1. Ana Sayfa
  2. Anne Çocuk

Bebeklerde Doğum Lekesi


Bebeklerde doğum lekesi bir tür cildin renk değiştirmesidir. Bebeklerde doğum lekesinin bu renk değişimleri çoğu zaman kısa süreli olup yakın zamanda giderken bazıları da bebeğinizi ömür boyu bırakmaz. Aileler bebeklerde doğum lekesi konusunda korku içinde olabilirler. Ama genellikle bebeklerde doğum lekesi zararsızdır. Çok nadir karşılaşılan bazı doğum lekeleri vardır. Bu doğum lekeleri olan bebeklerde bir doktora başvurmalınız. Bu durumda bazı tıbbi işlemler uygulanabilir.

Bebeklerde Doğum Lekesi Neden Oluşur?

Bebeklerde doğum lekesi oluşmasında pek bir bilgi yoktur. Çoğu insan doğum lekelerini hamileyken yenen yemekler yüzünden oluştuğunu bilir. Fakat bunun daha mantıklı ve biraz da olsa bilimsel açıklaması genetik problemlerdir.

Doğum Lekesi Tedavileri

Çok az görülen bazı bebeklerde doğum lekesi vardır. Bunlar için bazı tedavi işlemleri uygulanabilir. Bunu doktorlar bebek ilk doğduğunda tespit edemeyebilirler. Siz daha sonradan dikkatli olmalı ve yanlış bir işlem uygulamadan doktora başvurmalısınız.

Bu tedavi uygulanması gereken lekeler dışında doğum lekelerini bazı işlemler ile sildirebilirsiniz. Bunlar pek sağlıklı işlemler değildir fakat bunu yaptıran insanlar da vardır. Fakat bunun bebekken değil büyüyünce yapılması daha uygun olur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Gebelikte Simfizis Pubis Ağrısı (SPD) Neden Olur?

Son olarak git gide büyüyen doğum lekeleri çok tehlikelidir. Bu leke büyüdükçe bebeğinizin sağlığına zarar verebilir. Bu yüzden büyümeye başladığını fark ettiğiniz ilk günden itibaren hemen doktora başvurun. Ne kadar erken gidilirse o kadar iyi olacaktır. Ayrıca kendiniz bunu anlayamıyorsanız veya emin olamıyorsanız bu konuda da doktora götürebilirsiniz. Doktor gerekli test ve incelemeler sonucu kesin bir sonuca varacaktır ve sizi de buna göre bilgilendirecektir.

Doğum Lekesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Doğum lekesi erken doğum ve normal zamanda doğan bebeklerin %0,3’ünde görülür.
  • Bebeklerde doğum lekesinin kanser yaptığına inanılan bir batıl inanç vardır. Bu düşünce yanlıştır. Çok fazla önemli sağlık problemleri ve değişik durumlar haricinde bu olay yaşanmaz. Yani doğum lekesi kansere sebebiyet vermez.
  • Birçok doğum lekesi lazer ve tedaviler yardımı ile geçirilebilir. Bunlar bebeğiniz küçükken değil de büyüyünce yapılmalıdır. Ayrıca bebeğinizin bunu kavrayabilecek zamana geldiğinde ve artık bebeklikten çıktıktan sonra bu konuyu ona sormalısınız. O isterse ve siz de mantıklı bulursanız bu tedaviyi uygulatabilirsiniz.

konu hakkında bilinmesi gerekenleri sırasıyla derledik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.