1. Ana Sayfa
  2. Bebek

Bebeklerde Gaz Problemi


Bebekler de bazı ağlamalar eşliğinde gaz problemi görebilirsiniz. Bunlar bir hastalık veya başka bir şey olmadıktan sonra normal şeylerdir. Genelde akşamları sizi ve bebeğinizi rahatsız eder. Bu yazıda sizlere bu gaz problemlerinin nedenlerini ve çözümlerini anlatacağız.

Bebeklerde Gaz Problemi Nedenleri

  • Bebekler ilk haftalarda emzirme sırasında hava yutabilirler. Bu durumda mide ve bağırsaklarda ağrıya sebep olur. Böylece bebek de rahatsız olur.
  • Bebekler anne karnından çıktıktan sonra başka bir dünyaya gelirler. Bu dünyaya alışırken bazı sıkıntılar yaşayabilir ve bunlar da gaz sancısına neden olabilir.
  • Bebeğinizin bir durum karşısında ağlaması ya da ağzı açık uyuması sırasında hava yutabilir. Bu da onun gaz sancısı çekmesine nede olabilir. Bu ilk aylardan sonra daha azalır. Bebeğiniz alıştıktan sonra bu problem ortadan kalkar.

Bebeklerde Gaz Problemi Çözümleri

  • Bebeğinizin karnına sıcak havlu koyabilirsiniz. Bu bebeğinizin gaz problemini tam olarak geçirmeyecektir fakat biraz da olsa rahatlamasını sağlayacaktır. Bu durumda da ağlaması azalabilir.
  • Bebeğinize banyoda ılık su ile duş aldırabilirsiniz. Bu banyoda kafasını ıslatmamalısınız ve daha çok karnını ovalamalısınız. Bu bebeğinizi rahatlatacaktır. Ayrıca bebeğinizin uyumasını sağlayabilecek bir yöntemdir.
  • Bebeğinizin karnına ve ayaklarına hafif masajlar yapabilir ve gaz sancısını geçirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu hareketler bebeğinizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.
  • Bu durumlarda bebeğinizi ne çok sıcak bir yerde ne de çok soğuk bir yerde tutun. Bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı orta dereceli olmalıdır. Çok soğuk ve sıcaklar bebeğinizi rahatsız edecektir.
  • Bu zamanda anneler de gaz yapıcı yiyecekler yerse bebeği emzirdiği için bu sorun bebeğe de geçecektir. Bu yüzden anneler de buna çok dikkat etmelidir. Aksi takdirde hem annede hem de bebekte gaz sorunları oluşabilir.
  • Bebeğinize banyo sonrasında hafif masajlar uygulayabilirsiniz. Bu bebeğinizin sancısı varsa onu azaltacaktır. Ve uyuması için bir yöntemdir. Uyuduktan sonra sancısı biraz daha fazla azalabilir. Masajın zamanını da iyi ayarlamalısınız. Bebek banyodan çıktıktan sonra üstünü giydirmeden yapılmamalıdır. Bebeği rahatlatmak isterken hasta olmasına sebep olabilirsiniz. Bu yüzden bebeğinizi giydirip normal bir halde iken masaj yapmalısınız.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.