Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?Huzursuz Bacak Sendromu

Dikkatli bir şekilde takip edilmediği zaman büyüme ağrıları veya hiperaktivite meydana gelen hareketlilik olarak görülen Çocuklarda huzursuz bacak sendromu ile ilgili merak edilenleri ve çok daha fazlasını bu makalede sizler için derledik.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Uyku ile ilgili hareket bozuklukları durumları içerisinde sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biri huzursuz bacak sendromu olarak bilinir. Huzursuz ayak sendromu da denilen bu hastalık, özellikle de gece vakitlerinde uykuda veya istirahat halindeyken ortaya çıkan, bacakları hareket etme isteği ve tarifi oldukça zor ağrılı, sancılı rahatsızlık hali olarak tanımlanır.

Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Tarif edilmesi ve tanıtımının yapılması olduğu çok zor olduğu için huzursuz bacak sendromunun psikolojik bir hastalık olmasından şüphe edilebilir. Fakat HBS psikolojik bir rahatsızlık değildir. Bu Hastalığa sebep olan etken kesin olarak bilinmemektedir. Fakat yine de yapılan bilimsel araştırmalara göre çocuklarda huzursuz bacak sendromu oluşması sebepleri aşağıda sıralanmıştır.

[geo-post id=”199″ label=”Önerilen Yazı”]

[geo_ad]

[geo_ad2]

  • Çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerinde HBS görülme sıklığı oldukça yüksektir.
  • Kas hastalıkları bu problemin ortaya çıkmasına sebep olabilir.
  • Böbrek rahatsızlıkları ile bacak sinirlerinde yıpranma gibi durumlarda bu hastalığın meydana gelmesine sebep olan diğer faktörler arasında yer alır.
  • Ayrıca fıtık ile bacaklarda kan dolaşımı ile ilgili bozuklukların meydana gelmesi veya demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık durumunun sonucu çocuklarda huzursuz bacak sendromu meydana gelebilir.

Çocuklarda Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Eğer ki çocuklarda meydana gelen bacak sendromu herhangi bir hastalıktan dolayı ortaya çıkmış ise altta yatan problem tedavi edildiğinde hastalık da iyileşme gösterecektir. Huzursuz bacak sendromu problemi olanların çoğunda altta yatan bir hastalık veya ilaç kullanımı söz konusu olabilmektedir. Tedavi sürecinde düşük dozda enerjik ilaçlar kullanılır. Genel itibariyle evde gerçekleştirilen bir takım basit uygulamalarla veya hastanın kendisinin keşfetmiş olduğu yöntemlerle semptomlar hafifletmeye çalışılmaktadır. Fakat bu durum çocuklarda meydana geldiğinde anne babaya çok büyük görevler düşmektedir. Aksi takdirde daha büyük hastalıklara yol açabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*