Bebeklerde Ek Gıdaya GeçişBebeklerde ek gıdaya geçiş tüm dünyada ortak bilinen bir gerçekle, sağlıklı süt veren anneler için 1 yaştır. İbni Sina tüm dünyanın kabul ettiği Anadolu bilim insanıdır. Tıp alanında derlediği kitap uzun yıllar dünyada kabul gören tek tıp kitabı olarak okutulmuştur. İbni Sina, kitabında anne sütünün kan kadar kıymetli olduğunu, ilaç ve çocukları büyüten olduğunu açıkça belirtiyor.

Ek gıdaya geçiş çok önemli bir süreç, zamanımızda çalışan annelerin, çocuklarını çok erken zamanda kreşe vermek zorunda olan annelerin, standardına uyularak 6 ay sadece anne sütü denmesi anlaşılabilir. İlk altı ay, su dahil hiçbir yabancı gıda çocuğa tadımlık dahi verilmemeli. Vücudu tüm zararlara açık olan dünyaya yeni gelmiş bir yavrunun vücudunu ancak anne sütü koruyabilir. Alınan her yabancı gıda, et, süt, meyve hatta su; çocuğun bağışıklık sisteminin sağlıklı gelişmesine engel olup çeşitli kronik hastalıklara metabolizmasını açık hale getiriyor ve çocuk çok sık hastalanıyor.

İlk altı ay su bile verilmemeli, 6 aydan sonra sadece 1 öğün sirke ile temizlenmiş organik meyveler ezilerek çok çok az miktarda yedirilebilir, glüten içeren (ekmek, poğaça börek), laktoz içeren (süt, peynir, yoğurt) kesinlikle 1 yaşına kadar denemesi dahi çocuğun bağışıklığının çok sağlam gelişmesi önünde ciddi bir engel, gluten ve laktoz alerjik de olabilir. Gıda yanlışları sebebiyle ciddi zararlar görmüş çocukların sayısı azımsanamayacak kadar çok. Maalesef cahil bir baba yiyebiliyor diye çocuğuna kebabından bir parça veriyor, anne muhtemelen ondan da cahil, doktorları ek gıdaya yavaş yavaş meyve püreleriyle geçilebileceğini söylerken anne hanım efendi, gülerek, muhteşem yanlışını doğru zannederek süt yavrusuna et yedirdiğini doktora bildiriyor, bunun olası sonuçları : 9 aydan önce yedirilen evde mayalanmış organik yoğurdun dahi bebeğin mide zarını delebileceği yönünde. Günah değil mi sabi sübyana, onun vücudu sadece anne sütüne uygun, ek gıdaya geçiş de öyle her öğün çorba meyve falan yedirmek değil, bir yemek kaşığı kadar sebze çorbasını tatması, günde bir yemek kaşığı kadar su denemesi, bir dilim kadar meyve püresi tüketmesi demek..

Bebeğinizi dünyaya getirdiniz, ona vermenizin gerekli olduğu ilk şey, zekasını, fiziksel ve ruhsal gelişimini, güven duygusunu ve en önemlisi sağlığını korumanızı sağlayacak olan yegane besin sütünüz. Sağarak vermek, hemen işe dönmek, anneannenin, babaannenin, bakıcının eline bırakarak sağılmış anne sütü ile beslemesini sağlamak ya da süt vermeyi bırakıp sadece formül mamalarla beslemek, dünyaya getirdiğimiz o masum canı bu hayata biraz eksik hazırlamaktır.

