1. Ana Sayfa
 2. Bebek

Bebeklerde Yeşil Kaka 23 Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur


0

Bebeklerde yeşil kaka ek gıdaya başlamış olan bebeklerde çok daha fazla görülmekte ve aldıkları besinlerin içinde yer alan etken maddelere göre dışkılar farklılıklar gösterir. Bebeklerde yeşil kaka oluşumu anne sütü ya da anne sütüne en yakın mama ile beslenen bebeklerin dışkılarında bulunan renk ile kıvam değişikliklerinde olabilir. Genel olarak bebekler ilk gözlerini açtıklarından itibaren yeni dünyalarına uyum sağlamaya çalışırlar. Özellikle ek gıdaya başlayan bebeklerde yeşil kaka olabilmesi durumu göz önüne alınarak takip edilmesi gerekir. Yeni doğan bebeklerde yeşil kaka görülmesi mümkün olup 5 aydan sonra bebeklerde bu durum doğal olmaktadır.

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Bebeklerde yeşil kaka oluşumu pek çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bu durumda bebeklerde oluşan bu sorunların nedenleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istenmeyen sorunların önüne geçmeye ve anne babaların endişelenmemesini sağlayacaktır.

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur

İşte bebeklerde yeşil kaka nedenleri;

 • Bebeğin demir takviyesi alması,
 • Ek gıdaya geçiş döneminde olan tüm bebeklerin yeşil yapraklı sebze ya da meyve tüketmesi,
 • Bebekte görülen bakteriyel veya viral enfeksiyonlar,
 • Diş çıkarma dönemi içinde yer alan bebeklerde yeşil kaka oluşumunda çok daha fazla tükürük salgılanması,
 • Anne sütü tüketen bebeklerin bağırsak florasının gün geçtikçe daha fazla değişmeye başlaması,
 • Bebeğin bağırsaklarında oluşan enfeksiyonlar mide nezlesi veya soğuk algınlığı geçirmesi,
 • Bebeğin tüketiş olduğu besin maddelerine karşı alerjisi olması,
 • Annenin emzirme dönemi içinde tüketmiş olduğu besinler,
 • Bebeklerde reflü olması halinde,
 • Bazı yiyeceklere karşı olan alerjik reaksiyon olarak oluşabilir,
 • Aşı vurulan bebeklerde yeşil kaka meydana gelebilir,
 • Bazı yiyeceklerde meydana gelen alerjik reaksiyon olarak bu tarz sorunlar oluşabilir,
 • Bebeklerin ayaklarının üşütmesi sonrası bu sorunlar oluşabilir,
 • Anne sütü alan bebeklerin bağırsaklarında meydana gelen gelişim sonrasında,
 • Sindirim sorunları yaşayan bebeklerde de yeşil kaka sorunları meydana gelebilir.
 • Bazı zamanlar bebeklerde görülen kurt sorunları da bebeklerde yeşil kaka habercisi olmaktadır.

Pek çok farklı nedenlerden dolayı meydana gelen bebeklerde yeşil kaka sorunları karşısında yapılması gereken şeylerden en önemlisi bebeklerin takip edilmesi olacaktır.

Bebeklerde Koyu Yeşil Kaka

Bebeklerde yeşil kaka oluşumu genel olarak annelerin endişelenmesine neden olup çok daha fazla merak konusu olmaktadır. Demir takviyesi yapılması halinde bebeklerde koyu yeşile dönük kaka görülmesi çok daha normaldir. Bunların yanı sıra katı gıdaya yeni çemiş olan bebelerde ıspanak ile bezelye püresi gibi yiyecek çeşitleri bebeğin kakasının koyu yeşile dönmesine neden olabilir.

