1. Ana Sayfa
 2. Anne Çocuk

Bebeklerde ve Çocuklarda Covid Belirtisi


0

Bebeklerde ve Çocuklarda Covid Belirtisi

Her yaştan çocuk koronavirüs hastalığı (COVID-19) ile hastalanabilir. Ancak enfekte olan çocukların çoğu tipik olarak yetişkinler kadar hasta olmaz ve bazıları hiç semptom göstermeyebilir. Bebeklerde ve çocuklarda COVID-19’un belirti ve semptomlarını, çocukların neden COVID-19’dan farklı şekilde etkilenebileceğini ve virüsün yayılmasını önlemek için neler yapabileceğinizi bu yazımızda göstereceğiz.

Bir çocuğun Koronavirüs hastalığına (COVID-19) yakalanma olasılığı ne kadardır?

Tüm çocuklar COVID-19’a neden olan virüsü kapma yeteneğine sahip olsa da, yetişkinler kadar sık ​​hastalanmazlar. Çoğu çocuğun hafif semptomları vardır veya hiçbir semptomu yoktur.

Bununla birlikte, bazı çocuklar COVID-19 ile ciddi şekilde hastalanır . Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, hastaneye yatırılmaları, yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmeleri veya nefes almalarına yardımcı olmak için vantilatöre bağlanmaları gerekebilir.

Ayrıca obezite, diyabet ve astım gibi diğer sağlık sorunları olan çocukların COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha yüksek olabilir . Doğuştan kalp hastalığı, genetik rahatsızlıkları veya sinir sistemini veya metabolizmayı etkileyen rahatsızlıkları olan çocuklar da COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha yüksek olabilir .

Bazı çocuklar , ilk iyileşmelerinden sonra COVID-19 semptomları yaşamaya devam ediyor . Nadiren, bazı çocuklarda COVID-19 ile bağlantılı gibi görünen ciddi bir durum da gelişebilir .

Bebeklerde ve Çocuklarda Covid Belirtisi
Bebeklerde ve Çocuklarda Covid Belirtisi

Çocuklar neden COVID-19’a farklı tepki veriyor?

Cevap henüz net değil. Bazı uzmanlar , toplumda yayılan ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olan başka koronavirüsler olduğu için çocukların COVID-19’dan ciddi şekilde etkilenmeyebileceğini öne sürüyor . Çocuklar sıklıkla üşüttüğünden, bağışıklık sistemleri onlara COVID-19’a karşı bir miktar koruma sağlamaktadır. Çocukların bağışıklık sistemlerinin virüsle yetişkinlerin bağışıklık sistemlerinden farklı şekilde etkileşime girmesi de mümkündür. Bazı yetişkinler, bağışıklık sistemleri virüse aşırı tepki vererek vücutlarına daha fazla zarar verdiği için hastalanıyor. Bu, çocuklarda daha az olası olabilir.

Bebekler COVID-19’dan nasıl etkilenir?

1 yaşın altındaki bebekler , büyük çocuklara göre COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha yüksek olabilir . Bu, muhtemelen olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerinden ve solunum yolu virüsü enfeksiyonları ile solunum sorunları geliştirmelerini daha olası kılan daha küçük hava yollarından kaynaklanmaktadır.

Yeni doğanlar , doğum sırasında veya doğumdan sonra hasta bakıcılara maruz kalmak suretiyle COVID-19’a neden olan virüs ile enfekte olabilir . COVID-19’unuz varsa veya semptomlar nedeniyle test sonuçlarını bekliyorsanız, doğumdan sonra hastaneye yatış sırasında bir bez yüz maskesi takmanız ve yenidoğan bebeğinize bakarken ellerinizin temiz olması önerilir. Hastanedeyken yeni doğan bebeğinizin beşiğini yatağınızın yanında tutmanızda bir sakınca yoktur, ancak mümkün olduğunda bebeğinizle aranızda makul bir mesafe bırakmanız da önerilir. Bu adımlar atıldığında, yenidoğanın COVID-19 virüsü ile enfekte olma riski düşüktür. Bununla birlikte, ağır COVID-19 hastasıysanız , yeni doğan bebeğinizden geçici olarak ayrılmanız gerekebilir.

COVID-19 olan veya test yapılamayan ve herhangi bir semptomu olmayan bebekler duruma göre hastaneden taburcu edilebilir . Bebeğin bakıcılarının kendilerini korumak için yüz maskeleri takmaları ve ellerini yıkamaları önerilir. Bebeğin sağlık hizmeti sağlayıcısıyla 14 gün boyunca telefonla, sanal ziyaretlerle veya ofis içi ziyaretlerle sık sık takip gereklidir. COVID-19 testi negatif çıkan bebekler hastaneden eve gönderilebilir.

Çocuklar için hangi COVID-19 aşıları, ek birincil aşılar ve destekleyici aşılar onaylandı?

ABD’de, çocuklara yaş gruplarına göre COVID-19 aşıları sunulmaktadır:

 • 5 ila 11 yaş arası ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu yaş grubu için bir Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısına acil kullanım izni verdi . Bu aşı, üç hafta arayla verilen iki enjeksiyon içerir. 12 yaş ve üzeri kişilerde kullanılan Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısından daha düşük doz içerir . Araştırmalar, bu aşının 5-11 yaş arası çocuklarda COVID-19’u önlemede yaklaşık %91 etkili olduğunu gösteriyor .
 • 12 ila 15 yaş arası . FDA , bu yaş grubu için bir Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısına acil kullanım izni verdi . Bu aşı, üç hafta arayla verilen iki enjeksiyon içerir. 16 yaş ve üzeri kişiler için Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı ile aynı dozu içerir . Gerekirse, ikinci doz, ilk dozdan altı hafta sonra verilebilir. Araştırmalar, bu aşının 12-15 yaş arası çocuklarda COVID-19’u önlemede %100 etkili olduğunu göstermiştir.
 • 16 yaş ve üstü. FDA , bu yaş grubu için şimdi Comirnaty olarak adlandırılan bir Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısını onayladı. Bu aşı, üç hafta arayla verilen iki enjeksiyon içerir. Gerekirse, ikinci doz, ilk dozdan altı hafta sonra verilebilir. Bu aşı, 16 yaş ve üstü kişilerde COVID-19 ile ciddi hastalıkların önlenmesinde %91 etkilidir .

Küçük çocuklarda COVID-19 aşılarının kullanımına yönelik çalışmalar da devam etmektedir.

Bir COVID-19 aşısının ek bir birincil çekimi, aşılanmış ve yeterince güçlü bir bağışıklık yanıtına sahip olmayan kişilere yardımcı olabilir. CDC şimdi , orta veya ciddi derecede zayıflamış bağışıklık sistemine sahip 5 ila 11 yaş arası çocukların ek bir doz Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı almalarını tavsiye ediyor. Bu atış ikinci atıştan 28 gün sonra yapılmalıdır.

Takviye dozları, aşılanmış ve bağışıklık tepkisi zamanla zayıflamış kişilere yardımcı olabilir. Araştırmalar, takviye dozu almanın COVID-19 ile enfeksiyon ve ciddi hastalık riskini azaltabileceğini düşündürmektedir . 12-17 yaş arası çocuklara, Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısının her iki dozu da verilmişse ve üzerinden en az 5 ay geçmişse, Pfizer-BioNTech COVID-19 aşı takviyesi yapılmalıdır.

Çocuklarda COVID-19 belirtileri

Çocuklar ve yetişkinler benzer COVID-19 semptomları yaşarken , çocukların semptomları hafif ve soğuk algınlığına benzer. Çoğu çocuk bir ila iki hafta içinde iyileşir. Olası semptomlar şunları içerebilir:

 • Ateş
 • Üretken hale gelen öksürük
 • Yeni tat veya koku kaybı
 • Ayaklarda ve ellerde renk değişikliği gibi cilt değişiklikleri
 • Boğaz ağrısı
 • Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı veya ishal gibi gastrointestinal semptomlar
 • Titreme
 • Kas ağrıları ve ağrı
 • Aşırı yorgunluk
 • Yeni şiddetli baş ağrısı
 • Yeni burun tıkanıklığı

Çocuğunuzun COVID-19 semptomları varsa ve sizde COVID- 19 olabileceğini düşünüyorsanız , çocuğunuzun doktorunu arayın. Tıbbi bakım almak dışında, çocuğunuzu mümkün olduğunca evde ve başkalarından uzak tutun. Mümkünse, çocuğunuzun aile üyelerinden ayrı bir yatak odası ve banyo kullanmasını sağlayın. Uygun olduğu şekilde karantina ve izolasyon önlemleriyle ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ve hükümetinizin tavsiyelerine uyun.

Çocuğunuzda COVID-19 varsa ve evde tedavi edilebiliyorsa, semptomlarını hafifletmeye odaklanın. Bu dinlenme, sıvı alımı ve ağrı kesicileri içerebilir.

Çocuğunuzu COVID-19 için test edip etmemeye karar vermek için kullanılan faktörler , yaşadığınız yere bağlı olarak değişebilir. ABD’de doktor , çocuğunuzun belirti ve semptomlarının yanı sıra çocuğunuzun COVID-19 teşhisi konmuş biriyle yakın temasta bulunup bulunmadığına dayanarak COVID -19 için tanı testleri yapılıp yapılmayacağını belirleyecektir . Doktor, çocuğunuzun ciddi hastalık riski daha yüksek olup olmadığını da test etmeyi düşünebilir. Ayrıca delta mutasyonu gibi mutasyon risklerine karşı tetikte olmalısınız.

Bir sağlık kuruluşu COVID-19’u test etmek için burnun arkasından örnek almak için uzun bir sürüntü (nazofaringeal sürüntü) kullanır. Numune daha sonra test için bir laboratuara gönderilir. Çocuğunuz öksürüyorsa balgam (balgam) test için gönderilebilir.

Çocuğunuzu COVID-19 Nazal Swab Testi Sırasında Destekleme

Bu videonun amacı, çocukları olası korku ve endişelerinden bazılarını hafifletmeye yardımcı olmak için bir COVID-19 burun sürüntüsü testine hazırlamaktır. Çocuklar tıbbi bir teste girmeye hazır olduklarında, daha işbirlikçi ve uyumlu hale gelirler ve bu da onlar için olumlu bir başa çıkma deneyimi yaratır. Bu video 4 yaşından küçük çocukların izlemesi için yapılmıştır.

Ancak çocuklar da COVID-19’a sahip olabilir ve semptom göstermeyebilir. Bu nedenle COVID-19’un yayılmasını önlemek için tavsiyelere uymak çok önemlidir .

Çocuklarda multisistem İnflamasyon sendrom (MIS-C) nedir?

Çocuklarda çok sistemli İnflamasyon sendrom (MIS-C), vücudun bazı bölümlerinin (kalp, akciğerler, kan damarları, böbrekler, sindirim sistemi, beyin, cilt veya gözler gibi) ciddi şekilde iltihaplandığı ciddi bir durumdur. Kanıtlar, pozitif antikor testi sonuçlarıyla gösterildiği gibi, bu çocukların birçoğunun geçmişte COVID-19 virüsü ile enfekte olduğunu göstermektedir ve MIS-C’nin COVID-19 ile ilgili aşırı bir bağışıklık tepkisinden kaynaklandığını düşündürmektedir .

İnflamasyon olası belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • 24 saat veya daha uzun süren ateş
 • Kusma
 • İshal
 • Mide ağrısı
 • deri döküntüsü
 • Hızlı nabız
 • Hızlı nefes alma
 • kırmızı gözler
 • Dudakların ve dilin kızarıklığı veya şişmesi
 • Alışılmadık derecede yorgun hissetmek
 • Ellerin veya ayakların kızarıklığı veya şişmesi
 • Baş ağrısı, baş dönmesi veya baş dönmesi
 • Büyümüş lenf düğümleri

İnflamasyon acil durum uyarı işaretleri şunları içerir:

 • Uyanamama veya uyanık kalamama
 • Nefes almada zorluk
 • Yeni karışıklık
 • Cilt tonuna bağlı olarak soluk, gri veya mavi renkli cilt, dudaklar veya tırnak yatakları
 • Şiddetli mide ağrısı

Çocuğunuz herhangi bir acil durum uyarı işareti gösteriyorsa veya başka belirti ve semptomlarla ciddi şekilde hastalanıyorsa, çocuğunuzu en yakın acil servise götürün veya 112’i veya yerel acil durum numaranızı arayın. Çocuğunuz ciddi şekilde hasta değilse ancak MIS-C’nin diğer belirtilerini veya semptomlarını gösteriyorsa , tavsiye için hemen çocuğunuzun doktoruna başvurun.

COVID-19’a yakalanan çocuklar uzun vadeli etkiler yaşayabilir mi?

COVID-19 olan herkes COVID-19 sonrası bir durum geliştirebilir . Araştırmalar, hem hafif hem de şiddetli COVID-19’lu çocukların uzun süreli semptomlar yaşadığını göstermektedir. Çocuklarda en sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Yorgunluk veya yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Uyku problemi
 • Odaklanmada zorluk
 • Kas ve eklem ağrısı
 • Öksürük

Bu belirtiler çocuğunuzun okula gitme veya olağan aktivitelerini yapma yeteneğini etkileyebilir. Çocuğunuz uzun süreli semptomlar yaşıyorsa, çocuğunuzun öğretmenleriyle ihtiyaçları hakkında konuşmayı düşünün.

Çocuklar COVID-19 ile sık sık ciddi hastalık yaşamıyorlarsa, neden bir COVID-19 aşısına ihtiyaçları var?

Bir COVID-19 aşısı, çocuğunuzun COVID-19’a neden olan virüsü kapmasını ve yaymasını önleyebilir .

Çocuğunuz COVID-19 alırsa , bir COVID-19 aşısı onun ciddi şekilde hasta olmasını veya kısa veya uzun vadeli komplikasyonlar yaşamasını önleyebilir. Obezite, diyabet ve astım gibi diğer sağlık sorunları olan çocuklar, COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha yüksek olabilir .

Sınırlı araştırmalar ayrıca 18 yaşından küçük kişilerin COVID-19’a yakalandıktan sonra yeni gelişen tip 1 veya tip 2 diyabet riskinin arttığını göstermektedir .

COVID -19 aşısı yaptırmak, çocuğunuzun okulda kalmasına ve daha güvenli bir şekilde oyun buluşmalarına ve spor ve diğer grup etkinliklerine katılmasına yardımcı olabilir.

COVID-19 önleme ipuçları

Siz veya çocuğunuz COVID-19 aşısı yaptırmadıysanız, kendinizin COVID-19 virüsünü kapmasını ve başkalarına bulaştırmasını önlemek için atabileceğiniz birçok adım vardır . CDC ve WHO size ve ailenize şunları önermektedir :

 • Ellerini temiz tut. Ellerinizi sık sık su ve sabunla en az 20 saniye yıkayın veya en az %60 alkol içeren alkol bazlı el dezenfektanı kullanın. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizle veya bir mendille kapatın. Kullanılmış mendili atın ve ellerinizi yıkayın. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. Çocuklarınızın eve döndükten hemen sonra, tuvalete gittikten sonra ve yemek yemeden veya yemek hazırlamadan önce ellerini yıkamasını sağlayın. Küçük çocuklara, başparmakları ve ellerinin arkası da dahil olmak üzere, parmaklarının arasına ve parmak uçlarına kadar sabunu nasıl alacaklarını gösterin. Çocuklarınızı “Mutlu Yıllar” şarkısının tamamını iki kez (yaklaşık 20 saniye) söylemeye teşvik edin, böylece ellerini temizlemek için ihtiyaç duydukları zamanı harcarlar.
 • Sosyal mesafeyi uygulayın. Çocuğunuzun ve evinizdeki herkesin, evinizde yaşamayan kişilerle yakın temastan (yaklaşık 6 fit veya 2 metre) kaçındığından emin olun. Semptomları olmayan kişiler virüsü yayabileceğinden, yüz yüze oyun buluşmalarından kaçınmak en düşük riski oluşturur. Aynı aile veya önleyici tedbirler uygulayan arkadaşla nadiren yüz yüze oyun buluşmaları yapmak orta derecede bir risk oluşturur. Bu tür oyun buluşmalarına izin veriyorsanız, onları dışarıda tutun ve çocukların birbirlerinden 6 fit uzakta durduklarından emin olun. Çocuğunuza olan bu mesafeyi bir kapının veya bir yetişkinin bisikletinin uzunluğu olarak tanımlayabilirsiniz. Çocuğunuzun COVID-19 riskini azaltmak için, basketbol gibi ortak ekipman gerektiren veya fiziksel mesafeye uymayan faaliyetlere katılımı sınırlandırmayı düşünebilirsiniz. Çocuğunuzu, telefon görüşmeleri veya görüntülü sohbetler yoluyla arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle iletişim halinde olmaya teşvik edin. Çocuğunuzu meşgul etmek için sanal aile yemekleri, oyun geceleri veya oyun günleri düzenlemeyi düşünün.
 • Evinizi temizleyin ve dezenfekte edin. Masalar, kapı kolları, sert arkalıklı sandalyeler, ışık anahtarları, uzaktan kumandalar, elektronik cihazlar, kulplar, masalar, tuvaletler ve lavabolar gibi sık dokunulan ortak alanlarda her gün yüzeyleri temizleyin. Ayrıca bebeğin alt değiştirme masası gibi kolayca kirlenen alanları ve karyola, el işi masası, oyuncak sandığı ve oyuncaklar gibi çocuğunuzun sık dokunduğu yüzeyleri temizleyin. Çocuğunuzun ağzına koyduğu oyuncakları temizlemek için sabun ve su kullanın. Sabunu duruladığınızdan ve oyuncakları kurutduğunuzdan emin olun. Çocuğunuzun yatak takımını ve yıkanabilir peluş oyuncaklarını gerektiği gibi mümkün olan en sıcak ortamda yıkayın. Öğeleri tamamen kurutun. Çocuğunuzun eşyalarına dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. COVID-19’lu bir bebeğe bakıyorsanız, bez değiştirdikten sonra veya bebeğin yatağına, oyuncaklarına veya biberonlarına dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Yüz maskeleri giyin. CDC’ye göre, 2 yaşında veya daha büyük olan ve tam olarak aşılanmamış herkes kapalı halka açık yerlerde maske takmalıdır . Çok sayıda yeni COVID-19 vakası olan bir bölgedeyseniz, CDC ayrıca kalabalık alanlarda açık havada veya tam olarak aşılanmamış diğer kişilerle yakın temas halindeyken maske takmanızı önerir. Çocuğunuz 2 yaşında veya daha büyükse, COVID-19’un başkalarına yayılmasını önlemek için evinizde yaşamayan kişilerin yanındayken yüz maskesi takmasını sağlayın. 2 yaşından küçük bir çocuğa, solunum problemi olan bir çocuğa veya maskeyi yardımsız çıkarmasına engel olacak bir rahatsızlığı olan bir çocuğa yüz maskesi takmayın.

Ayrıca çocuğunuzun kuyu ziyaretlerini ve aşılarını takip edin. Bu özellikle 2 yaşın altındaki bebekler ve küçük çocuklar için önemlidir. Birçok doktor hasta çocukları ofislerinin farklı alanlarında veya farklı yerlerde görerek iyi ziyaretleri hasta ziyaretlerinden ayırmak için stratejiler kullanıyor. 

Çocuğunuzun kuyu ziyareti gerekiyorsa, alınan güvenlik önlemleri hakkında çocuğunuzun doktoruyla konuşun. COVID-19’a neden olan virüsü kapma korkusunun, diğer ciddi hastalıkları önlemek için çocuğunuzun aşılarını yaptırmasına engel olmasına izin vermeyin . Uygun çocuklara diğer aşılarla aynı gün içinde bir COVID-19 aşısı yapılabilir.

COVID-19 virüsünün yayılmasını önlemek için yönergeleri takip etmek özellikle çocuklar için zor olabilir. sabırlı ol. İyi bir rol model olun ve çocuğunuzun liderliğinizi takip etmesi daha olası olacaktır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap