Bebeklerde İsilikYetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde isilik oluşabilir. Bu kabarcıklara isilik adı verilir. İsilik bir çeşit cilt hastalığıdır. Bebeğinizde isilik görürseniz korkmanıza gerek yoktur. İsilik her yaştan insanda oluşabilecek bir rahatsızlıktır. Hatta isiliğin bebek ve küçük yaşlı çocuklarda görülme ihtimali daha fazladır.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Bebekler Neden İsilik Olur?

-İsiliğin oluşmasındaki en temel sebep aşırı sıcaklık ve bunun nedeniyle terlemektir. Bebeğinize sıcak havalarda bile kalın şeyler giydiriyorsanız bu isiliğin temel sebebidir. Bebeğiniz hem sıcak havanın hem de kalın kıyafetlerin etkisi ile çok fazla terler. Aşırı terleme sonucunda ise bebekteki ter bezleri tıkanır ve terleri dışarı atamaz hale gelir. Bunun sonucunda da isilik ortaya çıkar.

-Bebeğinizle beraber bir tatil yapmak için sıcak yerlere giderseniz buralarda da isilik oluşma ihtimali fazla olur. Bebeğinizin cildi normalde oturduğunuz yere göre alışmıştır ve o yeri benimsemiştir. Farklı bir hava ile karşılaşınca bebeğinizde isilik oluşabilir.

-Soğuk havalarda evimizde kalorifer, ısıtıcı veya soba gibi ısınmaya yarayan bazı aletler kullanırız. Bu aletlere bebek yakın olur ve bir süre orada kalırsa vücudunda isilik oluşabilir. Bu yüzden bu gibi aletlerin yanında çok durulmamalıdır.

[geo-post id=”304″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

-Bebeğinizde diğer yaşıtlarına göre fazla kilolar varsa bu isiliğe neden olabilir.

Bebeklerde İsilik Nasıl Tedavi Edilir?

İsilik olan insanlarda isiliği geçirmek için bir tedavi yoktur. Bu yüzden doktora gitmeye de gerek yoktur. İsiliğin geçmesi için zaman ve tedbir gereklidir. Bebeklerde ise bu gibi durumlarda doktora başvurulabilir. Doktor bebeğin kaşınma ve yanma gibi hislerini azaltmak için bazı ilaç veya kremler verebilir. Bebeklerde bu tedavinin yanında bol bol duş aldırılmalı ve bezleri sürekli olarak değiştirilmelidir. Bunlar bebeğinizin isiliği geçirmesinde hız kazanmaya yardım eder. Yetişkinlerde ise tedbir amaçlı sürekli olarak duş alınmalıdır. İsiliğe neden olan şeyden uzak durulmalı gerekirse hiç yaklaşılmamalıdır. Bu tedbirler sayesinde isilik kolay ve hızlı bir şekilde geçer. Bebeklerde olduğu gibi yetişkinler de krem alabilir ve kullanabilirler. Çoğu yetişkin bu dönemde kreme ihtiyaç duymaz fakat ihtiyaç halinde eczaneye başburabilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*