Bebeklerde Koyu Yeşil Kaka

Şayet bebeğe demir takviyesi yapılmaması durumunda yeşil renkli katı gıdalara yeni geçilmemesi ya da bebeğin mekonyum dönemini yani yeni doğan bebeğin ilk birkaç günü geçmesi ve kakası koyu yeşil olması durumunda hiç zaman kaybetmeden uzman doktora danışılması gerekir. Bebeklerde yeşil kaka görülmesi durumunda doktora gidilmesine erek olmasa da ishal ve yüksek ateş gözlemlenmesi halinde doktorlar gerekli olan tüm tetkikleri yaparak en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir.

Bebeklerde Yeşil Sümüksü Kaka

Genel olarak bebeklerde bir ya da iki defa sümüksü kaka görülmesi endişelendirecek bir durum olmayıp bebek devamlı sümüksü kaka yapması halinde ve sümük kakada çok daha fazla yapıyor olmasında doktora başvuru yapılması doğru olacaktır. Bebeklerde yeşil kaka oluşumunun yanı sıra sümüksü özellikte olması özellikle yeni doğan bebeklerde bebeğin inek sütüne alerji olması halidir.

Bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi durumunda annenin inek sütü ve inek sütü ürünleri ile beslenmesi halinde anneden bebeğe geçmesi mümkün olacaktır. Sümüksü yeşil kakanın bir diğer nedeni ise bebekte meydana gelen enfeksiyon olmaktadır. Özellikle bağırsak enfeksiyonları daha farklı kakaların oluşumuna neden olabilir.

Bebeklerde yeşil kaka oluşumunda sümüksü olma nedeni hemen hemen pek çok bebekte görülen laktoz intoleransıdır. Ek gıdalar içinde buğday verilmeye başlanması sonrasında bu tarz kakalar çölyak ya da glüten alerjisi habercisi olabilir. Bebeklerin yaşamlarının ilk aylarından itibaren yeşil sümüksü kaka çocuk doktorları bakımından kistik fibrozis belirtisi olması çok daha mümkündür.

Sümüksü yeşil kaka nedenleri arasında anne sütünün daha fazla gelmesi, bebeğin diş çıkarması sırasında daha fazla salya üretmesi ile bunu yutması ya da değişik gıdalara bulunan alerjileri olması yer almaktadır. Bebeklerde yeşil kaka oluşumunda sümüksü kaka 2 günden daha fazla görülmesi halinde hiç zaman kaybetmeden doktora danışılmasının faydası bulunmaktadır. Bebeklerde sümüksü kaka kronik olması halinde ilk akla gelen inek sütü protein alerjisi olup anne sütü alan bebeklerin annenin tüketmiş olduğu inek sütü ürünlerine dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerde Yeşil Kaka Nasıl Geçer?

Bebeklerde yeşil kaka genellikle çok önemli olan bir durum olmadığı için bir süre beklenilmesinde büyük fayda vardır. Bu durumda 2 aylık olan bebeklerde olan yeşil kaka ile 3 yaşın içinde olan çocuğun yeşil kaka yapması halinde farklı yapılabilecek önlemler bulunmaktadır. Anne ve babaların en fazla araştırdıkları konuların başında bu sorunun nasıl geçeceği konusu olmaktadır.

Bebeklerde yeşil kaka gibi sorunlarda ilk olarak anne sütü dikkate alınır ve çok daha fazla tüketilmesinde büyük fayda bulunmaktadır. Genel olarak yeşil kakanın nedenleri çok daha fazla dikkate alınmaktadır.

Bebeklerde yeşil kaka sorunun ortadan kalkması için yapılması gerekenler;

