Bebeklerde Vücut Dili Hareketlerinin AnlamlarıBebeklerde vücut dili; onların dünyaya geldikleri andan itibaren etrafıyla iletişim kurabilmelerini sağlar. Bebeklerin kendini ifade etme becerisine sahip olmaları için belirli bir süre geçmesi gerekir ve bu dönemde onlar kendilerini yalnızca ağlayarak ifade ederler. Bu çığlık ve ağlamalar ihtiyaçların karşılanmasına yöneliktir, başka bir deyişle güdüsel olarak nitelendirilir.

Bir bebek ağlıyorsa şu mesajlardan birini veriyor demektir:

  • ‘Acıktım.
  • Bir rahatsızlığım var.
  • Altım ıslandı.
  • Oyun oynamak istiyorum!
  • Gazım var.
  • Uykum geldi.’

Bebekler birkaç aylık olduklarında seslerini kontrollü kullanma yeteneği gelişir. Artık anne, bebeğinin ağlamasından onun ne istediğini kolaylıkla anlayabilecek hâle gelir. Bu ağlamalar zamanla bilinçli seslere dönüşür. Ardından heyecanla beklenen o ilk heceler duyulur, kelimeler birbiri ardına gelir ve çocuk konuşmaya başlar. Tabii ki bunlar kademeli olarak gerçekleşir.

Fakat bebeklerin beden dili ayrı bir konudur. Bu dili çözebilmek dikkat, emek ve zaman gerektirir. Yetişkinlerin kişilikleri nasıl birbirinden farklı ise, her bebeğin beden dili de öyle farklıdır. Ülkeler ve kültürlere göre de ciddi nüanslar söz konusu olabilir. Nitekim Amerikalı bir bebek ve Asyalı bir bebek farklı tarzda yetiştirilmekte ve bu husus beden dillerini de etkilemektedir. Bebeklerin ortak beden dili hakkında bilgi sahibi olmak, onları anlayabilmek ve sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için oldukça önemlidir.

Bebeklerin Vücut Dili Hareketleri Ne Anlama Gelir?

Bebekler önce kafasını dik tutmayı öğrenmekte, daha sonra belini doğrultup destekli oturmayı başarır. Bir müddet sonra, desteksiz oturacak duruma gelir. Emeklemeyi adım atma ve yürüme takip eder.

Bebek istediklerini ifade edebilmek için sesini kullandığı kadar beden dilini de kullanır. Annesi ile göz teması kurmaya çalışır, ailesinin hareketlerini izlemeye başlar. Böylece ‘beni fark et, benimle ilgilen’ mesajı verir. Anlayın ki ona dokunmanıza, sarılmanıza, kucağınıza almanıza; kısaca sevginizi göstermenize ihtiyacı vardır.

Onun çabalarını asla karşılıksız bırakmamanız gerekir.

Kendi hâlinde oyuna dalmış bir bebek ilgisini birden size yönelttiyse bu onun sıkıldığını ve sizden ilgi beklediğini gösterir Tensel temas bebek için oldukça yararlıdır, kendini huzurlu hissetmesini sağlar.

Bilindiği gibi çocuklar kendilerine sevmedikleri bir yemek verilince tükürür, suratlarını ekşitir ve bazen ağlarlar. Bunlar evrensel beden dili öğelerindendir.

Bebeğiniz yemek yedikten sonra hareketleniyorsa muhtemelen onunla oyun oynamanızı istiyordur.

Her bebeğin uykusu geldiği zaman huysuzlandığı da herkes tarafından bilinmektedir.

Bebeklerin Beden Dili İle Vermek İstediği Mesajlar

Bebeklerde vücut hareketleri bunlarla sınırlı değildir. Elleriyle yüzünü kapatıyorsa, kafasını sağa sola hızla çeviriyorsa, uzattığınız bir şeyi elleriyle itiyorsa bebeğin sıkıldığını anlayabilirsiniz. Bu davranışlara gergin bir yüz ifadesi veya ağlama da eşlik edebilir.

Ellerini size uzatarak sesiyle ilginizi çekmeye çalışıyorsa ona kayıtsız kalmamalısınız.

Ayaklarını karnına doğru çekiyor ve ağlıyorsa bu, karnının ağrıdığına ve gazı odluğuna işarettir.

Başını yana doğru çeviriyor ve kulağıyla oynuyorsa uykusu gelmiştir.

Gözlerini kırpmadan size bakması, dikkatle sizi incelemesi yaptığınız işten hoşlandığını ifade eder. Onu devam ettirmelisiniz.

Çığlıklar atarak ağlıyor ve hızla sağa-sola dönmeye çalışıyorsa canı yanıyordur veya çok korkuyordur.

Kızarıyor, renkten renge giriyorsa altı kirlendiği ve bundan rahatsızlık duyduğu içindir.

Gözlerinin kocaman açıldığını, hızlı hızlı nefes aldığını fark ederseniz çok heyecanlandığını bilmelisiniz.

Keyfi yerinde olan bir bebek küçük çığlıklar atarak dikkatleri üzerinde toplamaya çalışır. Bu sırada kollarını ve bacaklarını sallarlar.

Yattığı yerden tepinmeye başlayan, kendini havaya sıçratarak huysuzlanan bebek; ‘burada olmaktan sıkıldım, beni kucağına al’ demeye çalışıyordur.

Bebeklerin beden dili ile anlatmak istedikleri ortak şey ilgi, sevgi, kendisiyle konuşulması, öpülmek, dokunulmak, karşılık bulmaktır. Bebeğin beklentilerine cevap vermek ileride uyumlu, iletişime açık, sosyal bir çocuk olmasına vesile olacaktır. Bebekle konuşmak onun zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Sonuç olarak; bebeklerin beden dilini anlayabilmenin ve bu dili destekleyen hareketlerde bulunmanın ehemmiyeti büyüktür.

Faydalı Olabilecek Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*