Çocuklarda Denge Tahtası Ne İşe Yarar?Çocuklarda denge tahtası ne işe yarar sorusu birçok ebeveyn tarafından sorulmaktadır.  Çocukların denge problemleri yaşamaması için birçok egzersiz mevcuttur. Bu egzersizler işe çocukların sağlam bir vücuda sahip olmaları, düzgün bir duruşları olması amaçlanır. Denge tahtaları da aslında tam da bu amaçlara hizmet etmek için vardır. Özellikle çocukların bir oyuncak olarak kullanabilecekleri denge tahtasını kullanan çocuğun vücudundaki kas gruplarını çalıştırarak onun duruşunu ve yönelimini düzeltmede yardımcı olur.

Peki ama denge tahtası nedir? Denge tahtaları yarım bir küreyi anımsatan, düz bir platformdan oluşan basit bir mekanizmadır. Tahterevallinde olduğu gibi ağırlık merkezine göre tepki vererek çalışır. Başlarda bunu kullanmak, denge tahtası üzerinde durabilmek zor gelir fakat kullandıkça kişi ağırlık merkezini denge tahtasında dengede kalacak şekilde ayarlamaya çalışacaktır.

Çocuklarda Denge Tahtası Faydaları

Bazı çocuklarda denge problemleri yaşanabilmektedir. Bunun sebepleri olarak doğumsal ve sonradan ortaya çıkan birtakım dengeyi etkileyebilecek travmalar da örnek verilebilmektedir. Çocuklarda denge problemi konusunda en etkili yöntem denge tahtası kullanımıdır. Denge tahtası kullanılarak, çocukların denge problemlerinin konforlu ve kolay bir şekilde düzelmesi sağlanmaktadır. Denge problemi yaşayan çocuklarda kas gelişimi zayıflar ve beyin fonksiyonlarının yavaşlaması durumu ortaya çıkar. Bu gibi durumların ilerlememesi için çocuklarda mutlaka denge tahtası kullanılmalıdır. Denge tahtası faydaları saymakla bitmese de aşağıda bahsetmiş olduğumuz kısa listemize bir göz atalım:

  • Denge tahtası kullanan çocuğun ayaklarında ve bacaklarındaki kas grupları güçlenir.
  • Denge tahtası kullanmak çocuğun dengesini ve çevikliğini arttırır.
  • Denge tahtası kullanmayı bir spor olarak da düşünebiliriz. Bunun nedeni denge tahtası üzerinde kalmaya çalışırken vücuttaki birçok kas grubu çalışmaya başlayacaktır. Bu yüzden bunu mini bir egzersiz, spor olarak görebiliriz.
  • Eğer ayak burkulması daha önce yaşandıysa, denge tahtasında yapılacak olan ısınma antrenmanları ile bilek burkulmalarının olasılığı azaltılabilir. Denge tahtası kullanmak bilekleri daha kıvrak ve hareketli yapacaktır. Ancak burkma değil de daha önemli sakatlanmalar yaşandıysa -özellikle diz sakatlanmaları- denge tahtası pek iyi gelmeyecektir.
  • Denge tahtası kullanmanın beyin fonksiyonlarını iyileştirecek bir etkisi de söz konusudur. Bunun nedeni eğer gelişmiş bir duruş ve iyi bir denge hissinin, insanda odak, dikkat, konuşma ve anlama becerilerinin temelini oluşturmasından kaynaklıdır. Denge tahtası özellikle duyusal denge bozukluğu olan kişilerde bir terapi olarak kullanılmaktadır. Denge tahtası ile kulağa gelen denge sinyallerinin beyinde doğru işlenmesi hedeflenir. Denge tahtası ile yapılan bu tür egzersizler duyusal becerilerin, el ve göz koordinasyonu ile konsantrasyonunun gelişimine katkı sağlar. Yani kısaca denge egzersizleri aslında beyin fonksiyonlarını geliştirerek daha iyi öğrenmemizi sağlayan sinir ağlarını etkinleştirir.

Çocuklarda Denge Tahtası Nasıl Kullanılır?

Denge tahtası eğimi olan düz bir tahta parçasıdır ve her yaştan çocuğun kullanımı için uygundur. Temel de özellikle yürümeye başlayan çocukların denge tahtası üzerinde dengede kalabilmesi yeterlidir. Peki ama denge tahtası başka fonksiyonlar içinde kullanılabilir mi? Cevabımız evet, elbette kullanılabilir. Özellikle çocuklar denge tahtasını oyunlarının bir parçası olarak değerlendirebilir. Örneğin trenler, arabalar ile oynarken denge tahtası bir yol olarak, kaydırak olarak kullanılabilir veya oyuncak bebekleri için beşik olarak değerlendirilebilir. Hareketli çocuklar için bir tırmanma engeli olabilir. Hatta denge tahtasının iç kısmına çocuklar oturarak dinlenebilir veya kitap okumak için kullanabileceği bir alan olabilir. Ayrıca denge tahtası zayıflatır mı sorusu da çok fazla sorulmaktadır. Denge tahtası vücudu oldukça harekete geçirdiği için kasları aktifleştirmektedir. Bu yüzden zayıflama da yardımcı rolü olacaktır.

Denge Tahtası Fiyat

Birçok ebeveyn çocuğu için denge tahtası arayışında olduğu için denge tahtası fiyatları merak konusu. Piyasada birçok denge tahtası bulunmakta bu yüzden de her bütçeye uygun denge tahtası mevcut. Kısaca denge tahtası fiyatlarından bahsedecek olursak 2021 yılı için denge tahtaları en ucuz 59 TL’den başlamakta. En pahalı ise 1.296 TL şeklinde. Yani denge tahtaları için ortalama fiyat 288 TL şeklinde. Elbette fiyatlar konusunda firmadan firmaya değişiklik arz edebilmektedir. Bu yüzden hangi firmadan alacağınız da büyük önem taşımaktadır.

Denge tahtası almak isteyen ebeveynler internet üzerinden fiyat araştırması yaparak çocukları için en uygun olduğunu düşündüğü denge tahtasını rahatlıkla seçebilir ve kullanmaya başlayabilir. Ancak aldığınız denge tahtasının özellikle sağlam olduğundan emin olmalısınız.

Yararlı Olabilecek içerikler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*