1. Ana Sayfa
  2. Bebek

Bebeklerde Yağ Bezesi *2023


0

Bebeklerde yağ bezesi, bebeğinizin cildi altında biriken yağ hücrelerinin meydana getirdiği oldukça yumuşak bir kisttir. Yağ bezesi, deri ve kas arasında yerleşerek büyür. Ayrıca vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan yağ hücrelerinin olduğu bölgede ortaya çıkmaktadır. Oldukça yumuşak bir hal olan bebeklerde yağ bezesi parmak ucunuzla dokunduğunuzda hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeklerde yağ bezesi bebeklerin olası bir rahatsızlık durumlarında vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca yağ bezesi oluşumunun bir diğer sebebi ise lenf bezlerinde olan şişmelerin sonucunda da vücudun çeşitli bölgelerinde yağ bezesi oluşmasına neden olur. Eğer bebeklerde yağ bezesi gördüyseniz, en kısa sürede doktor kontrolüne gitmeniz kesinlikle önerilmektedir.

Yenidoğan bebeklerin bir çoğunda milia olarak adlandırılan küçük ve beyaz yağ bezeleri oluşur. Çoğunlukla burunda ve yüzünde belirdiklerinde, bunlara cilt pullarıyla tıkanmış yağ bezeleri sebep olurlar. Milia bazen “bebek akne” olarak da adlandırılabilmektedir ancak bebek akne maya ile ilgilidir. Milia akne için cilt bakımı daha basittir: Bebeklerde yağ bezesi dört-beş gün veya en fazla bir haftada açıldığı için, şişlikler genellikle çabuk kaybolur ve tedaviye gerek kalmaz.

Bebeklerde Yağ Bezesi Neden Olur?

Bebeklerde yağ bezesi oluşmasının sebepleri arasından ilk olarak enfeksiyon ve çevresel hastalıklardan dolayı rastlanmaktadır. Bebeğinizin grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan herhangi birine yakalanması durumunda bademciklerin şişmesine ve enfeksiyon hastalığına sebep olur. Enfeksiyon hastalığının oluşmasından sonra boyun ve çene kısmında bebeklerde yağ bezesi oluştuğunu görebilirsiniz.

Ayrıca üst solunum yolu hastalığı olan bebeklerde de boyun ve çene kısımlarında bebeklerde yağ bezesi oluştuğunu görebilirsiniz. Bu nedenle bebeğinizde oluşan yağ bezelerinin iyi ya da kötü huylu olduğunu bilmediğiniz için en kısa sürede doktor kontrolüne giderek tedavi altına almanız önemlidir. Bebeklerde yağ bezesi oluştuğunda sertleşip ve büyüyor ise geç kalınmadan fark edildiği andan itibaren doktora gidilmeli. Eğer doktorunuz ilk baktığı zaman anlayamadıysa bebeğinizin yağ bezesinden bir örnek alarak test yaptırabilir.

Bebeklerde Yağ Bezesi Tedavisi Nasıl Olur?

Bebeklerde yağ bezesi sıklıkla boyun ve çene bölgelerinde görülmektedir. Bu nedenle boyun bölgesinin iki kenarında lenf bezleri bulunur. Bunlar bademciklere, dile, boğaz ve damak bölgesinde beze oluşmasına neden olur. Enfeksiyon probleminin kaynağı bulunduğunda doktorunuz tarafından verilen antibiyotik tedavisiyle boyun ve çene bölgesinde bulunan bezeler kısa bir sürede yok edilir. Eğer antibiyotik tedavisi işe yaramıyor ise lenf dolaşım bölgelerine yakın yerlerde bezeler mevcuttur ve daha dikkatli test yapılmalıdır. Bebeklerde yağ bezesi oluşumuna engel olmak için bir başka alternatif olarak şunlar da denenebilir;

Bebek Cilt Bakım Ürünleri Kullanmak

Bebek cilt bakım ürünlerinin alışverişi bir hayli zordur.İçerisinde boya,paraben,koku ve ftalat içermeyen ürünlerin birçoğu ciltte tahrişe ve bebeklerde yağ bezesi oluşumuna neden olabilmektedir. Eğer şüphelenirseniz, ürünün uygunluğunu kararlaştırmak için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Banyo Zamanında Cilt Sorunlarını Önlemek

Yenidoğan bebeğin cildi hassas ve yumuşak olduğu için yalnızca 3-5 dakika ılık suda yıkayarak nemli tutmanız yeterli olur. Bebeğinizin uzun zaman sabunlu olarak oturmasına ya da oynamasına izin vermemeye özen gösterin. Cildi ıslakken banyonun ardından bir bebek losyonu ya da nemlendirici sürün ve hemen sonrasında kurulayın.Böylece bebeklerde yağ bezesi oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz.

Bebek masajı

Bebeğinizin cildindeki kızarıklık ya da oluşan tahrişler onu rahatsız eder ve huzursuz olmaya başlarsa, bebek masajını deneyebilirsiniz. Bebeğinizin cildini yavaşça okşayın ve masaj yapın.Bu yalnızca gevşemeyi kolaylaştırmaz aynı zamanda daha iyi bir uykuya neden olabildiği gibi ağlamayı da azaltarak durdurur ve bebeğinizin kolayca rahatlamasını sağlar.

Çocuk Doktoru Ne Zaman Aramalı?

Birçok bebeğin cilt kızarıklıkları ve problemleri çok da ciddiye alınmamalıdır ancak birkaçı enfeksiyon belirtileri olabilir ve yakından ilgilenilmesi gerekir. Bebeğinizin cildinde küçük ve aynı zamanda morumsu noktalar görüyorsanız,bununla beraber sarı renkli sıvı akıntıları da varsa veya ateşi de varsa, uykulu ve halsiz de görünüyorsa, acil olarak çocuk doktorunuzla görüşmede yarar vardır.

Bu nedenle bebeklerde yağ bezesi mevcut ise en iyi ve tek tedavi yöntemi alanında uzman olan doktorlara gidilerek bezelerin türü ne boyutta olduğu kontrol edilmeli ve en kısa sürede tedavi altına alınması gerekmektedir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

] }