Çocuklar İçin Psikolojik Destek Ne Zaman Alınmalı Ve Neden Alınmalı?çocuk

İleride meydana gelebilecek problemlerin önüne geçmeyi amaçlayan gelişim takibi ve daha sağlıklı iletişim, çocuklarınızı bilinçli şekilde büyütmeniz manasına gelir. Bu sebeple çocukların daha sağlıklı ve mutlu büyümesini desteklemek için anne ve babaların ara sıra uzman destek alması gerekebilir.

Çocuklar için psikolojik destek almasının ailesinin fark etmesi çok büyük önem teşkil ediyor. Çocuklarımızın bazen akıl ve ruh sağlığına ilişkin gözlem yapmakta çok zorlansak da sorunları ertelemeden çocuk psikoloğu ya da pedagog desteği almak çocuğunuzun hayatını değiştirebilir. Bu tür problemler ertelendiğinde ise ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Çocuğunuzu Devamlı Gözlemleyin

Ebeveynler için çocuklarının psikolog desteğine ihtiyaç duyulduğunun fark edilmesi ve kabullenmesi zor bir durum olabiliyor. Ancak, psikolojik problemlerin diğer hastalıklardan hiçbir farkı olmadığını ve muhakkak tedavi edilmesi gerektiğini unutmamak gerekmektedir. Ne zaman çocuk psikoloğuna gideceğinize düşünmek yerine çocuğunuzu daimi olarak gözlemleyip o fark etmeden gözlemlemekte fayda var.

Hırçınlaşmak ya da sessizleşmek bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisi olabilir. En önemlisi özellikle 6 yaşına kadar, çocuklar sevdikleri, kızdıkları ya da üzüldükleri şeyleri rahatça anlatmazlar veya anlatamazlar. Onları anlamak için kafalarından geçeni anlamak için davranışlarına, size ve çevresindeki tavırlarına odaklanmanız gerekir.

[geo-post id=”189″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Çocukların psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu nasıl anlaşılır?

Çocuğunuz günlük yaşamda karşılaştığı olaylara tepki verirken, önemli ölçüde özgün olsa da desteğe ihtiyaç olduğunu gösteren ve belirten çok yaygın belirtilerden söz etmek mümkün. Mesela her zamanki yeme içme veya konsantrasyon güçlüğü,  kolayca korkma, uyku düzensizliği, öfke patlamaları gibi durumlar ortaya çıkmış ve baş göstermişse çocuğunuzun baş etmekte zorlandığı bir mesele olduğu sonucuna varabiliriz.

Nerede bu sorunu yaşayıp yüzleştilerse orayı istemeyebilirler ve bu çok normaldir. Örnek verecek olursak okulda yaşanan kötü bir olaydan dolayı okula gitmek istememesiyle sonuçlanabilir. Bu tür değişimleri itinayla gözlemlemelisiniz. Bu sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız çocuğunuzun sizinle iletişim kurması gerektiğini ona hissettirin. Beraber zaman geçirirken ne kadar önemsediğinizi belli edin. Eğer ki sizinle konuşmakta zorlandığını düşünüyorsanız veya  sorunları belli bir süre devam ederse ve düzelmezse hiç beklemeden bir psikologla görüşmenizde fayda vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*