1. Ana Sayfa
 2. Bebek

Bebeklerde Reflü *2022 Bebeklerde Reflü Belirtileri

Bebeklerde Reflü *2022 Bebeklerde Reflü Belirtileri
bebeklerde reflü
0

Bebeklerde reflü bebeklerin en sık yaşadığı sorunların başında yer alır. Peki, bebeklerde reflü belirtileri nelerdir? Reflü, bebeklerde mideyle yemek borusu arasında yer alan kapakçığın tam gelişememesi ve daha farklı sorunlardan dolayı ortaya çıkar. Bebeğin sindirim sistemi zorlandığında, bebek aşırı baharatlı gıda ile beslendiğinde ya da yağlı gıda tüketimi olduğunda bebeklerde reflü hastalığı sorunu ortaya çıkabilir. Bazı bebekler az belirti gösterirken bazı bebeklerde ise bu süreç sancılı ilerleyebilir.

Bebeklerde Reflü Belirtileri

Bebeklerde reflü belirtileri farklılık gösterse de en sık şikayet edilen belirtilerden siz değerli okurlarımıza bahsetmek istiyoruz. Sizin de bebeğinizde böyle bir sorun ortaya çıktığı zaman kesinlikle vakit kaybetmeden doktora gitmeli ve reflü tedavisine başlamalısınız. Reflü belirtileri arasında:

reflu

 • Emdikten sonra kusma,
 • Sürekli ağlama,
 • Seste kısılma,
 • Hıçkırık,
 • Aç olduğu halde emmeyi veya mamaya istememe,
 • Uyumama,
 • Gelişiminde yavaşlama,
 • Sık sık uyanma,
 • Emerken birden geri çekilip vücudu germe,
 • Nefes almada zorlanma,
 • Kuru kuru öksürme,
 • Beslenmeyi reddetme,
 • Acı çeker gibi ağlama yer alır.

Bebeklerde Reflü Belirtileri

Bebekte reflü tedavisi yapmak için bazı nedenler vardır.

Bebeklerde Reflü Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde reflü bakımından öncelikle bebeğinizi reflüye neden olan yiyeceklerden uzak tutmalı ve doktorun önerdiği mamalardan veya yemeklerden vermelisiniz. Reflü sorunu bebeklerde genelde üçüncü ve dördüncü ayda kendini göstermeye başlamaktadır. Dikkat edildiği takdirde onuncu aya kadar kaybolması gerekmektedir. Doktorun vereceği reçete ve ilaçlarla tedavi ederek bebeğinizin reflü sorunundan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Eğer dikkat edilmezse reflü ameliyatı olma gündeme gelebilir. İlerlemesini engellemek adına reflü nedeni olan besinlere ara vermek gerekir.

Bebeklerde Reflü Nasıl Geçer?

Bebekler için reflü maması hazırlayarak siz de sorundan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Reflü sorunuyla karşılaşan bebeklerin ne tükettiği gibi nasıl tükettiği de önemlidir. Mamanın hızlı hızlı yenmesi, beslenme zamanında ekstra yorulma reflüyü tetikler. Reflü sorunu olan bebekleri emzirirken veya mama verirken biberon kullanmak yerine kaşık kullanmanızda fayda vardır.

Bebeklerde Reflü

Yarım muz, yarım şeftali, yarım bardak papatya çayı yaparak blenderdan geçirip ne soğuk ne sıcak normal bir ısıda bebeğinize yavaş yavaş yedirebilirsiniz. Bebeğiniz mamasını yerken dik durmasını sağlayarak yatırmadan yemeye dikkat edin. Tüm bu unsurlara dikkat ettiğinizde reflü sorunundan kısa sürede kurtulduğunuzu görebileceksiniz.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde reflü belirtileri çok fazladır. Örneğin bebeğin emdikten sonra kusması, sürekli ağlaması, ses kısılması gibi sebepler birincil sebepler olarak sıralanabilir.

Bebeklerde reflü tedavisi için özel mama hazırlayabilirsiniz. Bebeğin hızlı hızlı yemesi ve biberonla beslenmesi reflüye sebep olabilir. Bu aşamada kaşıkla ve yavaş yemek yedirmek çözüm sunabilir. Diğer çözümler için makalemizi inceleyebilirsiniz.