1. Ana Sayfa
  2. Saç Bakımı

Çitişik Saç Nasıl Açılır? *2023


0

Çitişik saç yani diğer bir değişle keçeleşmiş saç tüm kadınların kabusudur. Bakımlı saç yalnızca yıkamak kremlemek demek değil aslında. Saçta oluşabilecek saçın yapısını bozacak durumları önlemek ya da oluşmuşsa çözümüne eğilmektir. Farklı işlemler sonucu yaşanan saçtaki kırılmalar, kullanılan ürünlerden dolayı yağlanma, aşırı kuruması gibi saçın farklı sorunlarla karşılaşması keçeleşmeye yol açabilmekte.

Genellikle kıvırcık saça sahip olan insanların daha sık karşılaştığı bu çitişik saç durumu aslında saçlarına yeterli özeni göstermeyen, gerekli bakımları yapmayan ya da saç yapısın uygun ürün kullanmayan kişilerin de başına gelmekte.

Çitişik Saç

Çitişik saç ya da saçta keçeleşme saçların doğal nemini kaybetmesi, doğal yağ seviyesinin bozulması anlamına gelmekte olup, saçlarınız keçeleşmiş ise panik yapmamalısınız. Düğümlenmiş, dolaşmış ve hatta keçeleşen saçlarınızı koparmadan ya da kırmadan açmak için farklı yollar deneyebilirsiniz.

Çitişik Saç Açmak

Uzun saçlara, aşırı kıvırcık saçlara çoğunlukla saçta keçeleşme ya da dolaşma sorunu yaratabilmekte olduğundan geniş dişli tarak buldurmakta fayda var. Çünkü bu çitişik saç açmak saça çok zarar verip çok ta can yakabilir. Geniş dişli tarakla taramayı deneyin ancak taramaya her zaman uçlardan başlayıp diplere doğru ilerleyin.

Saçlar Neden Düğümlenir?

Saçlarınız keçeleşme noktasına ulaşmışsa muhtemelen kuru bir yapıya sahip. Özellikle kıvırcık saçlar yapı olarak kuru ya da kurumaya meyilli saçlardır. Bu nedenle Yıkama sırasında bir parça saç kreminde yararlanabilirsiniz. Ancak bu kremi diplere sürmekten kaçının. Birkaç dakika kremli bekleyen saçı yine uçlardan başlayarak geniş dişli bir tarakla taramayı deneyin. Dolaşığı açılan saçı ılık suyla durulayın.

Yine çitişik saç ya da dolaşık saçlar kişide sürekli bir sorun halini almışsa, bu keçeleşme için özel üretilen spreyler mevcut. Bu ürünler denenmesi şart ürünlerden olup kişiye hem zamandan tasarruf sağlayıp, hem de saçların zarar görmesinin önüne geçiyor.

Sağlıklı Saçlar İçin

Kuru ve nem dengesi bozulan saçlar her zaman için dolaşmaya mahkum saçlardır. Bu çitişik saç için dolaşma kronik sorun halini almaktadır. Saçlarda kullanılacak olan yağlar saçı beslemesinin yanı sıra saça nem vererek kurumasını önleyecektir. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytinyağı, jojoba yağı gibi yağlar saçınızı beslerken kurumasının da önüne geçecektir. Nem dengesi korunan sağlıklı saçlarda kırıl kuruma gibi sorunlar olmayacağından saçta dolaşma da azalacaktır.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap

Sıkça Sorulan Sorular

Çitişik Saç, saçın düzensiz, çirkin ve karışık görünmesine neden olan bir saç tipidir. Saç telleri arasındaki düzensiz bağlantılar nedeniyle saçlar birbirine dolanır ve düzgün bir şekilde taranamaz. Bu saç tipi, genellikle kıvırcık veya dalgalı saç tiplerinde daha yaygındır.

Çitişik saçın önlenmesi için bazı adımlar atılabilir. Bunlar arasında saçın doğru bir şekilde yıkanması, nemlendirilmesi, taranması ve saç şekillendirici ürünlerin kullanılması yer alabilir. Ayrıca, yastık kılıfının ipek veya saten olması da çitişik saçı önlemeye yardımcı olabilir.

Çitişik saç düzeltmek için birkaç farklı yöntem vardır. Bunlar arasında saçı yıkamak, saç kremi veya saç yağı kullanmak, saç fırçası veya tarak kullanmak, ve saç şekillendirici ürünler kullanmak sayılabilir. Bunların yanı sıra, profesyonel saç bakımı hizmetleri de saçı düzeltmek için kullanılabilir.