 • Bebeklerde oluşan yeşil kaka sorununun geçmesi için temizlik ve hijyenin çok daha önemli olduğuna dikkat edilmelidir.
 • Beslenme bakımından da çok daha fazla özen gösterilmeli ve bebek anne sütü alması durumunda kesinlikle kesilmemesi gerekir.
 • 4 saat ara ile bebeğe düzenli olarak beslenme yapılması gerekmektedir.
 • Çok ya da az gıda verilmemeli ve verilen gıda tam olarak dengede tutulmalıdır.
 • Bebeklerde yeşil kaka sorunun ortadan kalkması için bebeğin bol bol anne sütü ile beslenmesinin faydası vardır.
 • Annenin sağlıklı bir şekilde beslenmesi bebeğin annenin tüketmiş olduğu besinleri anne sütü yardımı ile dolaylı olarak tüketmesi nedeni ile annenin midesini üşütmemesine dikkat edilmesi gerekir.
 • Bebeklerde yeşil kaka geçmesi için annenin bol bol sıvı tüketmesi gerekir.
 • Annenin bebeğine sütü yeterli gelmemesi halinde süt artırıcı bitki çaylarını içmemesi çok daha doğru olacaktır. Bu çayların yerine hurma, fındık, havuz, ceviz gibi besin maddelerin süt arttırıcı özelliklerinden faydalanmak mümkün olmaktadır.

Bebeklerde yeşil kaka sorunları farklı nedenlerden dolayı olduğundan sorunun ortadan kalkması için yapılması gereken kurallar bulunmaktadır. Ancak bu sorunların daha ciddi olması halinde yapılması gereken uzman bir doktor yardımı olacaktır. Aksi halde bebeklerde bu tarz sorun sağlık bakımından çok daha büyük bir sorunun meydana gelmesine neden olma ihtimali vardır.

Bebeğin sağlığı için yapılması gereken bebeğin birkaç gün takip edilmesi ve durumuna göre hiç zaman kaybetmeden doktora gidilmesini faydası bulunmaktadır. Bebeklerde yeşil kaka sorunun anne ve babaların tahmin ettiği kadar büyük bir sorun olmadığından düzenli bakımı ve hijyenik ortamlar son derece önemli bir yere sahip olmaktadır.

2 Aylık Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Bebeklerde yeşil kaka özellikle yeni annelerin çok daha fazla endişelenmesine neden olmaktadır. Yeni doğan ve 2 aylık gibi daha çok yeni olan bebeklerde bu sorunu çok daha fazladır. Bu nedenlerden birinden şüphelenmesi halinde hiç zaman kaybetmeden daha büyük sorunlar yaşamamak için uzman kişilerden yardım alınması çok daha doğru olacaktır. Anne sütü tüketen bebeklerde annenin alerjisi olan ürünleri tüketmesi yeşil kaka sorunları farklı olmaktadır.

2 aylık bebeklerde yeşil kaka nedenleri şunlardır;

 • Foremilk – hindmilk dengesizlikleri,
 • Bebeklerde gastrointestinal hastalıklar,
 • Bağırsaklarda meydana gelen her hangi bir iltihap,
 • Anne tarafından alınan bir ilaca karşı duyarlılık,
 • Viral enfeksiyonlarda,
 • Annenin tükettiği bazı yiyeceklerde anne sütü ve beslenen bebeklerin kaka rengi yeşil olabilir,
 • Mide nezlesi durumlarında,
 • Annenin yediği bazı yiyeceklerde anne sütü ile beslenen bebeklerde yeşil kaka
 • Basit soğuk algınlığında,
 • Bebeğin bağırsaklarında oluşan enfeksiyonlar mide nezlesi veya soğuk algınlığı geçirmesi,
 • Bebeğin tüketiş olduğu besin maddelerine karşı alerjisi olması,
 • Annenin emzirme dönemi içinde tüketmiş olduğu besinler,
 • Bebeklerde reflü olması halinde

Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebeklerde yeşil kaka sorunları bazı durumlarda çok daha ciddi olmasına rağmen genel olarak yeşil kaka sorunları normal bir durum olarak bilinmektedir. Bu sorunların daha fazla büyümemesi ve istenmeyen sonuçlar doğurmaması yapılması gereken en önemli konu yakından bebeklerin takip edilmesidir. Genel olarak yeşil kaka görülmesi durumunda çok daha dikkatli olunmasının büyük faydaları vardır. 2 aylık bebeklerde yeşil kaka sorunun görmemek için bebeklerin ayaklarının sıcak tutulması ve oda sıcaklıkları önerilen sıcaklıkta olması gerekir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap