Bebeklerde Hıçkırık Nasıl GeçerBebeklerde hıçkırık, birçok yeni ebeveyn tarafından gözlemlenir. Bebeklerde hıçkırığın ana nedenleri bilinmemektedir ancak bazı önleyici tedbirler oluşumunu azaltabilir. Bebeğinizdeki hıçkırıkları nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek için lütfen okumaya devam edin.

Bebek hıçkırıkları, çoğu yeni ebeveynin bir bebeğin doğumunun ilk birkaç ayında katlanmak zorunda kalacağı bir şeydir. Çoğu bebek düzenli aralıklarla, özellikle evden çıktıklarında veya beslenmeden hemen sonra hıçkırık yaşar. Hıçkırık normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Hıçkırık, yeni doğan bebeklerde yaygın olan birçok normal refleksten biridir. Yeni ebeveynler özellikle ilk kez olanlar bu gerçeğin farkında olmayabilir. Hıçkırıklarla ilgili bir başka ilginç gerçek de, annelerin bebek henüz anne karnındayken bile bebeğin hıçkırığını hissetmesidir.

Bebeklerde Hıçkırığa Ne Sebep Olur?

Tıp uzmanları, hıçkırığın bebeğin iç organlarının görece olgunlaşmamışlığından kaynaklandığını düşünüyor. Bu nedenle, bir bebek hıçkırık geliştirdikçe, yoğunluk ve sıklık da azalacaktır.

Bebeklerde Hıçkırık Ne Kadar Sürer?

Hıçkırık, bir dakikadan yarım saate kadar veya bir seferde bir saat kadar sürebilir. Hıçkırığın süresi ne olursa olsun bebeğe hiçbir şekilde zarar vermez. Bununla birlikte, bir bebek büyüdükçe sinir bozucu bulabilir ve bu nedenle ebeveynler hıçkırık yaşarken dikkatini dağıtmak için farklı yollar bulmak zorunda kalabilir. Altı aylıktan küçük bebeklerde hıçkırık sık görülür.

[geo_ad]

[geo_ad2]

[geo-post id=”187″ label=”Önerilen Yazı”]

Bebeklerde Hıçkırıklardan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğinizi Besledikten Sonra Geğirmek

Bazen hıçkırık, bebek tarafından beslenirken yutulan fazla hava nedeniyle oluşur. Bu, bebeği geğirerek kolayca giderilebilir. Bebeğin çok fazla hava yutmamasını sağlamak için ebeveynlerin biberondan farklı meme uçları ile deney yapması gerekebilir. Doğru meme ucu boyutu, süt fışkırmak yerine yana yattığında sabit süt damlalarını bırakan boyuttur .

Besleme Konumunu Değiştirin

Anne sütüyle beslenirken hıçkıran bebeklerde beslenme pozisyonunun değiştirilmesi yardımcı olabilir. Beslenmeyi bırakmak ve ancak hıçkırık tamamen geçtikten sonra devam etmek en iyisidir.

Biraz Ilık Su Beslemek

Biraz daha büyük bebeklerde az miktarda ılık su beslenmesi hıçkırıklardan kurtulmaya yardımcı olabilir.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Bebeğinizi Fazla Beslemekten Kaçının

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da bir başka popüler inanç, hıçkırığın bir bebeği aşırı beslemenin bir sonucu olduğudur. Bebeğiniz beslendikten hemen sonra düzenli olarak hıçkırırsa, bu olası neden olabilir. Hıçkırığının gerçek nedeni olup olmadığını kontrol etmek için bebeği normalden biraz daha az beslemeyi deneyebilirsiniz.

Bir bebeğin hıçkırması durumunda, genellikle ebeveynler bebeği sakinken beslemeye çalışmalıdır. Ancak bebeğin çok uzun süre aç kalmamasına özen gösterilmelidir. Beslenme zamanı, çok fazla dikkat dağıtıcı olmadan sakin ve huzurlu olmalıdır. Beslenme sırasında hıçkırık oluşursa, ebeveynler beslenmeyi bırakmalı ve hıçkırığın geçmesi için makul bir süre beklemelidir. Hıçkırık, çoğu bebeğin zaman geçtikçe büyüdüğü bir şeydir. Bir bebeğin iç organları geliştikçe hıçkırıklar giderek azalacak ve geçmişte kalacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*