Çiller Nasıl Geçer?Çiller; deride güneşe bağlı olarak veya genetik faktörlerin etkisiyle meydana gelen küçük kahverengi lekelerdir. Bunlara genellikle kızıl saçlı, açık tenli, elâ, mavi, yeşil gözlü kişilerde rastlanır. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen bu durum oldukça rahatsız edicidir.

Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde güneş kremi sürülmeden dışarı çıkılması çil oluşumunu tetikler.

Güneşe maruz kalındıktan sonra belirginleşir ve koyulaşırlar. Kış mevsiminde ise çillerin görünümü biraz hafifler.

Çiller Neden Oluşur?

Çil oluşumu melanin pigmentindeki artıştan kaynaklanır. Çil oluşumunun sebepleri arasında kalıtsal faktörlerin de önemli bir yeri vardır. Ultraviyole ışınlarının emilimiyle beraber melanosit adı verilen hücreler melanin pigmentinin daha fazla üretilmesine yol açar. Açık renkli gözlüler, açık tenliler, kızıl ya da sarı saçlılar UV ışınlarının zararlarına karşı daha hassas oldukları için bu insanlarda çil gelişimi daha yaygındır.

Özetle çillerin nedenleri cilde renk veren melanin pigmentinin birikmesidir. Çiller; savunma mekanizmasının bir etkisi olarak değerlendirilebilir. Cildimiz, kendini güneşin zararlı ışınlarından koruyabilmek için melanin biriktirmekte, bunun sonucunda çillenme ortaya çıkabilmektedir.

Fakat çillerin tek sebebi güneş ışınları değildir. Karaciğerle ilgili bir problem, metabolik sorunlar, hormonal bozukluklar da çillenme nedenleri arasındadır.

Çil Türleri

Lentijinler: Tekili lentigo olarak bilinir. Güneş hasarı ve güneş yanığının olduğu alanlarda meydana gelen büyük pigmentli lekeleri tanımlar. Çoğunlukla kışın hafiflemezler.

Ephelides: Hafif kırmızımsı, açık kahverengi veya bronz olan, havanın güneşli olduğu zamanlarda oluşan 1-2 mm çapındaki düz noktalardır. Ekseriyetle açık tenlilerde görülürler. Yeşil gözlü ve kızıl saçlılar bu lekelere daha eğilimlidir. Güneş koruyucuların aksatılmadan kullanılmasını gerektirir.

 • Kahverengi lekelerin asimetrik olması,
 • Lekelerin renginde ve kenarlarında düzensizlik olması,
 • Çilin giderek büyümesi,
 • Kahverengi lekenin kısa süre içinde şekil değiştirmesi
 • Etrafında minik lekeler oluşması,
 • Kanama, kabarıklık, kabuklanma, ağrı, sertlik, kaşıntı gibi şikâyetler varsa mutlaka çillerin tanısı ve tedavisi için doktora müracaat edilmelidir.

Çocuklarda karşılaşılan efelit tipi ufak çiller genelde tedavi gerektirmez, ergenlik döneminin ardından kendi kendine geçer.

Çillerin kendiliğinden kaybolmaya yatkın olması güneşe karşı koruma ihtiyacını azaltmaz. Çil probleminden muzdarip olanların güneşten korunma hususunda dikkatli olmaları gerekir.

Yetişkinlikte ortaya çıkan çiller bir süre sonra kendiliğinden kaybolmazlar. Tedavi için bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Ancak her tedavinin sonuç verme garantisi yoktur.

Çiller Nasıl Tedavi Edilir?

Çil tedavisi için uygulanan çeşitli doğal ve tıbbi yöntemlerden bazıları şunlardır:

 • Limon suyu, çillerin olduğu bölgeye düzenli olarak uygulanırsa renginin açılmasını sağlar.
 • İki yemek kaşığı havuç suyuyla 20 damla limon suyu karıştırılıp çillere sürülürse iyi gelir.
 • C vitamini içeren besinlerin bol bol tüketilmesi çillerin önlenmesinde ve iyileştirilmesinde etkilidir.
 • 2 avuç badem kabuklarından ayıklanır ve un hâline getirilerek yumurta akı ve bal ilâve edilir. Gül suyu da eklenerek karıştırılır, böylece krem kıvamına getirilir. Bu formülden haftada 1 defa yararlanılır, çillere faydası olacaktır.

Çillerden kurtulmak için lazer uygulaması da tercih edilir. Bunun yanı sıra hydroquinone ve kriyoterapi gibi tıbbi tedavilerden de faydalanılır.

Çiller nasıl yok edilir? sorusunun cevabında kojik asit yönteminden de bahsetmek gerekir. Bu yöntem ortalama 20 yıldan beri uygulanmakta olup; mantarlar vasıtasıyla üretilen ilaçların kullanımına dayanır.

Çillere Bitkisel Çözümler

 1. Çillere doğal çözüm olarak maydanoz kökleri de kullanılabilir. Kaynatılan maydanoz kökleri limon suyuyla karıştırılır. Yüz bölgesi sabah-akşam bu karışımla silinir.
 1. Domates de çillere iyi gelen şeyler listesinde bulunmaktadır. Temizlenmiş cilde biraz besleyici cilt kremi uygulanır. Daha sonra cilde domates dilimleri yerleştirilip yarım saat bekletilir. Bir pamuğa soğuk süt dökülür ve uygulanan maske bununla çıkarılır.
 1. Maydanoz suyu çillerden kurtulmak isteyenlere yardımcı olmaktadır. Süt ve maydanoz suyu karıştırılıp cilde maske şeklinde tatbik edilir. 15 dk bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir. (Maydanoz suyunun yoğurt ile karıştırılması da mümkündür.)
 1. Çillerin geçmesi için önerilebilecek diğer bir karışım da şudur:

10 gram toz şeker, 1 yumurta sarısı, 1 limon suyu, 100 ml su güzelce karıştırılıp yüz bölgesine sürülür. Bu karışım cilt üzerinde 20 dakika tutulur ve yıkanır. Birer gün arayla tekrarlanır.

 1. Çillere ne iyi gelir? sorusuna verilebilecek bir başka yanıt ise limon suyu ve mayadır. 1 tatlı kaşığı limon suyu ile 25 gr. Maya karıştırılıp 1 yemek kaşığı da süt eklenir. Tekrar karıştırılıp cilde uygulanır. 20 dakika sonra yıkanabilir.
 1. Soğan suyu da çillerden nasıl kurtulurum? arayışında olanların imdadına yetişmektedir. Bir parça pamuk soğan suyu ile ıslatılır ve çillerin olduğu bölge bu pamukla silinir. Bunu günde 2 defa tekrarlamalıdır.
 1. Karaturp suyu ile normal su karıştırılır. Cilt günde 2’şer kez bu karışımla silinmeli, bu uygulama istikrarlı bir şekilde her gün yinelenmelidir.
 1. Taze patates rendelenir. Herhangi bir bitkisel yağdan 3-4 damla eklenir, 1 yemek kaşığı kadar taze süt ve birkaç parça badem ilâvesi yapılır. İyice karıştırılarak maske formuna gelmesi sağlanır. Cilde uygulanıp 20 dakika bekletilir ve yıkanır. Daha sonra cilt tipine uygun bir krem sürülür.
 1. 1 bardak suya ayva çekirdekleri atılıp 1 hafta beklemeye bırakılır. Süre dolduktan sonra bunun jel kıvamına geldiği gözlemlenecektir. Her gece tonik olarak kullanılabilir.

Öte yandan karpuz maskesi de çiller nasıl geçer? Sorusuna yanıt olarak gösterilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*