Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalı?Ateşle baş etmek çocuklar için çok stresli olabilir. Bu nedenle, çocuklarda ateş görüldüğünde dikkatli olunması çok önemlidir. Çocuklarda ateşin nedenleri, belirtileri ve bazı ev ilaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Çocuklarda ateş çok yaygındır ve bazı durumlarda tedavisi için ilaç gerekmez. Ateş bir hastalık değil, vücudun enfeksiyonla mücadele ettiğini gösteren semptomdur. İlaçlar ateşi tedavi etmek için vardır ve en kötü durumda, ateşi düşürmek için verilir. Çocuklarda ateş belirli ev ilaçları kullanılarak tedavi edilebiliyorsa, çocuklar için çok rahatlatıcıdır. Ateş semptomları herhangi bir çocuk için rahatsız edici ve ev ilaçları, çocukları ilaç kullanmadan bu semptomlardan kurtarabilir.

Çocuklarda Ateşin Sebepleri Nedir?

Ateşin tek başına bir hastalık olmadığını hatırlamak önemlidir. Genellikle başka bir sorunun belirtisi veya semptomudur.

Ateş, aşağıdakiler dahil birkaç nedenden kaynaklanabilir:

Enfeksiyon: Ateşin çoğu enfeksiyon veya diğer hastalıklardan kaynaklanır. Ateş, doğal savunma mekanizmalarını uyararak vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur.

Aşırı giyinme: Bebekler, özellikle de yeni doğanlar, aşırı miktarda veya sıcak bir ortamda vücut sıcaklıklarını ve daha büyük çocukları düzenlemedikleri için ateş alabilir. Ancak yeni doğan bebeklerde ateş ciddi bir enfeksiyona işaret edebileceğinden, aşırı giyinen bebeklerin bile ateşi varsa bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Çocuklarda Ateş Belirtileri

Ateş çocuklarda tahrişe neden olur, özellikle bebek ateşi olduğunda huzursuz kalır. Çocuklar, ateşi çıktıklarında telaşlı davranırlar. Çocuklar ateşleri çıkınca uyuşuk hissederler ve sessiz kalırlar. Çocuklar ateş nedeniyle normal diyetlerini yemeyi bırakırlar.

Hızlı nefes alma, sürekli ağlama ve yeme veya uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler de çocuklarda ateşin belirtileridir. Çocuklar ayrıca çevrelerindeki diğerlerine kıyasla daha soğuk veya daha sıcak hissederler. Bazı çocukların ateşi olduğunda baş ağrısı ve vücut ağrısı olur. Bazı çocukların ateşi olduğunda da nöbet geçirebilir.

Doktora Ne Zaman Götürülmeli ?

Evinizde ilaçlar olsa da çocuklarda ateşi düşürmede yardımcı olur, tıbbi müdahalenin gerekli olduğu bazı durumlar vardır ve ebeveynler ev ilaçları için gitmemeli ve çocuklarında ateşin düzelmesini beklememelidir. Çocuk 6 ayın altındaysa ateş tedavisi için doktora götürülmelidir.

[geo-post id=”197″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

Farklı evde bulunan ilaçları denedikten sonra bile ateş kontrol altına alınamadığında, çocuk derhal doktora götürülmelidir. Çocuk dehidratasyon semptomları gösteriyorsa, yani uzun saatler boyunca idrara çıkmıyorsa, gözleri çökmüşse, derhal tıbbi yardım gerekir. Tedavi sürecini takip etmesine rağmen yeni semptomlar gösterilir. Ateş sırasında nöbet öyküsü olan çocuklar, ateş düşük olsa bile doktora götürülmelidir.

Vücuda Soğuk Sünger Verin

Çocuğun sıcaklığı yüksek olduğunda, tüm vücudu ıslak havlu veya bezle silmek, sıcaklığın düşürülmesine yardımcı olur. Bir havlu veya yıkama bezi soğuk suya batırılmalı ve fazla su durulanmalıdır. Bu bez, koltuk altı, el, ayak, yüz ve sırt gibi farklı vücut kısımlarını süngerlemek için kullanılabilir.

Başka Ne Bilmeliyim?

Tüm çocukların ateşi yükselir ve çoğu durumda birkaç gün içinde tamamen normale döner. Daha büyük bebekler ve çocuklar için davranış biçimleri, termometrenizdeki okumadan daha önemli olabilir. Ateşi olduğunda herkes biraz huysuzlaşır. Bu normaldir ve beklenmelidir.

Ancak ne yapmanız gerektiği veya ateşin ne anlama geldiği konusunda şüpheniz varsa veya çocuğunuz ateşi olmasa bile sizi endişelendirecek şekilde kötü davranıyorsa, tavsiye için daima doktorunuzu arayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*