Bebeklerde Kalp GelişimiBebeklerde Kalp

Bebeklerin anne karnında başlayan kalp gelişimi ortalama 18 yaşına kadar devam eder. Bu süreçte kalp sürekli gelişir ve daha güçlü fonksiyonlar kazanır. Büyüyen vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kan pompalamak için vücudun gelişimi ile paralel şekilde kalp gelişimi de devam eder.

[geo_ad]

[geo_ad2]

Bu gelişim süreci yetişkinlerin kalp sağlığı ile kıyaslandığında daha komplike ve farklıdır. Özellikle gelişim aşamasındaki çocukların kalp sağlığı düzenli kontrol edilmelidir. Bebeklerde doğuştan gelen kalp rahatsızlıklarının çok geç olmadan fark edilmesi son derece önemlidir. Bu şekilde fark edilmeyen rahatsızlıklar bebeklerin gelişim aşamasında ciddi kalp rahatsızlıkları yaşamalarına sebep olabilir.

Bebeklerde Kalp ve Düzenli Muayene

Bebeklerin hayati fonksiyonlarının olması gerekene ne kadar yakın olduğu, organların gelişim durumu ve diğer pek çok fonksiyon doğum öncesinden anne karnındaki halinden başlayarak kontrol altında tutulur. Bu gelişim sürecinin takip edilmesi son derece önemlidir çünkü anormal giden durumların erken tespit edilmesi sorunların başlamadan önlenmesi için son derece kritiktir.

Özellikle kalp gibi bir organda rahatsızlıkların tespitinin erken olması büyük önem arz etmektedir. Bebeklerde en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de doğuştan gelen kalp rahatsızlıklarıdır. Doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları bebeğin kısa sürede ciddi sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

[geo-post id=”286″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Hatta ciddi kalp sorunları ile doğan bebeklerin bazı durumlarda kurtarılamaması bile söz konusudur. Hayati fonksiyonları olumsuz etkileyen durumların tespitinden sonra ise doğumdan kısa süre sonrasında bile cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu nedenle bebeğin sağlığının korunması için düzenli muayeneler çok kritiktir.

Doğuştan Gelen Kalp Rahatsızlıkları

Doğuştan gelen kalp rahatsızlıklarının önemli bir kısmı bebeğin hayati fonksiyonlarını engellemez hatta birçoğu belirti bile vermez. Bir kısmı da hayatının ilerleyen bölümlerinde karşısına çıkabilir. Bu durumların dışında önemli sorunlara yol açabilecek sorunlar bazı belirtilere sahip olabilir.

Öyle ki bu belirtiler doğumdan hemen sonra bile görülebilmektedir. Bu belirtiler morarma, sık nefes alıp verme gibi nefes almada yaşanan sorunlar, çarpıntı, kalpte delik gözlenmesi gibi durumlardır. Bu gibi durumlarda bebeğin bir doktor kontrolünde tedavi edilmesi ve sorunun çözülmesi gerekir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*