1. Ana Sayfa
  2. Anne Çocuk

Çocuklar İçin Masalların Önemi Nedir?


0

Çocuklar için masalların önemi nedir?

Çocuklar için masallar oldukça önemlidir. Bir çocuğun sosyal yaşamı öğrenmesi ve zorluk çekmemesi için ebeveynleri masal okumaktadır. Bunun için pek çok masal oku siteleri, yazılı ve resimli baskı kitaplar ve hatta sesli masal uygulamaları bulunmaktadır.

Masalların çocuk gelişimine katkıları nelerdir?

Masallar, çocuklar için eğlenceli zaman geçirme imkanı sunarken yeni şeyler öğrenmesine de yardımcı olur. Çocuklar hayatın gerçekleri, iyi ve kötünün ayrımı, yanlış ve doğruyu masallar sayesinde öğrenirler. Çocuk masalları, bu amaçlarla özen gösterilerek yazılmaktadır. Masallar çocukların sosyal yaşama alışması için katkı sağlamaktadır.

Özellikle ebeveynler çocuklarına geceleri eğitici uyku masalları okumayı seçebilir. Çocuklar uyku öncesi masallardan daha çok keyif almaktadır. Masal okuyan anne/babası ile vakit geçirme imkanı bulurlar. Masallar çocukların gelişime oldukça büyük katkılar sağlar.

Çocuk masal okunurken olayları hayal eder. Bu sayede hayal gücü gelişmektedir. Ayrıca çocukların olayları tahmin etmesi ve yorumlamasına izin verildiğinde düşünme yetileri de gelişim göstermektedir. Ebeveynler masalı sadece okumamalı, ses tonları ve mimikler ile canlandırmalıdır. Bu sayede masal çocuk için daha gerçekçi ve keyifli olacaktır.

Masal kitapları resimlidir. Bu resimler çocukların görsel becerilerinin gelişmesini sağlamaktadır. Ayrıca karakterlerin ve masal diyarının neye benzediğini görerek betimleme yönlerini de geliştirirler.

Masalların kurguları gerçek yaşama yakındır. Ayrıca her masal en az bir ders içermektedir. Bu sayede çocuklar doğru ve yanlışı öğrenecek, yaşamlarında ona göre hareket edecektir.

Çocuk masalları nasıl seçilir?

Çocukların masallardan sıkılmaması ve maksimum verim alabilmeleri için doğru masallar tercih edilmelidir. Çocukların yaşlarına göre masal seçimi önerileri:

  • 1-3 yaş arası çocuklar çabucak sıkılır. Bu nedenle onlara kısa çocuk masalları okunmalıdır. Bu masallar akıcı, eğlenceli ve dikkat çekici olmalıdır. Ayrıca seçilecek masal kitabındaki resimler de oldukça önemlidir.
  • 3-4 yaş arası çocuklar için daha uzun masallar tercih edilebilir. Bu yaş grubu olumsuz durumlardan bazılarını anlayabilir. Küçük öğütler içeren masallar seçmek en doğrusu olacaktır.
  • 4-5 yaş arası çocuklar gerçek ve hayal arasında ayrım yapabilirler. Ayrıca olumsuz durumların farkındadırlar. Masal olunurken sık sık soru sorarlar. Bu yaş grubu için onları sıkmayacak ve kötü etkilemeyecek masallar tercih edilmelidir.

Daha büyük yaş gruplarında çocukların öğretmenleri uygun masalları önerecektir. Ancak her masal kitabı mükemmel değildir. Ebeveynlerin çocuklarına masal okumadan önce kendileri okuması önerilmektedir.

Yazar Hakkında

2008 yılından bugüne kadar kadın ve bebek ağırlıklı yazılar yazan, birçok internet sitesinde yazıları yayınlanan, internet sevdalısı bir blogger.

Yorum Yap