Annenin görevi nasıl sütünü korumak, sağlıklı yeşil sebzeler yiyerek bol su içerek sağlıklı süt yapmaksa babanın görevi de annenin huzurunu sağlayarak sütün üretimini korumaktır. 5 yıla kadar emziren anneler var, iki yıl her gıdanın yanında çocuğu emzirmek, onun öncelikle sağlıklı zeka ve fiziksel gelişimini sağlayacak olandır. Anne sütünün zekaya doğrudan etkisi olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Tüm bunların yanında, her şey mümkün hayatta, süt azalabilir, çocuğu doyuramayabilir… böyle durumlarda formül çocuk mamaları cam biberonlar damağa özel kauçuk biberon emziklerle her seferinde kaynar sularla temizlenerek, hijyen kurallarına ekstra dikkat ederek hazırlanıp bebeğe içirilmelidir. Bunun yanında süt olmasa bile bebeği emzirmek, onun güven duygusu, sağlıklı psikolojisi ve anne bebek bağı için çok çok önemlidir.

Ek Gıda Zamanında

Ek gıda zamanı, tuzsuz sebze çorbaları ekmeksiz olarak bebeğe çok az verilebilir. Sebze çorbalarına alışması, 1 yaştan sonra emzirme yanında öğün olarak yedireceğiniz gıdalara hazırlık olması açısından çok önemlidir.

Meyveleri, meyve filelerine dilim dilim koyarak vermenin bebeğin boğazına kaçma riskini önlediği bilindiğinden, plastik fileler olmamasına dikkat ederek, en güzel ek gıda sebze meyve file emziğinden temin edebilirsiniz.

Çok az miktarda meyve ve sadece sebze içeren çorbalar ilk 6 aydan sonra verilebilir. Özellikle paketlenmiş gıdalar, konserve bebek mamaları püreler vs çocuğun ileriki dönem sağlığı için ne kadar yararlıdır bunu çok iyi düşünmeli anneler.

Mevzu Bebekse, Her şey Emek

Evde aldığınız organik meyveyi siz de püre yaparsınız. Evde haşladığınız havuçları kendi suyunda siz de ezersiniz. Mevzu bebekse, her şey emek.

Anne sütü; 9 ay boyunca rahminde büyüyen canı, kendi kanıyla besleyen annenin doğan bebeğine kemiklerinden süzerek ürettiği besindir anne sütü, hiçbir şey yerini tutamaz. Annenin sütü kesilse de emzirdiği bebeğinin memede kurduğu güven bağıyla yetiştirdiği çocuğun güzel huyunu hiçbir şey sağlayamaz.

Her şey artık annenin Sütüne de düşman, teknoloji, stres, para kaygısı, kötü besinler ve beslenme… 6 aydan sonra anne sütü ciddi ölçüde azalıyor diye ek gıdalara geçmeye başlanıyor, yine de doyurucu yağlı ve çok sütü olan anne, 6 ayda yavaş yavaş tuzsuz sebze çorbası ve meyve tattırabilir bebeğine fakat aslında sadece emzirmesi yeterli. Eğer besleyici ve fazla süt üretiyorsa anne, fazla sütünü buzluğa koyup, sütten kesilse dahi çocuğuna ilaç diye vermeyi sürdürmeli.

Anne Sütünün Gücü

Anne sütü, ateş düşürüyor, enfeksiyonlara karşı koruyor, bağışıklığı güçlendiriyor ve büyütüyor. Bunu hiçbir gıda yapamıyor.

Çocuğun sağlığı için altı ay anne sütü hariç, hiçbir gıda, su dahil bebeğin bedenine giriş yapıp anne sütünün büyük koruma çalışmasını bozmaya izin vermemeli.

Eskiler çok iyi bilirdi, bir annenin  sütü yetmezse başka doğum yapan bir anne emzirirdi diğer bebeği de. Anneler iyi bilirler bebek hasta olduğunda anne sütünün rengi değişir sanki vücut gerekli iyileştiren maddeleri süte ekliyor gibi…

Anne sütü mucizesi verilebildiği kadar değil, süt az olsa dahi çocuğun psikolojisi ve sağlıklı bağ kurmasının gelişimi için 2 yıl sürdürülmeli. Bebeklerimiz sağlık sıhhatle büyüsün diye, görevimiz anne sütü!

Faydalı olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*