Çocuklarda HorlamaHorlama yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da görülebilir. Çocuklarda horlama çok sık karşılaşılmaz ama doğru tedavi uygulanması için doktor tedavisi şarttır. Üst solunum yollarındaki bazı yumuşak dokuların gevşemesi ile sonlum yolları daralır. Bu da nefes alıp verirken o dokulara çarpar. Böylece horlama diye adlandırdığımız sesler çıkar.

Çocuklar Neden Horlar

Çocuklarda en çok görülen horlama nedeni burun tıkanıklığıdır. Çeşitli nedenler sonucu burun tıkanır ve nefes almada sıkıntı oluşur. Bu sebeple de horlama ortaya çıkar.

-Çocuklarda sıkça görülen grip ve soğuk algınlığı hastalıkları horlamaya neden olabilir. Bu hastalıklar sonucu burundaki iç doku şişer ve hassaslaşır. Bu da nefes alıp vermede sorun çıkartır. Ve de horlama meydana gelir.

-Çocuklarda bademcikler sık sık enfeksiyona kapılabilir. Bu gibi durumlarda bademcik zayıflar ve şişer. Bu da nefes yollarını kısmen kapatmasına neden olur. Bademcik yüzünden de geceleri uyurken nefes rahat alınamadığı için horlama oluşur. Bu gibi durumlarda doktora başvurup gelen önerilere göre ameliyat talep etmelisiniz.

-Çoğunlukla büyük yaşlarda görülen astım hastalığı çocuklarda da görülebilir. Bu hastalık nefes alıp vermede zorlanmaya yol açar. Bunun sebebi ise solunum yollarında hassasiyetin artmasıdır. Bunun için doktora başvurmalı ve önerdiği ilaçları kullanmalısınız.

-Çocukların bazen doğuştan bazen de dış faktörler nedeniyle burun yapıları değişiklik gösterebilir. Bu gibi durumlarda diğer insanlardan farklı nefes alınır ve nefes almakta zorluk çekilir. Eğer çok büyük sıkıntılar varsa hemen bir uzmana başvurmalısınız.

[geo-post id=”193″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

-Çocuğunuzun yanında sigara içiyorsanız çocuğunuz da bir pasif sigara içicisi olur. Bu sigara dumanları hem akciğerlerinde gelişimi engeller ve sorun açar hem de nefes alıp vermede sıkıntı oluşturur.

Çocuklarda Horlama Belirtileri

Çocuğunuzun horlayıp horlamadığını test etmek isteyebilir ve buna göre doktora başvurmak isteyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki horlama belirtilerini kontrol etmenizde fayda vardır.

-Çocuğunuz diğer yaşıtlarına göre öğrenmede güçlük çekiyorsa,

-Dikkat eksikliği gözle görülebilir seviyede ise,

-Geceleri uyurken tuvalet ihtiyacı geliyorsa,

-Diğer yaşıtlara göre daha az gelişim sağlıyorsa yani büyüme geriliği varsa bir doktora veya uzmana görünmelisiniz. Çocuğunuzdaki bu horlamanın nedenini öğrenmeli ve ona göre bir tedavi uygulamalısınız.