Çocuk Sahibi Olmadan Önce Değerlendirmeniz Gereken 7 DurumÇocuk Sahibi Olma

Evlenmekle birlikte bir sistem oluşturuyoruz. Karı ve koca sistemi. İki farklı insan bir araya geliyor ve birbirlerine uyum sağlamalarını, birbirlerinin ailelerini kabul etmelerini bekliyoruz. Bütün bunlar olurken biraz zaman geçmesi gerekiyor. Bu sebeple evlendiğiniz zaman hemen çocuk yapmamanızı tavsiye edebilirim.

Evlilikte önce eşler birbirini ev hayatında iyi tanımalılar. Evlilikleri sağlam bir taş üzerine oturtulmalı. Zaman geçtikten sonra artık bebek için hayatınızda yer açabiliyor musunuz? Onun istekleri sizin kendinizden önemli olabiliyor, kendi tercihlerinizi bir kenara bırakıp onun için bazı fedakârlıklar alabiliyor musunuz?

Mesela gece onun için kalkabilir, onun için yemek yapabilir misiniz? Gibi. Bütün bunlara evetse artık bebek düşüncesi sizi sarabilir. Bu yazımızda çocuk sahibi olmaya hazır olup olmadığınız konusunda 7 ana maddeden bahsedeceğiz.

  • Neden Anne Baba Olmak İstiyorum

Evliliğimiz hiç iyi gitmiyor, belki değişir. Anne babam torun sevmek istediklerini söylüyorlar, yaşım geldi de geçiyor, artık olması gereken olmalı, gibi sizin isteğiniz olmayan büssürü neden saydıysanız henüz ebeveyn olmaya hazır değilsiniz demektir.

Unutmayın ki çocuğunuza siz bakacaksınız ve sizin ruhsal olarak onu kaldırıp kaldıramayacağınızı başkası istiyor diye yapamazsınız. Normalde olan sorunlarınız çocuk sahibi olmadan önce değerlendirmeniz gereken 7 durum oluyor diye düzelmeyeceği gibi başkası istiyor diye de anne baba olamazsınız.

  • Eşimi Yeterince Tanıyor muyum?

Birçoğumuz evlenmeden önce eşimizi yeterince tanıdım düşüncesiyle evleniriz. Hâlbuki asıl tanışma aynı evi paylaştığımız zaman meydana geliyor. Ev hayatında nasıl, gerektiğinde sorumluluk alabiliyormu, çabukmu sinirlenir yoksa sakinmi gibi davranışlarını aynı evde yaşamadan bilemeyiz. Yabancı olduğunuz bir evdesiniz ve huylarına yabancı olduğunuz bir eşiniz varken, birde yanında çocuğunuzun olmasıyla 3 şeye birden alışmak zorunda kalabilirsiniz. Sonucunda da depresyon ve sinirli bir ebeveyn olarak karşımıza çıkar.

  • Dış Sese Kulağımı Kapatabiliyor muyum?

Bebek sahibi olduğunuzda kayınvalidelerinizin veya diğer dış tanıdıklarınızın tecrübeleri sizleri bunaltabilir. Bu çocuk neden süt emmiyor, gazı çıktımı, uyudumu diye sanki siz bebeğe bakmıyormuşsunuz gibi bitmek bilmeyen sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlar da onları tecrübenizle atlatabilir misiniz veya sabr edebilir misiniz bunları bir gözden geçirmeli.

  • Fedakârlık Yapabilir miyim?

Bebeğimiz olduğunda hayatımızın tamamı neredeyse değişir. Örneğin bir mesleğimiz varsa önceliğimiz kariyer değil, bebeğimiz olmalıdır. İyi bir birey yetiştirmek istiyorsak onu sevgiye aç bir şekilde büyütmemeliyiz. Sevgiyle büyüyen bireyler yaşadıkları her zorluğun üstesinden gelebilirler.

  • Ona Dünyamda Yeteri Kadar Yer Ayırabilir miyim?

Düzenim bozulur, ben bakamam gibi düşünceler sizi sarıyorsa bu henüz bebek bakımına hazır olmadığınız anlamına gelir. Bebek olduktan sonra sosyal hayatınıza eskisi gibi devam edemezsiniz. Sosyal çevreniz değişir ve gelişir.

  • Çocuk Konusunda İlgim Ve Bilgim Var mı?

Çocuk sahibi olmadan önce çocukları sevip sevmediğinizi gözden geçirmelisiniz. Sevgiyle yapılmayan her işin sonu hüsranla biteceği gibi sizinde psikolojik anlamda yıpranmanıza sebep olabilir.

  • Maddi Açıdan Çocuk Sahibi Olmaya Hazır mıyım?

Rızkı veren elbette ki Allah (c.c) dür. Fakat bizlerde ebeveynler olarak çaba sarf etmeliyiz. Çocuğumuz belki aç kalmaz, yalnız neden daha kaliteli yaşamasın? Bebek bezi, kıyafet, ilaçtı derken çok fazla sorunla karşı karşıya geliriz. Sonucunda da travmalar veya aile içi geçimsizlikle karşı karşıya kalırız. Bunların yanında evlilik sürecine alışmadan çocuk sahibi olduysak süreci daha bir sıkıntılı geçiririz. Bütün bu olanlar bittikten ve yıllar geçtikten sonrada ya hastalanır ya da hayata karşı yeteri kadar enerjimizin kalmadığını fark ederiz.

Faydalı Yazı Başlıkları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*