Bebeklerde Yağ BezesiBebeklerde yağ bezesi, bebeğinizin cildi altında biriken yağ hücrelerinin meydana getirdiği oldukça yumuşak bir kisttir. Yağ bezesi, deri ve kas arasında yerleşerek büyür. Ayrıca vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan yağ hücrelerinin olduğu bölgede ortaya çıkmaktadır. Oldukça yumuşak bir hal olan yağ bezesi, parmak ucunuzla dokunduğunuzda hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeklerde yağ bezesi, bebeklerin olası bir rahatsızlık durumlarında vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca yağ bezesi oluşumunun bir diğer sebebi ise lenf bezlerinde olan şişmelerin sonucunda da vücudun çeşitli bölgelerinde yağ bezesi oluşmasına neden olur. Eğer bebeğinizde yağ bezesini gördüyseniz, en kısa sürede doktor kontrolüne gitmeniz kesinlikle önerilmektedir.

Bebeklerde yağ bezesi neden olur?

Yağ bezesi oluşmasının sebepleri arasından ilk olarak enfeksiyon ve çevresel hastalıklardan dolayı rastlanmaktadır. Bebeğinizin grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan herhangi birine yakalanması durumunda bademciklerin şişmesine ve enfeksiyon hastalığına sebep olur. Enfeksiyon hastalığının oluşmasından sonra bebeğinizin boyun ve çene kısmında beze oluştuğunu görebilirsiniz.

Ayrıca üst solunum yolu hastalığı olan bebeklerde de boyun ve çene kısımlarında yağ bezelerinin oluştuğunu görebilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizde oluşan yağ bezelerinin iyi ya da kötü huylu olduğunu bilmediğiniz için en kısa sürede doktor kontrolüne giderek tedavi altına almanız önemlidir. Bebeğinizde oluşan yağ bezeleri, sertleşip ve büyüyor ise geç kalınmadan fark edildiği andan itibaren doktora gidilmeli. Eğer doktorunuz ilk baktığı zaman anlayamadıysa bebeğinizin yağ bezesinden bir örnek alarak test yaptırabilir.

Bebeklerde Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde görülen yağ bezeleri sıklıkla boyun ve çene bölgelerinde görülmektedir. Bu nedenle boyun bölgesinin iki kenarında lenf bezleri bulunur. Bunlar bademciklere, dile, boğaz ve damak bölgesinde beze oluşmasına neden olur. Enfeksiyon probleminin kaynağı bulunduğunda doktorunuz tarafından verilen antibiyotik tedavisiyle boyun ve çene bölgesinde bulunan bezeler kısa bir sürede yok edilir. Eğer antibiyotik tedavisi işe yaramıyor ise lenf dolaşım bölgelerine yakın yerlerde bezeler mevcuttur ve daha dikkatli test yapılmalıdır.

Bu nedenle bebeklerde yağ bezesi mevcut ise en iyi ve tek tedavi yöntemi alanında uzman olan doktorlara gidilerek bezelerin türü ne boyutta olduğu kontrol edilmeli ve en kısa sürede tedavi altına alınması gerekmektedir.

Faydalı Olabilecek Diğer İçerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*