacaktır.
 • Aspiratörle yapılan işlemin sayısı tam net olarak yoktur.
 • Bebeklerde burun tıkanıklığı miktarı, sorun sıklığı durumuna göre işlemler yapılabilmektedir.
 • Burun tıkanıklığı için uygulanan araçların temiz kalmasına dikkat etmek gerekir. Aspiratör ucu vs. burun içine giren her ne malzeme varsa sabunlu suyla temizlemek gerekir.
 • Bebeklerde burun tıkanması çözümlerinde, kanamayı engellemek, tahriş durumlarının önüne geçmek için buruna nazik davranmak gerekir.

Bebeklerde Burun Tıkanması Nasıl Açılır?

Bebeklerde burun tıkanıklığı açmak için kullanılan yöntemlerden biri tuzlu sudur. Tuzlu suyun hazırlanmasında ılık bir su olmasına dikkat edilmelidir. İçerisine katılan tuz miktarı da abartılı olmamalıdır. Aksi halde bebeklerde burun tıkanması esnasında tahrişe neden olabilirsiniz. Bebek burun deliği içerisi son derece hassas yapıdadır.

 • Bebeklerde burun tıkanıklığı açmak için burun spreyleri kullanmak etkili olacaktır. Özellikle 3 aydan sonra bu spreylerin kullanımı önerilmektedir. Bu süreye kadar anne karnından gelen sıvının kalıntıları bebekten kendiliğinden çıkacaktır.
 • Sprey kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar önemsenmelidir. Birçok anne spreyin verebileceği zararı görmezden gelerek soruna neden olabilmektedir. Sprey almadan önce mutlaka bir eczane veya doktora başvuru yapmalısınız.
 • Spreylerden kullanımı önerilen bir ürün grubu, deniz suyu elementleri barındıran çeşitleridir. İlaçlı olanlardan kullanılacaksa doktor başvurusuyla işlem olmalıdır.
 • Kanama olması halinde aspiratörle kanayan kısımlar alınmalıdır. Kanama kendiliğinden durmadığında hemen bir uzmana giderek işlem kontrolü yaptırmalısınız.
 • Burun tıkanıklığı sorunu için doktora başvurmanızın gerektiği diğer durumlara önem vermelisiniz. Gözlerde burunda şişlik varsa, döküntü görülüyorsa hemen bir sağlık kurumuna başvuru yapmanız gerekir.
 • Burun tıkanıklığının oluşmamasına odaklanarak sorunu daha başından önleyebilirsiniz. Örneğin yastığı çok düşük tutmamak, belirli aralıklarla burnu nemlendirmek gerekir. Bebek nefesinin kontrol edilmesi de önemli bir kriterdir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı iki haftadan çok sürdüğünde, nefeste zorlanma varsa uzmana başvuru gecikmemelidir. Bebeklerde burun tıkanıklığı emmesinde azalma olduysa doktorla çözülmelidir. Doktor kontrollerinde astım gibi sorunlar çıkması halinde burun tıkanıklığından daha farklı bir tedavi spreyi verilebilir. Spreylerin ilaçlı olanlarının amacı daha farklıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığı durumunda iltihaplanma gibi sorunlar olduğunda spreyin içeriği daha da değişebilir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap