1. Ana Sayfa
  2. Bebek

Bebeklerde Kabızlığa Ne iyi Gelir?


0

Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? Sorusuna Kabızlık sorununun bebeklerde sık görülmesi nedeniyle, ebeveynler cevap aramaktadırlar. Özellikle anne sütünden katı gıdaya geçiş sürecinde sık görülen bebeklerde kabızlık, farklı sorunların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Bağırsakların işleyişini iyileştirmeye yardımcı olmak ve kabızlığı önlemek için, tıbbi tedavi alabileceğiniz gibi kabızlığı giderici uygulama ve besinleri de tercih edebilirsiniz. Mineral, vitamin ve lif bakımından zengin besinlerin tüketilmesini sağlamak, kabızlık sürecinde rahatlatıcı etki sağlayacaktır.

Bebeklerde Kabızlığa Ne iyi Gelir?

Bebeklerde kabızlığa iyi gelen besinler ve uygulamalardan bazıları şunlardır.

Müshil Etkili Yiyecekler Verin

Bebeğiniz katı gıdaya geçtiyse, bağırsak fonksiyonlarının iyileşmesi ve dışkının kolay bir şekilde tahliyesi için doğru besinler tüketmesine yardımcı olun.

Ispanak, brokoli ve lahana gibi pişmiş koyu yeşil yapraklı sebzeler sağlıklı ve kabızlığı önleyici besinlerdir. Diğer taraftan buğday ekmeği, yulaf, tatlı patates, havuç, mandalina, şeftali ve portakal gibi besin kaynakları da bebeklerde kabızlığa iyi gelen yiyecekler olarak bilinirler.

bebeklerde kabizliga ne iyi gelir y
Bebeklerde Kabızlığa Ne İyi Gelir

Bol Sıvı Verin

Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra bebeğinize gün boyunca yeteri kadar sıvı vermeniz, dışkıyı yumuşatmak ve bağırsakları rahatlatmak için önemlidir. Anne sütüyle beslenen bebekler için fazla sıvı alımına ihtiyaç yoktur. Çünkü anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminlerin yanı sıra, sıvı ihtiyacını daha karşılayacak şekildedir.

Karın Bölgesine Masaj Yapın

Bebeğinizin karın bölgesine fazla baskı uygulamadan masaj yapmanız, kabızlığın belirli ölçüde giderilmesi veya rahatlaması için fayda sağlar. Hafif hareketlerle göbek ve çevresini ovalayarak, masaj sonucu kabızlığın etkilerini azaltabilirsiniz.

Düzenli Uyumasına Özen Gösterin

Her ne kadar küçük çocukları düzenli şekilde uyutmak fazla mümkün olmasa da, mümkün olduğu kadar uyku alışkanlığı edilmesine yardımcı olun.

Düzenli uyuması yiyecekleri daha rahat sindirmesi ve metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışması için önemlidir. Bunun neticesinde sindirim sistemi bu süreçte sağlıklı bir şekilde dinlenecek ve tüm fonksiyonlarını en iyi şekilde yerine getirecektir. Kabızlığında sindirim sistemi üzerinde görülen problemlerden biri olduğunu düşündüğümüzde, uyku düzeninin önemini daha net anlaşılacaktır.

Uzun süre devam eden bebeklerde kabızlık problemlerinde, bebeğinizi vakit kaybetmeden çocuk hastalıkları uzmanlığına götürerek muayene ettirmeye özen gösterin.

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri Nelerdir?

Katı gıdaya geçiş yapan bebeklerde kabızlık daha çok lif bakımından az besinleri tüketmeleri nedeniyle olmaktadır. Ayrıca inek sütünün fazla ve uzun süreli tüketilmesi de kabızlık problemine neden olabilir.

Anne sütünden katı gıdaya veya inek sütüne geçiş dönemlerinde, kabızlık daha fazla görülür. Beslenmenin dışında farklı sağlık sorunlarının bebeklerde kabızlığı etkileyebileceği yapılan araştırmalar ile görülmüştür. Bu yüzden uzun süren kabızlık durumlarında mutlaka doktora gitmek faydalı olacaktır.

Kabızlığa neden olabilecek bir diğer faktör ise, sıvı alımının yeterli olmamasıdır. Yaşanan bazı enfeksiyonların kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerine neden olabileceği unutulmamalıdır. Bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir? konusu hakkında düşüncelerinizi yorumlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }