Bebeklerde Kulak EnfeksiyonuBebeklerde kulak enfeksiyonu oldukça yaygın bir şikayettir. Bebekler kulak enfeksiyonlarına yatkındır çünkü bağışıklık sistemleri hala zayıftır. İlaç dışında, evde bebeklerde kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Bebeklerde kulak enfeksiyonu genellikle bakteriyel veya viral enfeksiyonlar nedeniyle orta kulakta ortaya çıkar. Çoğu orta kulak iltihabı, kulakları, burnu ve boğazı birbirine bağlayan östaki borusundan kaynaklanan bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Küçük çocuğunuz bir yetişkin gibi iletişim kuramadığından, kulağının ağrıdığını size söyleyemez, işaretlere daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Bebeklerdeki kulak enfeksiyonları aşağıdaki semptomlarla tanınabilir:

  • Bebeğin kulağından akıntı.
  • Bebeğin kulakları kokuyor.
  • Bebekler daha huysuzlaşır ve kulaklarını çekiştirir.
  • Ateş.
  • Yemek yemek veya içmek istememek.
  • Sık sık ağlamak veya acı içinde görünmek.

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonlarının Evde Tedavisi

Birçok bebekte kulak enfeksiyonu birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, küçük çocuğunuzu telaşlandıran kulak ağrısı şikayetlerini hafifletmek için atabileceğiniz birkaç işlem adımı vardır:

Ağrıyı hafifletmek için bebeğin kulaklarına 10-15 dakika boyunca sıcak kompres uygulayın. Kullanmadan önce, ılık suya batırılmış bir havluyu sıkarak su damlacıklarının bebeğin kulaklarına girmemesini sağlayın.

Düzenli olarak anne sütü vererek bebeğin yeterli sıvı ihtiyacı olduğundan emin olun. Yutma sıvıları, östaki borusunun açılmasına yardımcı olarak kanallarda biriken sıvının akmasına izin verebilir.

Anne sütü ayrıca bebeğin vücudunun enfeksiyonla daha güçlü savaşmasına ve dehidrasyonu önlemesine yardımcı olabilir.

Bebek uyurken veya uzanırken, 1-2 bebek yastığını doğrudan başının altına değil vücudunun altına yerleştirerek bebeğin başını hafifçe yüksekte tutun. Bu, kulak kanalını ve sinüs boşluğunu tıkayan mukus ve sıvıyı yumuşatmayı amaçlar.

Küçük çocuğunuz 6 aylık ve üzeriyse, kulaklarındaki ağrıyı azaltmak için ona parasetamol gibi ağrı kesiciler verebilirsiniz  . Ancak bebeğinize herhangi bir ilaç vermeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Küçük çocuğunuza dekonjestanlar, antihistaminikler ve aspirin ağrı kesiciler içeren soğuk öksürük ilacı vermekten kaçının çünkü bunlar küçüğünüz için tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Ayrıca doktor tavsiyesi veya reçetesi olmadan antibiyotik vermekten kaçının.

Hasta olan küçüğünüzün iyileşmesini desteklemek için mümkün olduğunca evde temiz hava yaratın. Ufaklığınızı kirlilikten, tozdan, sigara dumanından ve motorlu taşıt dumanlarından uzak tutun , çünkü bu onun durumunu daha da kötüleştirecektir.

Çocuğunuzu Doktora Ne Zaman Kontrol Etmelisiniz?

Semptomlar 2-3 gün sonra düzelmezse veya kanama veya kulaktan gelen iltihaplanma gibi kötüleşirse, o zaman küçüğünüzü muayene edip doğru tedaviyi almaları için hemen doktora götürmeniz gerekir.

Bir doktor tarafından hemen tedavi edilmezse, bebeklerdeki kulak enfeksiyonlarının kulaklara daha ciddi zararlar vermesinden hatta işitme kaybına neden olmasından korkulmaktadır.

Dikkatli olun Bun, bu işitme kaybı daha sonra çocuğunuzun konuşma, dil ve öğrenme becerilerinin gelişimini engelleyebilir, biliyorsunuz .

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu

Doktor, bebekteki kulak enfeksiyonunun bakterilerden kaynaklandığını tespit ederse, antibiyotik şeklinde bir kulak enfeksiyonu ilacı reçete edebilir . Antibiyotikler genellikle şu durumlarda verilir:

  • Bebeğin her iki kulağında kulak enfeksiyonu.
  • Bebekler yüksek ateş, hızlı kalp atışı, halsizlik, yorgunluk veya terleme gibi şiddetli semptomlar yaşarlar.
  • 6 aylıktan küçük bebekler, çünkü bağışıklık sistemleri yeterince güçlü değildir ve kulak enfeksiyonlarına bağlı komplikasyonlara karşı çok hassastır.

Daha önce de belirtildiği gibi, bebeklerdeki çoğu kulak enfeksiyonu, ilaç veya antibiyotik vermeden kendi kendine geçebilir. Bu nedenle bebeğin kulak enfeksiyonu geçirdiği her seferinde antibiyotik verilmesine gerek yoktur.

Bebeğin kulak enfeksiyonlarını geri almaması için önleyici adımlar da önemlidir. İşin püf noktası, bebeklere özel emzirme sağlamak, bebekleri sigara dumanından ve kirlilikten uzak tutmak ve bebeğin kulaklarını dikkatsizce temizlememektir .

Ek olarak, bebeğinizin  sağlık durumunun, büyümesinin ve gelişiminin her zaman izlenebilmesi için bir çocuk doktoruyla düzenli olarak kontrol edin . Ve unutma, Ufaklığın aşılarını programına göre tamamlayın.

Bebeklerle İlgili Yararlı Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*